Milliy gvardiyaning 1215 qisqa raqamli telefon tarmog‘i faoliyati yo‘lga qo‘yildi
– “qisqa raqamli telefon” orqali – fuqarolarning, shuningdek Milliy gvardiya bo‘linmalari shaxsiy tarkibi va ularning oila aʼzolarining qo‘ng‘iroqlari qabul qilinadi, ro‘yxatga olinadi va har kuni soat 09:00ga qadar birinchi rahbarga ko‘rib chiqish uchun kiritiladi;
– hududiy boshqarmalar boshliqlari o‘z vakolati doirasida qisqa raqamli telefon orqali tushayotgan qo‘ng‘iroqlar masalasini qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda ko‘rib chiqilishini va hal etilishini taʼminlaydilar.
“Qisqa raqamli telefon” – fuqarolarning Milliy gvardiya tizimiga xabari va maʼlumotini og‘zaki shaklda real vaqt rejimida qabul qilish uchun mo‘ljallangan telefon aloqasining (ko‘p kanalli) maxsus liniyasi hisoblanadi. Fuqarolarning Milliy gvardiya organlaridan amaliy yordam ko‘rsatishni so‘rashi, buzilgan huquqlarini himoya qilishni talab qilishi, tizim faoliyatiga oid tavsiyalar berishi hamda voqea (hodisalar) haqida xabar berishi mo‘ljallangan.
Jinoyatlar va maʼmuriy huquqbuzarliklar haqida xabarlar – jinoyat va maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi qonun hujjatlarida belgilangan huquqbuzarlikning sodir bo‘lgani (sodir etilishi) haqida maʼlumotlardan iborat bo‘lgan, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining (329-moddasi) va O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks (305-306-moddalari) belgilangan tartib va muddatlarda ko‘rib chiqiladigan xabar;
Anonim qo‘ng‘iroqlar “qisqa raqamli telefon” orqali familiyasi, ismi, otasining ismini, yashash joyi to‘g‘risidagi maʼlumotlarni, javob yuborish uchun pochta manzilini, qayta bog‘lanish uchun telefon raqamini maʼlum qilmagan, shuningdek, so‘zlashuv mohiyati va mazmunini bayon qilinmagan qo‘ng‘iroqlar ko‘rib chiqilmaydi.
Qo‘ng‘iroqlar butun O‘zbekiston Respublikasi barcha hududidan 1215 yagona raqam orqali qo‘ng‘iroq qilish yo‘li bilan “bepul” amalga oshiriladi.
“Qisqa raqamli telefon” navbatchilik qismlarida 24 soat mobaynida tunu–kun faoliyat olib boradi.
Qo‘ng‘iroqlarni qabul qilish davomiyligi – 20 daqiqadan oshmasligi lozim, ushbu muddat tugagandan keyin qo‘ng‘iroq avtomatik tarzda aloqa tarmog‘idan uziladi.
“Qisqa raqamli telefon”ga tushgan qo‘ng‘iroq bo‘yicha har kun ertalab soat 09:00 dan kechiktirmay – Milliy gvardiya bo‘linmalari rahbarlariga (hududiy boshqarma boshlig‘iga) yozma  axborot beriladi.
“Qisqa raqamli telefon”ning maqsadi:
Milliy gvardiya tizimiga qo‘ng‘iroq qilishning texnik imkoniyatlarini kengaytirish va muloqotning qulay mexanizmini joriy etish;
Milliy gvardiya vakolatiga kiradigan masalalarni va muammolarni tezkorlik bilan hal etish, shu jumladan jamoat tartibini saqlash
va huquqbuzarliklarning oldini olishda foydalanish;
fuqarolarning Milliy gvardiya bo‘linmalari shaxsiy tarkibi tomonidan buzilgan huquqlarini tiklash va qonuniy manfaatlarini himoya qilish hamda qonun ustuvorligini taʼminlash;
aholi va tadbirkorlik subyektlarining Milliy gvardiya bo‘linmalari tomonidan xizmat ko‘rsatilishi uchun sarflanadigan vaqti va moliyaviy xarajatlarini kamaytirish.
“Qisqa raqamli telefon” quyidagi asosiy vazifalarni bajaradi:
qo‘ng‘iroq qiluvchilarni Milliy gvardiya faoliyatiga oid ochiq axborotlar bilan taʼminlash;
fuqarolarga Milliy gvardiya tizimiga shikoyat qilish tartibi to‘g‘risida maʼlumotlar berish;
aholiga huquqiy maslahatlar va tushuntirishlar berib borish.
qonunchilik hujjatlariga zid kelmaydigan holatlarda so‘zlashuvlarni yozish va identifikatsiyalash mexanizmlaridan foydalanish.
Milliy gvardiya Axborot xizmati
Milliy gvardiya vakolatiga kiradigan masalalarni va muammolarni tezkorlik bilan hal etish, shu jumladan jamoat tartibini saqlash va huquqbuzarliklarning oldini olishda foydalanish;
qonunchilik hujjatlariga zid kelmaydigan holatlarda so‘zlashuvlarni yozish va identifikatsiyalash mexanizmlaridan foydalanish.

1215 short digital telephone network of the National Guard has been launched
From June 15, 2022, the operation of the "1215" short-number telephone network was established in the duty units of the regional departments of the National Guard.
According to the order of the commander of the National Guard:
- by "short number phone" - calls of citizens, as well as personnel of National Guard units and their family members are received, recorded and submitted to the first manager for consideration by 09:00 every day ;
- the heads of regional departments ensure that the issue of incoming calls via short digital telephones is considered and resolved in accordance with the procedure established by legislation.
"Short digital phone" is a special line of telephone communication (multi-channel) designed to receive messages and information of citizens to the National Guard system in oral form in real time. It is intended for citizens to request practical assistance from the National Guard bodies, to demand protection of their violated rights, to give recommendations regarding the operation of the system, and to report on the incident(s).
Reports on crimes and administrative offenses - consisting of information about the occurrence (commitment) of an offense specified in the legislation on criminal and administrative responsibility, according to the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan (Article 329) and O A message to be considered in the procedures and terms established by the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan (Articles 305-306);
Anonymous calls by "short number" did not reveal the last name, first name, patronymic, information about the place of residence, postal address for reply, telephone number for return contact, as well as the nature of the conversation. and calls whose content is not specified will not be considered.
Calls are made "for free" from all regions of the Republic of Uzbekistan by calling the single number 1215.
"Short digital phone" operates 24 hours a day in duty stations.
The duration of receiving calls should not exceed 20 minutes, after this period the call will be automatically disconnected from the communication network.
No later than 09:00 a.m. every day, written information is given to the heads of the National Guard units (head of the regional department) about the call received on the "short digital phone".
The purpose of "Short Digital Phone" is to:
Expanding the technical capabilities of calling the National Guard system and introducing a convenient communication mechanism;
Prompt resolution of issues and problems within the jurisdiction of the National Guard, including maintaining public order
and use in crime prevention;
restoring the rights of citizens violated by the personnel of the National Guard units and protecting their legal interests and ensuring the rule of law;
reducing the time and financial costs of the population and business entities for the provision of services by the National Guard units.
"Short digital phone" performs the following main tasks:
providing callers with open information about the National Guard's activities;
providing citizens with information about the procedure for complaints to the National Guard system;
providing legal advice and explanations to the population.
recording conversations and using identification mechanisms in cases that do not conflict with legal documents.
National Guard Information Service
Expeditious resolution of issues and problems within the competence of the National Guard, including use in public order and crime prevention;
use of conversation recording and identification mechanisms in cases that do not conflict with legal documents.