“Xorijiy tillarni o‘qitishning zamonaviy tendensiyalari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy…
О‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida “Tillarni о‘rganish” kafedrasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 19-maydagi “O‘zbekiston Respublikasida xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish faoliyatini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ-5117-sonli qarori, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-maydagi “Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirishni samarali tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 312-sonli  qarorining ijrosi sifatida 2024-yil  25-dekabr kuniXorijiy tillarni o‘qitishning zamonaviy tendensiyalari mavzusida Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi о‘tkazildi. Unda respublikamizda qizg‘in ijodiy faoliyat olib borayotgan metodist-olimlarning qimmatli fikrlari va tavsiyalari tinglandi, nofilologik yo‘nalishda tahsil olayotgan kursanr, tinglovchi va talabalarni o‘qitish chog‘ida vujudga kelayotgan turli vaziyat va muammolarning yechimi borasida fikr almashildi. Yangi O‘zbekistonni har tomonlama taraqqiy ettirish, Uchinchi renessans davri poydevorini yaratishga qaratilgan tarixiy islohotlar jarayonida xorijiy tillarni o‘rganish bo‘yicha ham jadal ishlar olib borilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida bugungi kunda  oltita til (ingliz, nemis, xitoy, arab, turk var us tillarini o‘qitilayotganligi tahsinga loyiq. Universitetda xorijiy tillarni o‘qitish uchun Tillarni o‘rganish kafedrasida yuqorida keltirilgan xorijiy tillarni o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maxsus sinflar tashkil etilgan. O‘quv mashg‘ulotlari chet ellik mutaxassislar va mahalliy malakali professor-o‘qituvchilar tomonidan olib borilmoqda. Anjumanni Jamoat xavfsizligi universiteti boshlig‘i yu.f.d., professor, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yurist, polkovnik M.X.Rustambayev kirish sо‘zi bilan ochib, bugungi kunda ilm-fan taraqqiyotini hamda mamlakat hayotini xorijiy tillarsiz tasavvur qilish mushkul. Yurtboshimiz tomonidan Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilariga nisbatan o‘z ona tilini mukammal bilish talabidan tashqari, “kamida 2 ta xorijiy tilni mukammal bilish” talabi qo‘yilganligi ham bejiz emas, chunki zamonaviy dunyo va geosiyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy, ma`naviy-madaniy taraqqiyot va integratsiya bugungi kun shaxsi oldida chet tillarni chuqur bilish va shaxsiy hamda kasbiy maqsadlarda foydalana olish ehtiyojini vujudga keltirmoqda. Shu ma`noda bugun filologik va nofilologik ta`lim muassasalarida chet tillarini zamon talablari darajasida o`qitish zarurati namoyon bo`lmoqda deb, alohida ta’kidladi. Tadbirga Tillarni o‘rganish kafedrasi o‘qituvchisi Sayyora Islomxo‘jayeva moderatorlik qildi. Konferensiyaga Respublikamizning taniqli chet tili mutaxassislari taklif etildi. Jumladan, Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik muhandislik bilim yurti “Tillar” kafedrasi dotsenti p.f.b.f.d.(PhD) Raxmonqulova Dilshoda Murodqo‘ziyevna о‘zining “Innovative Lehrstrategien” nomli ma’ruzasi bilan ishtirok etib, kursant va tinglovchilarga xorijiy tilni o‘qitishdagi yangicha yondashuv haqida batafsil gapirib о‘tdi va konferensiya ishtirokchilari tomonidan berilgan savollarga о‘zining javob va mulohazalarini berib о‘tdi.
Yana bir mutaxassis O‘R Favqulodda vaziyatlar vazirligi Akademiyasi dotsenti, podpolkovnik Badalbayeva Maloxat Yulchiyevna “Learn Emergency situations vocabulary through English new sources” nomli qiziqarli ma’ruzasi bilan konferensiya ishtirokchilarida katta taassurot qoldirdi.
Konferensiyada O‘R Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi “O‘zbek tili va xorijiy tillar” kafedrasi dotsenti p.f.b.f.d.(PhD) Malayeva Ozoda Baxromovna “Ingliz tili o‘qituvchilarining kasbiy rivojlanishida uzluksiz diagnostikaning ahamiyati” nomli ma’ruzasi bilan barchaga ingliz tili o‘qituvchilarini chet tilini o‘qitishdagi haqida tegishli ma’lumotlar berib о‘tdi.
Anjumanda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti “G‘arb tillari” kafedrasi dotsenti f.f.b.f.d.(PhD) Abdullayeva Marxabo Raxmonqulovna “Xorijiy tillarni o‘qitishda sun’iy intellektdan foydalanish: tahlil va natijalar” nomli ma’ruzasi bilan barchaga chet tilini o‘qitishda sun’iy intellektning ahamiyati haqida tegishli ma’lumotlar berib о‘tdi.
Shu bilan birga O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi professor-o‘qituvchilari D.K.Xasanova va M.A.Ulmasbayevnalar ham ma’ruza qilishdi.
Konferensiya davomida shuningdek “Tillarni о‘rganish”  kafedrasi boshlig‘i, podpolkovnik A.S. Xursandov kursantlar о‘zlarining bо‘sh vaqtlarida chet tilining o‘rganishlari davr talabi ekanligini chuqur anglashlari, chet tilini bilishlari shartligi va sertifikat olishlari kerakligi haqida gapirib о‘tdi. Ma’ruzachilarning chiqishlaridan sо‘ng universitet kursantlari tomonidan savol-javoblar va bahs-munozaralar tkazildi. Konferensiya universitetimiz kursantlari hamda yig‘ilgan barcha ishtirokchilarda juda katta taassurot qoldirdi. Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi natijalari to‘plam shaklida umumlashtirilishi rejalashtirilgan.

О проведении Республиканской научно-практической конференции на тему «Современные тенденци…
О проведении Республиканской научно-практической конференции на тему «Современные тенденции в обучении иностранным …
25 декабря 2024 года в Университете общественной безопасности Республики Узбекистан кафедрой "Изучение языков" была проведена Республиканская научно-практическая конференция на тему "Современные тенденции в обучении иностранным языкам". Мероприятие было организовано в рамках реализации Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-5117 "О мерах по поднятию на качественно новый уровень деятельности по популяризации изучения иностранных языков в Республике Узбекистан" от 19 мая 2021 года и Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №312 "О мерах по эффективной организации популяризации изучения иностранных языков" от 19 мая 2021 года. На конференции были заслушаны ценные мнения и рекомендации учёных-методистов, осуществляющие свою деятельность в нашей Республике. Также состоялся обмен мнениями о решении различных ситуаций и проблем, возникающих в процессе обучения курсантов, слушателей и студентов нефилологических направлений.
В процессе исторических реформ, направленных на всестороннее развитие Нового Узбекистана и создание прочного фундамента Третьего Ренессанса, ведётся активная работа по изучению иностранных языков. В частности, в Университете общественной безопасности Республики Узбекистан в настоящее время преподается шесть языков: английский, немецкий, китайский, арабский, турецкий и русский, что заслуживает высокой оценки. Для проведения занятий по иностранным языкам в университете созданы специализированные классы. Учебные занятия проводятся зарубежными специалистами и квалифицированным профессорско-преподавательским составом университета.
Конференция началась с приветственного слова начальника Университета общественной безопасности, доктора юридических наук, профессора, Заслуженного юриста Узбекистана, полковника М.Х. Рустамбаева. В своей речи он подчеркнул, что в современном мире трудно представить развитие науки, техники и жизни страны без иностранных языков. Уважаемый Президент, Глава государства, справедливо выдвинул требование к выпускникам высших учебных заведений не только свободно владеть родным языком, но и «в совершенстве знать как минимум два иностранных языка». Это связано с тем, что современный мир, геополитическое, социально-экономическое, духовно-культурное развитие и интеграция требуют глубокого знания иностранных языков и умения использовать их в личных и профессиональных целях. В этом контексте отмечена необходимость преподавания иностранных языков в филологических и нефилологических образовательных учреждениях на уровне, соответствующем требованиям времени.
На конференцию были приглашены известные специалисты по иностранным языкам нашей республики. В частности, с докладом «Innovative Lehrstrategien» выступила д.ф.п.н. (PhD), доцент кафедры языков Чирчикского высшего танкового командно-инженерного учебного заведения Рахмонкулова Дильшода Муродкузиевна, которая подробно рассказала о новых подходах к обучению курсантов и слушателей иностранным языкам. В ходе конференции Дильшода Муродкузиевна ответила на вопросы участников и поделилась своими наблюдениями и опытом.
Особое впечатление у участников конференции оставила доцент Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, подполковник Бадалбаева Малохат Юлчиевна. Она выступила с увлекательным докладом на тему «Learn Emergency Situations Vocabulary Through English News Sources».
На конференции д.ф.п.н. (PhD), доцент кафедры узбекского языка и иностранных языков Академии Министерства внутренних дел Республики Узбекистан Малаева Озода Бахромовна выступила с докладом на тему «Значение непрерывной диагностики в профессиональном развитии преподавателей английского языка». В своей речи она предоставила участникам подробную информацию о роли непрерывной диагностики в процессе преподавания иностранных языков и профессиональном росте преподавателей английского языка.
Д.ф.ф.н. (PhD), доцент кафедры западных языков Ташкентского государственного университета востоковедения Абдуллаева Мархабо Рахмонкуловна выступила с докладом на тему «Использование искусственного интеллекта в обучении иностранным языкам: анализ и результаты».
Кроме того, с докладами выступили преподаватели Международной исламской академии Узбекистана Д.К. Хасанова и М.А. Улмасбаева.
В ходе конференции начальник кафедры «Изучение языков», подполковник А.С. Хурсандов отметил, что курсанты должны глубоко осознавать, что изучение иностранного языка в свободное время является требованием времени. Он подчеркнул необходимость владения иностранным языком и получения соответствующего сертификата.
После выступления докладчиков была организована свободная дискуссия по вопросам преподавания иностранных языков и обучения иностранным языкам в высших образовательных учреждениях.
Конференция оставила глубокое впечатление как у курсантов университета, так и у всех собравшихся участников. По итогам Республиканской научно-практической конференции планируется издание сборника.