Zirhli va avtomobil texnikalari kafedrasi
Jamoat xavfsizligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydigan harbiy texnikalarning tuzilishi, ulardan foydalanish, doimiy jangovar shaylikni saqlab turish, yo‘llada harakat xavfsizligini ta’minlash va yo‘l transport hodisalarini oldini olish bo‘yicha kursantlarga zamonaviy bilim va ko‘nikmalarni beradi. Bundan tashqari murakkab yo‘l sharoitlarda jangovar texnikalarni boshqarish, harbiy texnikalarning taktik-texnik ko‘rsatkichlarini oshirish bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boorish va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlaydi.  Jamoada o‘qitishning zamonaviy pedagogik usullari, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etgan holda mashg‘ulotlar olib boriladi. Buning uchun kafedra zarur o‘quv-metodik baza va adabiyotlar bilan ta’minlangan. Kafedrada bu borada yetarlicha ilmiy va pedagogik faoliyatga ega professor o‘qituvchilar faoliyat ko‘rsatib kelmoqda.
"Bronetank va avtomobil texnikasi" kafedrasi O'zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlar tizimi uchun avtomobil va jangovar texnikalarni boshqarish, ularga texnik xizmat ko'rsatish va texnikalardan samarali foydalanish bo'yicha bilim va malakaga ega professional kadrlar tayyorlash uchun xizmat qiladi.
Shuningdek, yo'l harakatini tashkil etish, harakat xavfsizligini ishonchli ta'minlash va nazorat qilish, hamda yo'l-transport hodisalarini malakaviy surishtiruvini amalga oshiruvchi yuridik va texnik bilimlarga ega kadrlarni tayyorlaydi.
Kafedra boshlig'i
Texnika fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD), dotsent
Axmedov Doniyor Anvarjonovich
Kafedra boshlig'ining o'rinbosari
dotsent
Gulyamov Normuhammad Shermuhamatovich
Kafedra professori
Texnika fanlari nomzodi, professor
Xamidov G'aybulla Sayfullayevich
Kafedra dotsenti
Texnika fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD)
Aslonov Norqul Robbanayevich
Aliboyev Baxtiyor Abduraxmonovich
Soʻngi yillarda kafedra tomonidan koʻpgina yutuqlarga erishildi. Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan taqdim qilingan bajarilishi 2019-2021 yillarga moʻljallangan amaliy tadqiqotlar loyihasida kafedra dotsenti D.Axmedovning ilmiy ishlanmasi gʻolib deb topildi va sertifikat bilan taqdirlandi. Ilmiy tadkikotlarni moliyalashtirish uchun Innovatsiya rivoylanish vazirligi tomonidan ikki yilga 600 mln sum moliyalashtirildi. Bu institut tarixida birinchi davlatgranti hisoblanadi. Shuningdek uchta dasturiy ta'minotga Intellektualьnыy mulьk agentligi tomonidan patent olindi. Kafedrada «Ustoz-shogird» an'analari yaksshi yo'lga koyilgan. 2018-2019 o'kuv yilida kafedra boshlig'i o'rinbosari А.Baboev raxbarligida 132-gurux kursanti F. Bobodjonov «Аvtomobilьnыy texnik ekspluatatsiya va servisi» fanidan respubliki fanat olimpiadasida faksrli 3-o'rinni egalladi va Oliy va o'rta maksus ta'limi vaziri tomonida sertifikat berildi. 2019-2020 o'quv yilida esh Kafedra proffesor-o'qituvchilari rahbarligida institutning 2-3 bosqich kursantlari «Avtomobillar Texnik eksplutatsiya va Servisi» fanidan ventilyator olimpiadasida Respublika ko'plab faxrli o'rinlarni egallashdi jumladan, 4 ta Birinchi o'r v 2 ta ikkinchi o'rinlarni 3-o'rinni egallashdi v Oliy v oʻrta maxsus ta'limi vaziri tomonida sertifikat berildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlar Аkademiyasi
Oʼzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Аkademiyasi
Toshkent davlat transport universitetilari bilan oʼzaro hamkorlik ishlari yoʼlga qoʼyilgan
Yo‘l harakatini tashkil etish va boshqarishning texnik vositalari. Darslik
Xamidov G‘.S., Aslanov N.R.
2023, Jamoat xavfsizligi universiteti
Avtomobil ishlab chiqarishda qo’llaniladigan kesuvchi instrumentlarni chidamliligini oshirishni o’rganish. Monografiya

History of the department:
In 2004, the department of "armored tanks and vehicle technology" within the Public Security University of the Republic of Uzbekistan was separated from the Department of Tactics and General Military Sciences of the Tashkent Higher Military-Technical University of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan as a separate department from the vehicle training cycle. The department was headed by Yevgeny Shmerkovich Umansky, Candidate of Pedagogical Sciences Akmal Djuraevich Redjabaev, Candidate of Technical Sciences Bakhodir Bakhriddinovich Urazaliev, Khalil Khafizovich Kujakhmetov, Botir Makhkamovich Karabaev, Ildar Faritovich Khojatov, Khalil Khafizovich Kujakhmetov, Isametov Mirali Mirjamolovich. From April to November 2017, Ildar Faritovich Khodjatov, and from January 2018 to the present, candidate of technical sciences, professor Khamidov Gaybulla Saipillaevich has been working as the head of the department.
Purpose of the department:
Provides cadets with modern knowledge and skills on the structure of military equipment, which plays an important role in ensuring public safety, their use, maintaining constant combat readiness, ensuring traffic safety on roads and preventing road traffic accidents. . In addition, it conducts scientific research on the management of combat vehicles in difficult road conditions, increases the tactical and technical performance of military vehicles, and prepares scientific and pedagogical personnel.
The team conducts classes with the introduction of modern pedagogical methods of teaching, information and communication technologies. For this, the department is provided with the necessary teaching-methodical base and literature. Professors with sufficient scientific and pedagogical activities are working in the department.
The department "Armored tank and vehicle equipment" serves for the training of professional personnel with knowledge and skills in the management of vehicles and combat equipment for the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, their maintenance and effective use of equipment.
It also prepares personnel with legal and technical knowledge who will organize traffic, ensure and control traffic safety, and perform qualified investigation of traffic accidents.
In recent years, many achievements have been achieved by the department. In the project of applied research for 2019-2021 presented by the Ministry of Innovative Development, the research work of the associate professor of the department D. Akhmedov was recognized as the winner and awarded with a certificate. 600 million soums were funded by the Ministry of Innovation and Development for the financing of scientific researches for two years. This is the first state grant in the history of the institute. Also, three software patents were obtained by the Intellectual Property Agency. The tradition of "Master-disciple" is well established in the department. In the academic year 2018-2019, under the leadership of the deputy head of the department, A. Baboev, cadet of the 132nd group, F. Bobodzhonov, took the 3rd place in the republic fan Olympiad in the subject "Automotive technical operation and service" a certificate was issued by the Minister of Education. In the 2019-2020 academic year, under the guidance of the professors of the Department, the cadets of the 2-3 level of the institute took many proud places in the fan Olympiad of the Republic in the subject "Technical operation and service of automobiles", including 4 first places and 2 took the second place and took the 3rd place and was awarded a certificate by the Minister of Higher and Secondary Special Education.