//= get_resource_url()?>
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi, hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tarkibiga kiruvchi barcha vazirlik va idoralar hamda tegishli davlat boshqaruvi organlari uchun professional kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishdan iborat.
O‘quv-uslubiy ishlar sohasida - zamonaviy o‘qitishning innovatsion metodlaridan foydalanib ijtimoiy-gumanitar fanlaridan universitetning barcha ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan o‘quv ishlarini tashkil etish.
Ilmiy-metodik ishlar sohasida - o‘quv jarayonining ilmiy-metodik asoslarini ishlab chiqish, o‘quv-uslubiy materiallar bilan ta’minlash, ushbu sohadagi xorijiy tajribani o‘rgangan holda professor-o‘qituvchilarning mehnat unumdorligi va ta’lim sifati hamda samaradorligini oshirishga xizmat qiladigan zamonaviy ta’lim texnologiyalarini joriy qilish.
Ilmiy-tadqiqot ishlari sohasida - Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy islohotlarining ustuvor vazifalari, ilg‘or jahon tajribasi va xalqaro standartlarni hisobga olgan holda, jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni, ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarish va ularning natijalarini amaliyotga tadbiq etilishini ta’minlash.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar sohasida - “Xalq va armiya, bir jonu bir tandir” g‘oyasini amalga oshirish maqsadida bo‘lajak ofitser kadrlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, tarixiy simolarimiz, buyuk sarkardalar, ilm - fan darg‘alarining merosini o‘rgatish va ularda vatanga sodiqlik, qasamiyodga sadoqat, o‘z manfaatini yurt manfaatidan ustun qo‘ymaslik hissini shakllantirish, o‘z taqdirini vatan taqdiri bilan bog‘lash tuyg‘ularini mustahkamlash.
Kafedraning ilmiy salohiyati 92 % tashkil etib, 5 ta fan doktori, 5 ta falsafa doktorlari(PhD) faoliyat yuritmoqda. Shuningdek, kafedra professor va o'qituvchilari tomonidan 40 dan ortiq o'quv adabiyotlar, jumladan, 20 ta darslik, 20 ta o'quv qo'llanma, 10 ta ilmiy monografiya chop etilgan.
2025 yil 4 yanvarda Milliy gvardiya bo‘linmalari harbiy xizmatchi va xodimlari o‘rtasida “Zakovat” intellektual o‘yinida 40 dan ortiq jamoalar orasida Jamoat xavfsizligi universiteti ofitserlarining mayor A.A.Sattorov yetakchiligidagi “Favorit” jamoasi fahrli birinchi o‘rinni egalladi.
2025 yil 17 yanvarda oliy harbiy va harbiylashtirilgan ta'lim muassasalari kursant va talabalari o'rtasida bo'lib o'tgan Zakovat intellektual o'yinida ishtirok etgan 40 dan ortiq jamoalar orasida kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan tayyorlangan universitetning "zukko talabalar" jamoasi mutloq chempion bo'lib fahrli birinchi o'rinni egalladi.

Department of "Social and Humanities" of the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan issued by the President of the Republic of Uzbekistan dated April 15, 2021 "On measures to further improve the system of training professional personnel in the field of public safety" No. PQ-5077 on the basis of the decision, the National Guard Military-Technical Institute was established on the basis of the "Humanities and Social Sciences" department.
Purpose of the department:
It consists of training, retraining and upgrading of professional personnel for the National Guard of the Republic of Uzbekistan, as well as all ministries and agencies that are part of law enforcement agencies, as well as relevant state administration bodies.
In the field of educational and methodological affairs - organization of educational activities aimed at training highly qualified specialists in all educational areas and specialties of the university from social and humanitarian sciences using innovative methods of modern teaching.
In the field of scientific and methodical works - development of scientific-methodical foundations of the educational process, provision of educational and methodical materials, modern education that serves to increase the labor productivity and quality and efficiency of professors-teachers by studying foreign experience in this field introduction of lim technologies.
In the field of scientific research - Taking into account the priority tasks of the social and political reforms implemented in the new Uzbekistan, advanced world experience and international standards, it is recognized that priority directions for ensuring public safety, implementation of scientific research works and their results are put into practice 'to provide.
In the field of spiritual and educational affairs - In order to implement the idea of ​​"people and army, one soul and one body", to educate future officer cadres in the spirit of patriotism, to teach them the heritage of our historical figures, great commanders, and schools of science, and to inculcate in them loyalty to the homeland, loyalty to the oath, to form a feeling of not putting one's own interest above the interest of the country, to strengthen the feelings of connecting one's destiny with the destiny of the homeland.
The scientific potential of the department is 92%, there are 5 doctors of science, 5 doctors of philosophy (PhD). Also, professors and teachers of the department have published more than 40 educational literature, including 20 textbooks, 20 teaching aids, 10 scientific monographs.
On January 4, 2025, the Favorite University team under the leadership of Major A.A. Sattorova took first place among more than 40 teams in the intellectual game “Zakovat,” which was held between military personnel and employees of National Guard units.
On January 17, 2025, among more than 40 teams that took part in the intellectual game “Zakovat” between cadets and students of higher military and paramilitary educational institutions, the university team “Smart Students”, prepared by professors and teachers of the department, took first place.