Zirhli va avtomobil texnikalari kafedrasi
Jamoat xavfsizligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydigan harbiy texnikalarning tuzilishi, ulardan foydalanish, doimiy jangovar shaylikni saqlab turish, yo‘llada harakat xavfsizligini ta’minlash va yo‘l transport hodisalarini oldini olish bo‘yicha kursantlarga zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni beradi. Bundan tashqari murakkab yo‘l sharoitlarda jangovar texnikalarni boshqarish, harbiy texnikalarning taktik-texnik ko‘rsatkichlarini oshirish bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boorish va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlaydi.  Jamoada o‘qitishning zamonaviy pedagogik usullari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etgan holda mashg‘ulotlar olib boriladi. Buning uchun kafedra zarur o‘quv-metodik baza va adabiyotlar bilan ta’minlangan. Kafedrada bu borada yetarlicha ilmiy va pedagogik faoliyatga ega professor o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
"Bronetank va avtomobil texnikasi" kafedrasi O'zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlar tizimi uchun avtomobil va jangovar texnikalarni boshqarish, ularga texnik xizmat ko'rsatish va texnikalardan samarali foydalanish bo'yicha bilim va malakaga ega professional kadrlar tayyorlash uchun xizmat qiladi.
Shuningdek, yo'l harakatini tashkil etish, harakat xavfsizligini ishonchli ta'minlash va nazorat qilish, hamda yo'l-transport hodisalarini malakaviy surishtiruvini amalga oshiruvchi yuridik va texnik bilimlarga ega kadrlarni tayyorlaydi.
Kafedra boshlig'i
Texnika fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD), dotsent
Axmedov Doniyor Anvarjonovich
Kafedra boshlig'ining o'rinbosari
dotsent
Gulyamov Normuhammad Shermuhamatovich
Kafedra professori
Texnika fanlari nomzodi, professor
Xamidov G'aybulla Sayfullayevich
Kafedra dotsenti
Texnika fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD)
Aslonov Norqul Robbanayevich
Aliboyev Baxtiyor Abduraxmonovich
Soʻngi yillarda kafedra tomonidan koʻpgina yutuqlarga erishildi. Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan taqdim qilingan bajarilishi 2019-2021 yillarga moʻljallangan amaliy tadqiqotlar loyihasida kafedra dotsenti D.Axmedovning ilmiy ishlanmasi gʻolib deb topildi va sertifikat bilan taqdirlandi. Ilmiy tadkikotlarni moliyalashtirish uchun Innovatsiya rivoylanish vazirligi tomonidan ikki yilga 600 mln sum moliyalashtirildi. Bu institut tarixida birinchi davlatgranti hisoblanadi. Shuningdek uchta dasturiy ta'minotga Intellektualьnыy mulьk agentligi tomonidan patent olindi. Kafedrada «Ustoz-shogird» an'analari yaksshi yo'lga koyilgan. 2018-2019 o'kuv yilida kafedra boshlig'i o'rinbosari А.Baboev raxbarligida 132-gurux kursanti F. Bobodjonov «Аvtomobilьnыy texnik ekspluatatsiya va servisi» fanidan respubliki fanat olimpiadasida faksrli 3-o'rinni egalladi va Oliy va o'rta maksus ta'limi vaziri tomonida sertifikat berildi. 2019-2020 o'quv yilida esh Kafedra proffesor-o'qituvchilari rahbarligida institutning 2-3 bosqich kursantlari «Avtomobillar Texnik eksplutatsiya va Servisi» fanidan ventilyator olimpiadasida Respublika ko'plab faxrli o'rinlarni egallashdi jumladan, 4 ta Birinchi o'r v 2 ta ikkinchi o'rinlarni 3-o'rinni egallashdi v Oliy v oʻrta maxsus ta'limi vaziri tomonida sertifikat berildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlar Аkademiyasi
Oʼzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Аkademiyasi
Toshkent davlat transport universitetilari bilan oʼzaro hamkorlik ishlari yoʼlga qoʼyilgan
Yo‘l harakatini tashkil etish va boshqarishning texnik vositalari. Darslik
Xamidov G‘.S., Aslanov N.R.
2023, Jamoat xavfsizligi universiteti
Avtomobil ishlab chiqarishda qo’llaniladigan kesuvchi instrumentlarni chidamliligini oshirishni o’rganish. Monografiya

В 2004 году кафедра «Бронированной и автомобильной техники» Университета общественной безопасности Республики Узбекистан была выделена из кафедры тактики и общевоенных наук Ташкентского высшего военно-технического университета МВД Республики Узбекистан, как отдельная кафедра цикла автомобильной подготовки. Кафедру возглавляли Уманский Евгений Шмеркович, кандидат педагогических наук Реджабаев Акмал Джураевич, кандидат технических наук Уразолиев Баходир Бахридинович, Кужахметов Халил Хафизович, Карабаев Ботир Махкамович, Ходжатов Ильдар Фаритович, Исаметов Мирали Миржамалович. 2017-2023 годах кафедру возглавлял к.т.н., профессор Хамидов Гайбулла Сайпиллаевич. С октября 2023 года кафедру возглавляет д.ф.т.н (PhD), доцент Ахмедов Дониер Анваржанович.
Дает курсантам современные знания и навыки по устройству военной техники, которая играет важную роль в обеспечении общественной безопасности, ее использовании, поддержании постоянной боевой готовности, обеспечении безопасности движения на дорогах и предотвращении дорожно-транспортных происшествий. Кроме того, в кафедре проводиться научные исследования по управлению боевыми машинами в сложных дорожных условиях, повышаются тактико-технические характеристики боевых машин, а также подготавливаются научно-педагогические кадры. Коллектив кафедры проводит занятия с внедрением современных педагогических методов обучения, информационно-коммуникационных технологий.  Для этого кафедра обеспечена необходимой учебно-методической базой и литературой. На кафедре работают преподаватели, имеющие достаточную научно-педагогическую деятельность.
Кафедра «Броневая танковая и автомобильная техника» служит для подготовки профессиональных кадров, обладающих знаниями и навыками управления транспортными средствами и боевой техникой Вооруженных Сил Республики Узбекистан, их обслуживания и эффективного использования техники.
Он также готовит кадры, обладающие юридическими и техническими знаниями для организации дорожного движения, обеспечения и контроля безопасности дорожного движения, проведения квалифицированного расследования дорожно-транспортных происшествий.
Доктор философии технических наук (PhD), доцент
Ахмедов Данияр
доцент
Гулямов Нормухаммад Шермухаматович
Кандидат технических наук, профессор
Хамидов Гайбулла
Доктор философии технических наук (PhD)
Аслонов Норкул
Алибаев Бахтияр
За последние годы кафедрой достигнуто много достижений. В проекте прикладных исследований на 2019-2021 годы, представленном Министерством инновационного развития, научно-исследовательская работа доцента кафедры Д.Ахмедова была признана победителем и награждена сертификатом. Министерством инноваций и развития на два года выделено 600 млн. сумов на финансирование научных исследований. Это первый государственный грант в истории института. Кроме того, Агентство интеллектуальной собственности получило три патента на программное обеспечение. На кафедре прочно закрепилась традиция «Мастер-ученик». В 2018-2019 учебном году под руководством заместителя начальника кафедры Бабоева А., курсант 132 группы Бободжонов Ф. занял 3 место в республиканской фан-олимпиаде по предмету «Автомобильно-техническая эксплуатация и службы» сертификат был выдан министром образования. В 2019-2020 учебном году под руководством профессоров кафедры курсанты 2-3 ступени института заняли немало почетных мест в фан-олимпиаде республики по предмету «Техническая эксплуатация и обслуживание автомобилей». ", в том числе 4 первых места, 2 вторых места и 3 место были  награждены грамотой министра высшего и среднего специального образования.