Horijiy harbiy kadrlarni tayyorlash
Universitetda xorijiy davlatlar harbiy kadrlariga ta'lim berish belgilangan tartibda tuziladigan ikki tomonlama xalqaro shartnomalarga muvofiq beg'araz, imtiyozli hamda to'lov asosida amalga oshiriladi.
Universitetda xorijiy harbiy kadrlarga ta'lim berish xarajatlari quyidagi tartibda qoplanadi:
• beg'araz asosda — ta'lim va ta'minot (kiyim-kechak, oziq-ovqat, pul ta'minoti, kommunal xizmat) xarajatlari O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilgan pul mablag'lari hisobidan, o'qish davri mobaynida turarjoy xarajatlari (bakalavriat dasturi bo'yicha o'qitiladigan kursantlardan tashqari) yuboruvchi tomonlar hisobidan;
• imtiyozli asosda — ta'lim xarajatlari O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilgan pul mablag'lari hisobidan, ta'minot (kiyim-kechak, oziq-ovqat, pul ta'minoti, kommunal xizmat), o'qish davri mobaynida turarjoy xarajatlari (bakalavriat dasturi bo'yicha o'qitiladigan kursantlardan tashqari) esa yuboruvchi tomonlar hisobidan;
• to'lov asosida — ta'lim va ta'minotning barcha xarajatlari yuboruvchi tomonlar hisobidan.
Universitetda xorijiy harbiy kadrlarni beg'araz, imtiyozli va to'lov asosida tayyorlash tartibi, ularning pul ta'minoti, moddiy-texnika va boshqa ta'minot turlarining o'ziga xosligi O'zbekiston Respublikasining xalqaro harbiy hamkorlik doirasida tuzilgan shartnoma (bitim)lariga muvofiq belgilanadi.
Universitetga xorijiy harbiy kadrlar kirish imtihonlarisiz o'qishga qabul qilinadi.
Universitet tomonidan xorijiy harbiy kadrlarga mavjud (shartnoma (bitim)larda ko'rsatilgan) mutaxassisliklar bo'yicha ta'lim beriladi.
Jamoat xavfsizligi universitetida xorijiy harbiy kadrlar uchun ta'lim turlari:
• Bakalavriat;
• Magistratura;
• Kadrlar malakasini oshirish;
• Oliy ta'limdan keyingi ta'lim (falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) ilmiy darajalari uchun doktorantura va mustaqil izlanuvchilik).
Xorijiy harbiy kadrlar uchun bakalavriat yo'nalishlari (ta'lim shakli – kunduzgi. O'qish muddati: 4 yil):
• Maxsus vazifalarni bajarish qo'shinlarining qo'mondonlik-taktik faoliyati (beriladigan malaka: sohalar bo'yicha menejer);
• Xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik ta'minlash (beriladigan malaka: psixolog);
• Aniqlash va qo'riqlash tizimlaridan foydalanish bo'yicha qo'mondonlik-muhandislik faoliyati (beriladigan malaka: muhandis).
Xorijiy harbiy kadrlar uchun magistratura mutaxassisliklari (ta'lim shakli – kunduzgi. O'qish muddati: 1 yil):
• Jamoat xavfsizligini tezkor-taktik ta'minlashning qo'mondonlik-shtab faoliyati (beriladigan malaka: sohalar bo'yicha menejer);
• Tarbiyaviy-psixologik ta'minlashning qo'mondonlik-shtab faoliyati (beriladigan malaka: psixolog);
• Qo'riqlash faoliyatini ta'minlashning qo'mondonlik-muhandislik faoliyati (beriladigan malaka: elektrotexnik komplekslar va tizimlar muhandisi).
Xorijiy harbiy kadrlar uchun malaka oshirish kurslari (o'qish muddati ‒ 1 oy):
• Jamoat tartibini saqlash;
• Binolarda qurollangan jinoyatchilarni qo'lga olish va havo kemalarida, jamoat va temir yo'l transportlarida garovdagilarni ozod qilish taktikasi;
• Shahar sharoitlarida jamoat tartibini saqlovchi bo'linmalar harbiy xizmatchi va xodimlarining harakat taktikasi.
Xorijiy hamkorlar bilan shartnomalar hamda universitetning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, xorijiy harbiy kadrlar va xodimlar universitetda tashkil etiluvchi boshqa malaka oshirish kurslariga ham qabul qilinishi mumkin.
Universitetda oliy ta'limdan keyingi ta'limning asosiy fan tarmoqlari:
• 21.00.00 ‒ harbiy fanlar;
• 12.00.00 ‒ yuridik fanlar;
• 13.00.00 ‒ рedagogika fanlari.
Xorijiy hamkorlar bilan shartnomalar hamda universitetning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, xorijiy kadrlar uchun boshqa fan tarmoqlari bo'yicha ham oliy ta'limdan keyingi ta'lim tashkil etilishi mumkin.

Faculty of foreign military personnel training
Training of military personnel of foreign states at the University of Public safety is carried out on a gratuitous, preferential and paid basis in accordance with bilateral international agreements concluded in the prescribed manner.
Expenses for training foreign military personnel at the University are reimbursed in the following order:
On a gratuitous (free) basis – expenses for training and provision (uniform, food, financial support, utilities) – at the expense of funds allocated from the State budget of the Republic of Uzbekistan, housing costs during the training period (with the exception of cadets enrolled in the undergraduate program) – at the expense of the sending parties.
On a preferential basis – the cost of education at the expense of funds allocated from the State budget of Republic of Uzbekistan, maintenance costs (uniform, food, financial support, utilities), housing costs during the training period (with the exception of cadets enrolled in the undergraduate program) – at the expense of the sending parties.
On a paid basis – all expenses for training and provision at the expense of the sending parties.
The procedure for free, preferential and paid training, as well as the specifics of monetary, logistical and other types of support for foreign military personnel at the University are established within the framework of international military cooperation and treaties (agreements) concluded by the Republic of Uzbekistan.
Foreign military personnel are accepted to study at the University without entrance examinations.
The training of foreign military personnel at the University is carried out according to the available (specified in contracts (agreements)) specialties.
Types of education for foreign military personnel and employees at the University of Public safety (Type of training: daytime. Duration of study: 4 years):
• Bachelor’s degree;
• Master’s degree;
• Advanced training courses for military personnel;
• Postgraduate education (for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) and Doctor of Science (DSc) in the types of postgraduate study and postgraduate independent research).
Undergraduate directions for foreign military personnel (Form of study: full-time. Duration of study: 4 year):
• Command and tactical activities of special forces (Qualification awarded: manager by branches);
• Educational and psychological support of service (Qualification awarded: psychologist);
• Command and engineering activities for the use of detection and security systems (Qualification awarded: Engineer).
Specialties of the Masters program for foreign military personnel (Form of study: full-time. Duration of study: 1 year):
• Command and staff activities of operational-tactical support for public safety (Qualification awarded: manager by branches);
• Command and staff activities of educational and psychological support (Qualification awarded: psychologist);
• Command and engineering activities for security support (Qualification awarded: engineer of electrical complexes and systems).
Advanced training courses for foreign military personnel and employees (Duration of study: 1 month):
• Maintaining public order;
• Tactics of detaining armed criminals and releasing hostages in buildings, in public and railway transport;
• Action tactics of units’ personnel maintaining public order security in urban conditions.
• Within the framework of agreements with foreign partners, based on the internal capabilities of the University, Military personnel and employees of foreign countries may be admitted to other advanced training courses at the University.
The main branches of science for postgraduate education at the University (postgraduate study and postgraduate independent research)
• 00.00 - Military sciences;
• 00.00 - Legal Sciences;
• 00.00 - Pedagogical sciences.
Within the framework of agreements with foreign partners, based on the internal capabilities of the University, postgraduate education in other branches of science can be organized.