MIGRATSIYA VA FUQAROLIKNI RASMIYLASHTIRISH SOHASINING DOLZARB MUAMMOLARI VA ULARNING YECHI…
MIGRATSIYA VA FUQAROLIKNI RASMIYLASHTIRISH SOHASINING DOLZARB MUAMMOLARI VA ULARNING YECHIMLARI MAVZUSIDAGI RESPUBL…
Mamlakatimizda migratsiya jarayonlarini tartibga solishning o‘ziga xos milliy mexanizmlarini joriy etish keng qamrovli islohotlarni amalga oshirish bugungi kunda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Fuqarolarning migratsiya jarayonlarida konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri buzish hollariga barham berish, bunga sabab bo‘luvchi omillarni bartaraf etish shaxslar ma’lum bir geografik hududdan boshqa bir muayyan hududga ko‘chishida manfaatlarini amalga oshirishdagi sansolorliklarni oldini olish, ularni himoya qilishni kuchaytirish, migratsiya sohasidagi mavjud muammolar hamda ularni yechimi bo‘yicha huquqiy asoslangan va muhim amaliy ahamiyat kasb etuvchi takliflar ishlab chiqish maqsadida Jamoat xavfsizligi Universitetida 2023 yil 31 yanvar kuni «Migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish sohasining dolzarb muammolari va ularning yechimlari» mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi.
Konferensiyada muhokama qilingan masalalar qatorida, migratsiya to‘g‘risidagi qonunni qabul qilishda mavjud muammolarni o‘rganish va ularni bartaraf etishga takliflarni ishlab chiqish, migratsiya va fuqrolikni rasmiylashtirish sohasida olib borilayotgan islohotlar va ularning natijalarini tahlil qilish, migratsiya va fuqrolikni rasmiylashtirish faoliyati bilan shug‘ullanish vakolati berilgan organlar faoliyatini tahlil etish va mavjud muammolarni atroflicha muhokama qilish, migratsiya soxasidagi davlat boshqaruviga axborot komunikatsiya texnologiyalarini qo‘llash, sohani raqamlashtirishni huquqiy tartibga solish yuzasidan takliflar ishlab chiqish, migratsiya va fuqrolikni rasmiylashtirish sohasidagi ma’muriy huquqbuzarliklarning oldini olish, sabab va shart-sharoitlarini aniqlash va ularni bartaraf etish kabi muhim ahamiyatga ega masalalar korib chiqildi.
Hamkorlikda olib borilgan ishlar natijalari asosida huquqiy islohotlarni rivojlantirish manfaati yo‘lida faol foydalanish mumkin bo‘lgan anjuman tavsiyalari berilgan, ma’qullandi va tasdiqlandi.
Anjuman samimiy va do‘stona ruhda, shuningdek, konstruktiv muloqot va o‘zaro hamjihatlikka asoslangan, hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashda yana bir muhim qadam bo‘ldi.

REPUBLICAN SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE “ACTUAL PROBLEMS OF MIGRATION AND REGISTRAT…
REPUBLICAN SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE “ACTUAL PROBLEMS OF MIGRATION AND REGISTRATION OF CITIZENSHIP AND WA…
Nowadays, the introduction of peculiar national mechanisms for regulating migration processes and the implementation of comprehensive reforms is of great importance in our country. In order to develop proposals that have a legal basis and are of significant practical importance in eliminating direct violations of constitutional rights and freedoms of citizens during migration, eliminating the factors that cause them, preventing censorship in the realization of the interests of persons when they move from a certain geographical area to another specific area, on January 31, 2023, the University of Public Safety held republican scientific and practical conference on the topic "Actual problems of migration and registration of citizenship and ways to solve them". The conference discussed such issues as: consideration of existing problems in the adoption of the Migration Law and the development of proposals to eliminate them; analysis of ongoing reforms in the field of migration and citizenship registration and their results; analysis of the activities of migration and citizenship registration bodies; analysis of the activities of authorized bodies and a detailed discussion of existing problems; application of information and communication technologies in the state migration management, development of proposals on legal regulation, digitalization of the sphere; prevention of administrative offenses in the field of migration and registration of citizenship, identification of causes and their elimination. Based on the results, proposals and recommendations of the conference were given and approved, which can be actively used in the interests of the development of legal reforms.
The Conference was another important step in the development and strengthening of cooperation based on a sincere and friendly spirit, as well as on constructive dialogue and mutual cooperation.