Xalq konstitutsiyasi bilan huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy davlat sari: ilmiy tahlil va amaliy…
Xalq konstitutsiyasi bilan huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy davlat sari: ilmiy tahlil va amaliy yechimlar
Davlatimiz Rahbarining 2023 yil 16 noyabrdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisidagi farmoyishida “Konstitutsiya — xalqchil davlat, barqaror taraqqiyot va farovon hayot asosi!” degan bosh gʻoyani oʻzida mujassam etgan Asosiy qomusimiz ekanligi, qolaversa, Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kunini munosib kutib olish va yuksak saviyada nishonlash, Asosiy qonunimizda belgilangan demokratiya, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik gʻoyalari atrofida fuqarolarni jipslashtirish zarurligi haqida toʻxtalib oʻtgan edilar. Yuqorida bildirilgan konseptual fikrlarni inobatga olgan holda joriy yilning 4 dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida “Davlat huquqiy fanlar va inson huquqlari”  kafedrasining tashabbusi bilan “Xalq konstitutsiyasi bilan huquqiy, ijtimoiy, dunyoviy davlat sari: ilmiy tahlil va amaliy yechimlar” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda  Rossiya, Xitoy, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Turkiya, Belarus  kabi davlatlar nufuzli oliy oʻquv yurtlarining konstitutsiyashunos olimlari oʻz ma'ruzalari bilan hamda munozara qismida oʻz fikr va mulohazalari bilan faol ishtirok etdilar. Ta'kidlash lozimki, Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi ijtimoiy adolat, erkinlik va tenglik tushunchalari bilan chambarchas bogʻliq boʻlib, inson va davlatning huquqiy holatini belgilashda inson huquqlari ustuvorligi, ijtimoiy adolat prinsiplariga asoslanuvchi tamomila yangi konsepsiyaga tayangan boʻlib, unda ilk bor inson huquqlari ustuvorligi, inson qadri tushunchalari konstitutsiyaviy darajada mustahkamlab qoʻyildi.  Konstitutsiyamizning yangi normalarida asosiy e'tibor inson, jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishini ta'minlashga qaratilganini ishonch bilan ta'kidlash mumkin. Yangi tahrirdagi Asosiy Qonunning qabul qilinishi bilan bu borada yanada mustahkam konstitutsiyaviy-huquqiy asos yaratildi. Binobarin, Yangi Oʻzbekiston oʻzining ushbu sohalardagi xalqaro majburiyatlariga qat'iy sodiqligini yana bir bor namoyon etdi. Mazkur xalqaro konferensiyada, Dr. Feyzan Olgunsoy – Turkiya Respublikasi Jandarmeriya va Sohil Xavfsizlik Akademiyasi Xavfsizlik fanlari fakulteti, Yuridik fanlar kafedrasi boshligʻi, Mahmud Nosir – Jandarmeriya va Sohil Xavfsizlik Akademiyasi, Xavfsizlik fanlari fakulteti Yuridik fanlar boʻlimi katta ilmiy xodimi; Talalayev Vladimir Alekseyevich – Belarus Respublikasi Harbiy akademiyasi Ichki qoʻshinlar fakulteti Huquqiy fanlar kafedrasi boshligʻi, yu.f.n., dosent. Lemeshevskiy Oleg Olegovich – Belarus Respublikasi Harbiy akademiyasi Ichki qoʻshinlar fakulteti, Huquqiy fanlar kafedrasi katta oʻqituvchisi, harbiy fanlar magistri; Xaritonov Ilya Konstantinovich – Rossiya Federasiyasi Ichki ishlar vazirligi Krasnodar universiteti, Fuqarolik huquqi va prosessi kafedrasi boshligʻining oʻrinbosari, yu.f.n., dosent;  Ibrayeva Alua Salamatovna – Makan Esbulatov nomidagi Qozogʻiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Olmaota akademiyasi kafedra professori, yu.f.d., professor; Maxmudova Robaxon Anvarovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi raisining birinchi oʻrinbosari; Gafurov Asqar Boyisovich – Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi oʻrinbosari, yu.f.n., dosent; Eshmatova Feruza Farxodovna – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari boʻyicha vakili (Ombudsman), yu.f.d.; Shirinov Jahongir Jabbarovich – Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qoʻmitasi raisi, yu.f.n., dosent; Xusanov Azad Tillabayevich – Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti professsori, yu.f.d. kabi nufuzli huquqshunos olimlar oʻz ma'ruzalari bilan ishtirok etishdi. Xalqaro konferensiya yakunida konstitutsiyaviy islohotlarga doir turli ilmiy-amaliy yondashuvlar bilan  bogʻliq tegishli fikr va mulohazalar bildirib oʻtildi hamda tadbir nihoyasida umumlashgan  taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi hamda keng jamaotchilikka eshittirildi.

К правовому, социальному, светскому государству с народной Конституцией: научный анализ и …
К правовому, социальному, светскому государству с народной Конституцией: научный анализ и практические решения
В распоряжении Главы нашего государства «О подготовке и проведении Дня Конституции Республики Узбекистан» от 16 ноября 2023 года воплощена главная идея: «Конституция – основа подлинно народного государства, стабильного развития и процветающей жизни!». В распоряжении упомянуто что, это наш Основной закон и надо достойно встретить и отметить на высоком уровне День Конституции Республики Узбекистан, отмечено о необходимости объединения граждан вокруг идей демократии, свободы и равенства, социальной справедливости и солидарности, определенных в нашем Основном законе. Принимая во внимание вышеизложенные концептуальные идеи, 4 декабря текущего года в Университете общественной безопасности Республики Узбекистан по инициативе кафедры «Государственно-правовые науки и права человека» состоялась международная научно-практическая конференция «К правовому, социальному, светскому государству с народной Конституцией: научный анализ и практические решения». На конференции активное участие принимали ученые-конституционисты из престижных университетов России, Китая, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Беларуси: выступили с докладами, а также в дискуссионной части высказали своё мнение и дали комментарии.            Следует отметить, что новая редакция Конституции Республики Узбекистан тесно связана с понятиями социальной справедливости, свободы и равенства, с принципом, основанным на социальной справедливости и приоритете прав человека при определении правовых норм. Впервые на конституционном уровне были закреплены концепции приоритета прав человека и человеческих ценностей.  Можно с уверенностью сказать, что основное внимание новых норм нашей конституции направлено на обеспечение стабильного развития человека, общества и государства. С принятием новой редакции Основного закона была создана более прочная конституционно-правовая база.Таким образом, Новый Узбекистан еще раз продемонстрировал свою твердую приверженность своим международным обязательствам в данных сферах. В данной международной конференции приняли участие и выступили с докладами известные ученые-правоведы такие как:  Фейзан Олгунсой – начальник кафедры юридических наук факультета “Науки о безопасности” Академии жандармерии и береговой охраны МВД  Турецкой Республики; Махмуд Носир – старший научный сотрудник отделения юридических наук факультета “Науки о безопасности” Академии жандармерии и береговой охраны МВД  Турецкой Республики; Талалаев Владимир Алексеевич – начальник кафедры  юридических наук факультета Внутренних войск Военной Академии Республики Беларусь, к.ю.н., доцент; Лемешевский Олег Олегович – старший преподаватель кафедры  юридических наук факультета Внутренних войск Военной Академии Республики Беларусь, магистр военной науки; Харитонов Илья Константинович – заместитель начальника кафедры гражданского права и процесса Краснодарского университета Министерства внутренних дел Российской Федерации, к.ю.н., доцент; Ибраева Алуа Саламатовна – профессор кафедры Алматинской академии МВД Республики Казахстан имени Макана Есбулатова, д.ю.н., профессор; Махмудова Робахон Анваровна – Первый заместитель председателя Верховного суда Республики Узбекистан; Гафуров Аскар Бойисович – Заместитель председателя Конституционного суда Республики Узбекистан, к.ю.н., доцент; Эшматова Феруза Фарходовна Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), д.ю.н.; Ширинов Жахонгир Жаббарович –  Председатель Комитета по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам, к.ю.н., доцент; Хусанов Азад Тиллабаевич профессор Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, д.ю.н., профессор. В заключении международной конференции были высказаны различные мнения и предложения, по разнообразным научно-практическим подходам к конституционным реформам.  По итогам конференции были выработаны и оглашены обобщенные предложения и рекомендации.