Horijiy harbiy kadrlarni tayyorlash
Universitetda xorijiy davlatlar harbiy kadrlariga ta'lim berish belgilangan tartibda tuziladigan ikki tomonlama xalqaro shartnomalarga muvofiq beg'araz, imtiyozli hamda to'lov asosida amalga oshiriladi.
Universitetda xorijiy harbiy kadrlarga ta'lim berish xarajatlari quyidagi tartibda qoplanadi:
• beg'araz asosda — ta'lim va ta'minot (kiyim-kechak, oziq-ovqat, pul ta'minoti, kommunal xizmat) xarajatlari O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilgan pul mablag'lari hisobidan, o'qish davri mobaynida turarjoy xarajatlari (bakalavriat dasturi bo'yicha o'qitiladigan kursantlardan tashqari) yuboruvchi tomonlar hisobidan;
• imtiyozli asosda — ta'lim xarajatlari O'zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilgan pul mablag'lari hisobidan, ta'minot (kiyim-kechak, oziq-ovqat, pul ta'minoti, kommunal xizmat), o'qish davri mobaynida turarjoy xarajatlari (bakalavriat dasturi bo'yicha o'qitiladigan kursantlardan tashqari) esa yuboruvchi tomonlar hisobidan;
• to'lov asosida — ta'lim va ta'minotning barcha xarajatlari yuboruvchi tomonlar hisobidan.
Universitetda xorijiy harbiy kadrlarni beg'araz, imtiyozli va to'lov asosida tayyorlash tartibi, ularning pul ta'minoti, moddiy-texnika va boshqa ta'minot turlarining o'ziga xosligi O'zbekiston Respublikasining xalqaro harbiy hamkorlik doirasida tuzilgan shartnoma (bitim)lariga muvofiq belgilanadi.
Universitetga xorijiy harbiy kadrlar kirish imtihonlarisiz o'qishga qabul qilinadi.
Universitet tomonidan xorijiy harbiy kadrlarga mavjud (shartnoma (bitim)larda ko'rsatilgan) mutaxassisliklar bo'yicha ta'lim beriladi.
Jamoat xavfsizligi universitetida xorijiy harbiy kadrlar uchun ta'lim turlari:
• Bakalavriat;
• Magistratura;
• Kadrlar malakasini oshirish;
• Oliy ta'limdan keyingi ta'lim (falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) ilmiy darajalari uchun doktorantura va mustaqil izlanuvchilik).
Xorijiy harbiy kadrlar uchun bakalavriat yo'nalishlari (ta'lim shakli – kunduzgi. O'qish muddati: 4 yil):
• Maxsus vazifalarni bajarish qo'shinlarining qo'mondonlik-taktik faoliyati (beriladigan malaka: sohalar bo'yicha menejer);
• Xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik ta'minlash (beriladigan malaka: psixolog);
• Aniqlash va qo'riqlash tizimlaridan foydalanish bo'yicha qo'mondonlik-muhandislik faoliyati (beriladigan malaka: muhandis).
Xorijiy harbiy kadrlar uchun magistratura mutaxassisliklari (ta'lim shakli – kunduzgi. O'qish muddati: 1 yil):
• Jamoat xavfsizligini tezkor-taktik ta'minlashning qo'mondonlik-shtab faoliyati (beriladigan malaka: sohalar bo'yicha menejer);
• Tarbiyaviy-psixologik ta'minlashning qo'mondonlik-shtab faoliyati (beriladigan malaka: psixolog);
• Qo'riqlash faoliyatini ta'minlashning qo'mondonlik-muhandislik faoliyati (beriladigan malaka: elektrotexnik komplekslar va tizimlar muhandisi).
Xorijiy harbiy kadrlar uchun malaka oshirish kurslari (o'qish muddati ‒ 1 oy):
• Jamoat tartibini saqlash;
• Binolarda qurollangan jinoyatchilarni qo'lga olish va havo kemalarida, jamoat va temir yo'l transportlarida garovdagilarni ozod qilish taktikasi;
• Shahar sharoitlarida jamoat tartibini saqlovchi bo'linmalar harbiy xizmatchi va xodimlarining harakat taktikasi.
Xorijiy hamkorlar bilan shartnomalar hamda universitetning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, xorijiy harbiy kadrlar va xodimlar universitetda tashkil etiluvchi boshqa malaka oshirish kurslariga ham qabul qilinishi mumkin.
Universitetda oliy ta'limdan keyingi ta'limning asosiy fan tarmoqlari:
• 21.00.00 ‒ harbiy fanlar;
• 12.00.00 ‒ yuridik fanlar;
• 13.00.00 ‒ рedagogika fanlari.
Xorijiy hamkorlar bilan shartnomalar hamda universitetning ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, xorijiy kadrlar uchun boshqa fan tarmoqlari bo'yicha ham oliy ta'limdan keyingi ta'lim tashkil etilishi mumkin.

Факультет подготовки иностранных военных кадров
Обучение военных кадров зарубежных государств в Университете общественной безопасности осуществляется на безвозмездной, льготной и платной основе в соответствии с двусторонними международными договорами, заключаемыми в установленном порядке.
Расходы на обучение зарубежных военных кадров в Университете возмещаются в следующем порядке:
на безвозмездной основе – расходы на обучение и обеспечение (форменная одежда, продовольствие, денежное обеспечение, коммунальные услуги) – за счет денежных средств, выделенных из Государственного бюджета Республики Узбекистан, расходы на жилье в период обучения (за исключением курсантов, обучающихся по программе бакалавриата) – за счет направляющих сторон;
на льготной основе – расходы на обучение за счет денежных средств, выделенных из Государственного бюджета Республики Узбекистан, расходы на обеспечение (форменная одежда, продовольствие, денежное обеспечение, коммунальные услуги), расходы на жилье в период обучения (за исключением курсантов, обучающихся по программе бакалавриата) – за счет направляющих сторон;
на платной основе – все расходы на обучение и обеспечение за счет направляющих сторон.
Порядок подготовки на безвозмездной, льготной и платной основе, а также специфика денежного, материально-технического и иных видов обеспечения зарубежных военных кадров в Университете устанавливаются в рамках международного военного сотрудничества и договорами (соглашениями), заключенными Республикой Узбекистан.
Зарубежные военные кадры принимаются на учебу в Университет без вступительных экзаменов.
Обучение зарубежных военных кадров в Университете осуществляется по имеющимся (указанным в договорах (соглашениях)) специальностям.
Виды образования для зарубежных военных кадров в Университете общественной безопасности:
- Бакалавриат;
- Магистратура;
- Повышение квалификации кадров;
- Послевузовское образование (для соискания ученых степеней доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc) в видах докторантуры и самостоятельного соискательства).
Направления бакалавриата для зарубежных военных кадров (Вид обучения – дневной. Срок обучения – 4 года):
- Командно-тактическая деятельность войск специального назначения (Присваиваемая квалификация: менеджер по отраслям);
- Воспитательно-психологическое обеспечение служебной деятельности (Присваиваемая квалификация: психолог);
- Командно-инженерная деятельность по эксплуатации систем обнаружения и охраны (инженер).
Специальности магистратуры для зарубежных военных кадров (Вид обучения – дневной. Срок обучения – 1 год):
- Командно-штабная деятельность оперативно-тактического обеспечения общественной безопасности (Присваиваемая квалификация – менеджер по отраслям);
- Командно-штабная деятельность воспитательно-психологического обеспечения (Присваиваемая квалификация: психолог);
- Командно-инженерная деятельность обеспечения охранной деятельности (Присваиваемая квалификация: инженер электротехнических комплексов и систем).
Курсы повышения квалификации для зарубежных военных кадров и сотрудников (срок обучения ‒ 1 месяц):
- Обеспечение общественного порядка;
- Тактика задержания вооруженных преступников и освобождения заложников в зданиях, в общественном и железнодорожном транспорте;
- Тактика действий личного состава подразделений, обеспечивающих охрану общественного порядка в городских условиях.
- В рамках договорённостей с зарубежными партнёрами, исходя из внутренних возможностей Университета, военнослужащие и сотрудники зарубежных стран могут приниматься на другие курсы повышения квалификации, организуемые в Университете.
Основные отрасли науки для послевузовского образования в Университете (докторантура и самостоятельное соискательство):
- 21.00.00 ‒ Военные науки;
- 12.00.00 ‒ Юридические науки;
- 13.00.00 ‒ Педагогические науки.
В рамках договорённостей с зарубежными партнёрами, исходя из внутренних возможностей Университета, может быть организовано послевузовское образование по другим отраслям науки.