Xalq konstitutsiyasi bilan huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy davlat sari: ilmiy tahlil va amaliy…
Xalq konstitutsiyasi bilan huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy davlat sari: ilmiy tahlil va amaliy yechimlar
Davlatimiz Rahbarining 2023 yil 16 noyabrdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisidagi farmoyishida “Konstitutsiya — xalqchil davlat, barqaror taraqqiyot va farovon hayot asosi!” degan bosh gʻoyani oʻzida mujassam etgan Asosiy qomusimiz ekanligi, qolaversa, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kunini munosib kutib olish va yuksak saviyada nishonlash, Asosiy qonunimizda belgilangan demokratiya, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik gʻoyalari atrofida fuqarolarni jipslashtirish zarurligi haqida toʻxtalib oʻtgan edilar. Yuqorida bildirilgan konseptual fikrlarni inobatga olgan holda joriy yilning 4 dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida “Davlat huquqiy fanlar va inson huquqlari”  kafedrasining tashabbusi bilan “Xalq konstitutsiyasi bilan huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy davlat sari: ilmiy tahlil va amaliy yechimlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda  Rossiya, Xitoy, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Turkiya, Belarus  kabi davlatlar nufuzli oliy oʻquv yurtlarining konstitutsiyashunos olimlari oʻz ma'ruzalari bilan hamda munozara qismida oʻz fikr va mulohazalari bilan faol ishtirok etdilar. Ta'kidlash lozimki, Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi ijtimoiy adolat, erkinlik va tenglik tushunchalari bilan chambarchas bogʻliq boʻlib, inson va davlatning huquqiy holatini belgilashda inson huquqlari ustuvorligi, ijtimoiy adolat prinsiplariga asoslanuvchi tamomila yangi konsepsiyaga tayangan boʻlib, unda ilk bor inson huquqlari ustuvorligi, inson qadri tushunchalari konstitutsiyaviy darajada mustahkamlab qoʻyildi.  Konstitutsiyamizning yangi normalarida asosiy e'tibor inson, jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishini ta'minlashga qaratilganini ishonch bilan ta'kidlash mumkin. Yangi tahrirdagi Asosiy Qonunning qabul qilinishi bilan bu borada yanada mustahkam konstitutsiyaviy-huquqiy asos yaratildi. Binobarin, Yangi Oʻzbekiston oʻzining ushbu sohalardagi xalqaro majburiyatlariga qat'iy sodiqligini yana bir bor namoyon etdi. Mazkur xalqaro konferensiyada, Dr. Feyzan Olgunsoy – Turkiya Respublikasi Jandarmeriya va Sohil Xavfsizlik Akademiyasi Xavfsizlik fanlari fakulteti, Yuridik fanlar kafedrasi boshligʻi, Mahmud Nosir – Jandarmeriya va Sohil Xavfsizlik Akademiyasi, Xavfsizlik fanlari fakulteti Yuridik fanlar boʻlimi katta ilmiy xodimi; Talalayev Vladimir Alekseyevich – Belarus Respublikasi Harbiy akademiyasi Ichki qoʻshinlar fakulteti Huquqiy fanlar kafedrasi boshligʻi, yu.f.n., dosent. Lemeshevskiy Oleg Olegovich – Belarus Respublikasi Harbiy akademiyasi Ichki qoʻshinlar fakulteti, Huquqiy fanlar kafedrasi katta oʻqituvchisi, harbiy fanlar magistri; Xaritonov Ilya Konstantinovich – Rossiya Federasiyasi Ichki ishlar vazirligi Krasnodar universiteti, Fuqarolik huquqi va prosessi kafedrasi boshligʻining oʻrinbosari, yu.f.n., dosent;  Ibrayeva Alua Salamatovna – Makan Esbulatov nomidagi Qozogʻiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Olmaota akademiyasi kafedra professori, yu.f.d., professor; Maxmudova Robaxon Anvarovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining birinchi oʻrinbosari; Gafurov Asqar Boyisovich – Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi oʻrinbosari, yu.f.n., dosent; Eshmatova Feruza Farxodovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari boʻyicha vakili (Ombudsman), yu.f.d.; Shirinov Jahongir Jabbarovich – Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qoʻmitasi raisi, yu.f.n., dosent; Xusanov Azad Tillabayevich – Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti professsori, yu.f.d. kabi nufuzli huquqshunos olimlar oʻz ma'ruzalari bilan ishtirok etishdi. Xalqaro konferensiya yakunida konstitutsiyaviy islohotlarga doir turli ilmiy-amaliy yondashuvlar bilan  bogʻliq tegishli fikr va mulohazalar bildirib oʻtildi hamda tadbir nihoyasida umumlashgan  taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi hamda keng jamaotchilikka eshittirildi.

Towards a legal, social, secular state with the people's Constitution: scientific analysis…
Towards a legal, social, secular state with the people's Constitution: scientific analysis and practical solutions
In the Order of the head of State on preparation for the holiday of the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan dated November 16, 2023, “Constitution — a popular state, the basis of sustainable development and a prosperous life!", that we are the main body that embodies the main idea of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, in addition to the need to adequately meet and celebrate the day of the Constitution of the Republic of Uzbekistan at a high level, to chip citizens around the ideas of democracy, freedom and equality, social justice and solidarity established in our Basic Law. Taking into account the above conceptual ideas, on December 4 of this year, at the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan, on the initiative of the Department of “State Legal Sciences and Human Rights”, an international scientific and practical conference on “legal, social, secular state with the people's Constitution: scientific analysis and practical solutions” was held. In it, constitutional scientists from prestigious higher educational institutions of countries such as Russia, China, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Belarus took an active part with their lectures and their opinions and comments on the part of the discussion. It should be noted that the Constitution of the Republic of Uzbekistan in the new edition is closely related to the concepts of social justice, freedom and equality, relying on a completely new concept based on the principles of human rights priority, social justice in determining the legal status of Man and state, in which for the first time the concepts of human rights priority, human  In the new norms of our Constitution, one can confidently emphasize that the main focus is on ensuring the sustainable development of Man, society and the state. With the passage of the Basic Law in the new edition, a more solid constitutional-legal framework was created in this regard. Consequently, new Uzbekistan has once again demonstrated its strong commitment to international obligations in these areas. At this international conference, Dr. Feyzan Olgunsoy – head of the Department of Legal Sciences, Faculty of Security Sciences of the gendarmerie and Coast Guard Academy of the Republic of Turkey, Mahmoud Nasser – Senior Scientific Officer of the Department of Legal Sciences of the gendarmerie and Coast Guard Academy, Faculty of Security Sciences; Talalayev Vladimir Alexeyevich-head of the Department of Legal Sciences of the Faculty of Internal Troops of the Military Academy of the Republic of Belarus, yu.f.n., dosent. Lemeshevsky Oleg Olegovich – Senior Lecturer, Department of Legal Sciences, Faculty of Internal Troops, Military Academy of the Republic of Belarus; Kharitonov Ilya Konstantinovich-deputy head of the Department of Civil Law and prosessi, Krasnodar University, Ministry of internal affairs of the Russian Federation, yu.f.n., associate professor; Ibrayeva Alua Salamatovna-professor of the Department of Almaty Academy of the Ministry of internal affairs of the Republic of Kazakhstan named after Makan Esbulatov, yu.f.d., professor; Makhmudova Robakhon Anvarovna – first deputy chairman of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan; Gafurov Asqar Boyisovich – Deputy Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan, yu.f.n., associate professor; Eshmatova Feruza Farkhodovna-representative of the Supreme Assembly of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), yu.f.d.; Shirinov Jahongir Jabbarovich-Chairman of the Committee on anti-corruption and judicial affairs, yu.f.n., associate professor; Khusanov Azad Tillabayevich-professor of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan, yu.f.d. influential legal scholars such as, participated with their lectures. At the end of the International Conference, relevant opinions and opinions related to various scientific and practical approaches to constitutional reform were expressed, and at the end of the event, generalized proposals and recommendations were developed and broadcast to broad jamaatism.