Kafedra 1990 yil 15 oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi IIV Toshkent oliy harbiy-texnik bilim yurti tashkil topganidan boshlab, “Texnik-muhandislik ta’minoti” keyinchalik “Qo‘riqlashni texnik-muhandislik ta’minoti” kafedrasi nomi bilan faoliyat yuritibgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 10 apreldagi “Ichki ishlar organlari faoliyati samaradorligini tubdan oshirish, jamoat tartibini, fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta’minlashda ularning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5005-sonli Farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Harbiy texnika instituti Qo‘riqlashni texnik-muhandislik ta’minoti kafedrasi, 2017 yil 4 avgust kunidagi tegishli Farmoni bilan O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Harbiy texnik instituti Qo‘riqlashni texnik-muhandislik ta’minoti kafedrasi sifatida faoliyat olib borgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 15 aprel kunidagi “Jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasidagi professional kadrlarni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5077-sonli Qarori bilan O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti Qo‘riqlashni muhandislik-texnik ta’minoti kafedrasi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
Qo‘riqlashni muhandislik-texnik ta’minoti kafedrasi universitetda mutaxassis tayyorlovchi kafedralardan biri bo‘lib mutaxassis ofitser kadrlar tayyorlashda o‘z o‘rniga egadir.
O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetining Qo‘riqlashni muhandislik-texnik ta’minoti kafedrasi Universitetning kadrlar chiqaruvchi yetakchi kafedralaridan biri bo‘lib, davlat ta’lim standartlarining talablariga muvofiq universitetda amalga oshiriladigan bakalavriat ta’lim yo‘nalishidagi kursantlar uchun va magistratura mutaxassisligi uchun oliy ta’limning asosiy ta’lim dasturlarini ishlab chiqadi, ushbu bakalavriat va magistratura ta’lim yo‘nalishi hujjatlarining o‘quv metodik kompleksini tuzadi, ixtisoslik fanlarini o‘qitadi va mazkur ta’lim yo‘nalishlari magistr, kursant va talabalarning sifatli tayyorgarligi uchun mas’ul hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetining Qo‘riqlashni muhandislik-texnik ta’minoti kafedrasi o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi, normativ-huquqiy hujjatlar, Milliy gvardiya qo‘mondonining tegishli buyruqlari, Universitet Kengashi qarorlari hamda Nizom talablariga muvofiq amalga oshiradi. Jumladan:
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi hamda О‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aloqa harbiy instituti “Axborot texnologiyalari” va “Telekommunikatsiya” kafedralari о‘rtasida о‘quv, uslubiy va ilmiy faoliyatni rivojlantirish sohasi bо‘yicha hamkorlik shartnomasi qilingan.
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi hamda О‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlar akademiyasi bilan о‘quv, uslubiy va ilmiy faoliyatni rivojlantirish sohasi bо‘yicha hamkorlik shartnomasi qilingan.
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi bugunga qadar yuqori ilmli kadrlar tayyorlash borasida Ichki Ishlar akademiyasi bilan birgalikda hamkorlik qilib kelmoqda.
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi hamda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti bilan о‘quv, uslubiy va ilmiy faoliyatni rivojlantirish sohasi bо‘yicha hamkorlik shartnomasi qilingan.
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi hamda Islom Karimov nomidagi Toshkent Davlat texnika universiteti bilan о‘quv, uslubiy va ilmiy faoliyatni rivojlantirish sohasi bо‘yicha hamkorlik shartnomasi qilingan.
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi hamda O'zbekiston Respublikasi Favqulotda vaziyatlar vazirligi akademiyasi bilan о‘quv, uslubiy va ilmiy faoliyatni rivojlantirish sohasi bо‘yicha hamkorlik shartnomasi qilingan.
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Qo‘riqlash muhandislik-texnik ta‘minlash” kafedrasi bugunga qadar yuqori ilmli kadrlar tayyorlash borasida Milliy Gvardiya Qo'riqlash boshqarmasi bilan birgalikda hamkorlik qilib kelmoqda.

Since the establishment of the Tashkent Higher Military-Technical Educational Institution of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan on October 15, 1990, the department has been operating under the name "Technical-engineering support" and later "Technical-engineering support of security".
PF of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 10, 2017 "On measures to fundamentally increase the efficiency of the internal affairs bodies, to strengthen their responsibility in ensuring public order, the reliable protection of the rights, freedoms and legitimate interests of citizens" - With Decree No. 5005 of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, Department of Defense Technical Engineering Support Department, Military Technical Institute of the National Guard of the Republic of Uzbekistan, with the relevant Decree dated August 4, 2017 worked as a department of supply.
With the Decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 15, 2021 "On measures to further improve the system of training professional personnel in the field of public safety" No. PQ-5077, the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan has been operating as a department of engineering and technical support.
The Department of Engineering and Technical Support of Guarding is one of the specialist training departments at the university and has its place in the training of specialist officers.
The Department of Security Engineering and Technical Support of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan is one of the leading departments of the University that produces personnel, for cadets in the field of undergraduate education and for the master's degree, which is carried out in the university in accordance with the requirements of the state educational standards. develops the main educational programs of higher education, creates a teaching methodical complex of documents for this bachelor's and master's education, teaches specialized subjects and quality training of master's, trainees and students of these educational fields is responsible for
The Department of Engineering and Technical Support of Security of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan carries out its activities in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan, normative legal documents, relevant orders of the National Guard Commander, decisions of the University Council and the requirements of this Regulation. Including:
Training between the Department of "Security Engineering and Technical Support" of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan and the "Information Technologies" and "Telecommunications" Departments of the Military Institute of Information and Communication Technologies and Communications of the Ministry of Defense of the Republic of Uzbekistan, A cooperation agreement was signed in the field of development of methodological and scientific activities.
A cooperation agreement on the development of educational, methodological and scientific activities was concluded with the Department of "Security Engineering and Technical Support" of the Public Security University of the Republic of Uzbekistan and the Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan.
The Department of "Security Engineering and Technical Support" of the Public Security University of the Republic of Uzbekistan has been cooperating with the Academy of Internal Affairs on the training of highly educated personnel.
A cooperation agreement on the development of educational, methodological and scientific activities was signed with the Department of "Security Engineering and Technical Support" of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan and the Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khorazmi.
A cooperation agreement on the development of educational, methodological and scientific activities was signed with the Department of "Security Engineering and Technical Support" of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan and Tashkent State Technical University named after Islam Karimov.
A cooperation agreement on the development of educational, methodological and scientific activities was concluded with the Department of "Protection Engineering and Technical Support" of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan and the Academy of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan.
The Department of "Security Engineering and Technical Support" of the Public Security University of the Republic of Uzbekistan has been cooperating with the National Guard Security Department on the training of highly educated personnel.