Ta'lim oluvchilarga ijtimoiy yordam
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy va professional taʼlim tashkilotlari talabalari va oʼquvchilariga byudjet mablagʼlari hisobidan taʼlim kreditini ajratish tartibini takomillashtirish toʼgʼrisida” 27.05.2024 yildagi PF-82-son Farmoni asosida beriladi.
Oliy va professional taʼlim tashkilotlarida tahsil olish uchun taʼlim kreditini faqat kunduzgi taʼlim shaklida oʼqiyotgan talaba va oʼquvchilarga ajratiladi.
Taʼlim kreditini oliy taʼlim tashkilotlarining birinchi bosqich talabalari uchun toʼlov-kontrakt summasi miqdorida ajratiladi.
Ikkinchi va undan yuqori kurs talabalari uchun fanlarni oʼzlashtirishning oʼrtacha koʼrsatkichi «3» dan past boʼlgan taqdirda toʼlov-kontrakt summasining koʼpi bilan 80 foizi miqdorida ajratiladi. «Ijtimoiy himoya yagona reestri»ga kiritilgan oilalar farzandlari bundan mustasno.
Oʼzlashtirish natijasi «3» dan past boʼlgan talabalarga, toʼlov-kontrakt summasining koʼpi bilan 80 foizi miqdorida ajratiladi, bunda kredit toʼlov-kontrakt summasining dastlabki 20 foizi talaba tomonidan toʼlangandan keyin ajratiladi.
Stipendiyalarni tayinlash va ularga beriladigan imtiyozlar
Universitet talabalariga oylik stipendiya Vazirlar Mahkamasining 31.01.2020 yildagi 59-son qarori “Oliy ta’lim muassasalari talabalariga to‘lanadigan stipendiyalar miqdorlarini belgilash hamda stipendiyalar tayinlash va to‘lash tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” bilan o‘rnatilgan tartibda to‘lab boriladi.
Davlat granti hamda stipendiyali to‘lov-kontrakt asosida ta’lim olayotgan talabalarga to‘lanadigan stipendiyaning qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda o‘rnatiladigan eng kam miqdori.
Birinchi kurs talabalariga o‘quv yilining 1-semestri yakuni bo‘yicha fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari (baholari) ma’lum bo‘lgunga qadar stipendiyaning bazaviy miqdorida stipendiya tayinlanadi va to‘lanadi.
barcha fanlar bo‘yicha o‘zlashtirish ko‘rsatkichi faqat «a’lo» baho bo‘lgan talabalarga stipendiyaning bazaviy miqdori 20 foizga oshirilgan holda;
fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlarining 30 foizidan kam qismini «qoniqarli» bahoga o‘zlashtirayotgan talabalarga - stipendiyaning bazaviy miqdorida;
fanlarni 30 foizi va undan ortiq qismini qoniqarli baho o‘zlashtirgan talabalarga (to‘liq davlat ta’minotida bo‘lgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar sirasiga kiruvchi hamda 1 va 2-guruh nogironligi bo‘lgan talabalar bundan mustasno) navbatdagi o‘quv semestri mobaynida stipendiya tayinlanmaydi.
To‘lov-kontrakt asosida ta’lim olayotgan talabalarga o‘z xohishlariga ko‘ra, kontrakt qiymatini stipendiyali yoki stipendiyasiz shaklda to‘lash huquqi beriladi.
Stipendiyali to‘lov-kontrakt tarkibiga bazaviy stipendiya miqdorining yillik summasi kiritiladi hamda stipendiya yil mobaynida oyma-oy to‘lab boriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyasi hamda Beruniy, Ibn Sino, Navoiy, Ulug‘bek, Imom al-Buxoriy, Bobur, Pahlavon Mahmud, To‘lepbergen Qaipbergenov, Ibroyim Yusupov va Islom Karimov nomli davlat stipendiyalarini oluvchi talabalarga stipendiyalar tayinlash Vazirlar Mahkamasining «O‘zbekiston iqtidorli yoshlarini taqdirlash va moddiy rag‘batlantirish to‘g‘risida» 2008 yil 13 oktabrdagi 226-son qarori bilan tasdiqlangan Bakalavriat bosqichi talabalari uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari hamda ularni tayinlash tartibi to‘g‘risidagi nizomda belgilangan tartiblar asosida amalga oshiriladi.
1 va 2-guruh nogironligi bo‘lgan, jumladan, to‘lov-kontrakt asosida ta’lim oluvchi talabalarga stipendiya to‘lovlari O‘zbekiston Respublikasining respublika budjeti mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladi.
To‘liq davlat ta’minotida bo‘lgan yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar sirasiga kiruvchi, jumladan, to‘lov-kontrakt asosida ta’lim oluvchi talabalarga stipendiya to‘lovlari O‘zbekiston Respublikasining respublika budjeti mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladi.
O‘quv semestri yakuni bo‘yicha fanlarni o‘zlashtirayotgan, alohida qobiliyat va iqtidor egasi bo‘lgan, jamoat ishlarida faol, shuningdek, ijtimoiy himoyaga muhtoj davlat granti va to‘lov-kontrakt asosida ta’lim olayotgan barcha talabalar belgilangan stipendiyalarga nisbatan qo‘shimcha ravishda Jamg‘arma mablag‘lari hisobiga 50 foizgacha miqdorda rag‘batlantirilishi mumkin.
To‘liq davlat ta’minotida bo‘lgan yetim bolalar, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar sirasiga kiruvchi talabalarga Talabalarni rag‘batlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan stipendiyaning bazaviy miqdoriga nisbatan 50 foiz yuqori (oshirilgan) miqdorlarda stipendiya tayinlanadi va to‘lanadi.

Порядок выделение образовательного кредита
Выделение образовательного кредита для студентов осуществляется на основании Указа Президента Республики Узбекистан «О совершенствовании порядка выделения образовательного кредита студентам и учащимся высших и профессиональных образовательных организаций за счет бюджетных средств».
Выделение образовательного кредита на обучение в высших и профессиональных образовательных организациях только студентам и учащимся, обучающимся по дневной форме обучения.
Выделение образовательного кредита студентам первого курса высших образовательных организаций и учащимся профессиональных образовательных организаций — в размере суммы платного контракта.
Средний показатель усвоения дисциплин (grade point average) студента, желающего получить образовательный кредит на текущий учебный год, получается из информационной системы «Управление процессами высшего образования» (НEMIS) по итогам предыдущего учебного года
Студентам второго и старших курсов высших образовательных организаций — в размере не более 80 процентов суммы платного контракта в случае, если средний показатель успеваемости по дисциплинам ниже «3» (за исключением детей из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»).
Студентам второго и старшего курса высших образовательных организаций по среднему показателю усвоения дисциплин (grade point average):
при показателе ниже «3» — в размере не более 80 процентов суммы платного контракта, при этом кредит выделяется после оплаты студентом первоначальных 20 процентов суммы платного контракта;
При показателе успеваемости «3» и выше и (или) обучающимся членам семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», кредит выделяется в размере суммы платного контракта.
Назначение стипендий и льготы для них
Ежемесячная стипендия студентам вузов выплачивается в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров от 31.01.2020 № 59 “Об установлении размеров стипендий, выплачиваемых студентам высших учебных заведений, и мерах по совершенствованию порядка назначения и выплаты стипендий”.
Государственный грант и стипендиальная выплата-минимальный размер стипендии, который устанавливается в порядке, установленном законодательством, для студентов, обучающихся на контрактной основе.
Первокурсникам назначается и выплачивается стипендия в базовом размере стипендии до тех пор, пока по окончании 1 семестра учебного года не станут известны показатели (оценки) освоения предметов.
при увеличении базового размера стипендии на 20% студентам, у которых показатель освоения по всем предметам составляет только «отлично» ;
студентам, освоившим менее 30% показателей освоения предметов на «удовлетворительную» оценку - в базовом размере стипендии;
студентам, освоившим 30 и более процентов предметов с удовлетворительной оценкой (за исключением детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся на полном государственном обеспечении, а также студентов с инвалидностью 1 и 2 группы), стипендия в течение следующего учебного семестра не назначается.
Студентам, обучающимся на платной контрактной основе, предоставляется право по своему усмотрению оплачивать стоимость контракта в форме стипендии или без нее.
Стипендиальная выплата-ежегодная сумма базовой стипендии, которая включается в контракт и выплачивается ежемесячно в течение года.
Беруни, Ибн Сина, Навои, Улугбек, имам аль-Бухари, Бабур, Пахлавон Махмуд, Толепберген кайпбергенов, Назначение стипендий студентам-получателям государственных стипендий имени Ибраима Юсупова и Ислама Каримова утверждено постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 октября 2008 года № 226 «О поощрении и материальном стимулировании талантливой молодежи Узбекистана». осуществляется на основании процедур, установленных уставом.
Стипендиальные выплаты студентам с инвалидностью 1 и 2 групп, в том числе обучающимся на платно-контрактной основе, осуществляются за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан.
Стипендиальные выплаты детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, находящимся на полном государственном обеспечении, в том числе обучающимся на платно-контрактной основе, осуществляются за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан.
По окончании учебного семестра все обучающиеся, осваивающие предметы, обладающие особыми способностями и талантами, активные в общественной деятельности, а также нуждающиеся в социальной защите, обучающиеся по государственному гранту и контракту на оплату труда, могут быть дополнительно поощрены к установленным стипендиям за счет средств фонда в размере до 50 процентов.
Учащимся, относящимся к детям-сиротам, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, находящимся на полном государственном обеспечении, назначается и выплачивается стипендия на 50% выше (повышенной) базовой суммы стипендии за счет средств фонда стимулирования студентов.