Diqqat, abiturientlar! Jamoat xavfsizligi universitetiga o'qishga kirish istagini bildirga…
Jamoat xavfsizligi universitetiga 2022/2023 o'quv yili uchun o'qishga kirish istagini bildirgan nomzodlarning hujjatlarini rasmiylashtirish jarayonlari boshlandi:
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 15 apreldagi
PQ–5077-son "jamoat xavfsizligini ta'minlash sohasida professional kadrlarni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qaroriga muvofiq Milliy gvardiya harbiy-texnik instituti O'zbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi universiteti etib qayta tashkil etildi. Shu munosabat bilan universitetda bir qator bakalavriat yo'nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo'yicha o'qitish joriy qilindi.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil
6 avgustdagi 500-son "O'zbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi universitetiga nomzodlarni saralab olish va o'qishga qabul qilish tartibi to'g'risidagi nizomni tasdiqlash haqida"gi qaroriga muvofiq O'zbekiston Respublikasi jamoat xavfsizligi universitetining (keyingi o'rinlarda – universitet) bakalavriati kunduzgi va sirtqi ta'lim shakllariga hamda magistratura mutaxassisliklarining kunduzgi ta'lim shakliga nomzodlarni saralab olish va o'qishga qabul qilish amalga oshiriladi.
Nizomga muvofiq qabul komissiyasi o'z faoliyatini 1 fevraldan boshlaydi.
Bugungi kunda jamlovchi idoralar tomonidan joriy yilning
1 fevral kunidan universitetning kunduzgi bakalavriat yo'nalishiga o'qishga kirish istagini bildirgan nomzodlardan arizalar (bildirgilar) qabul qilinishi boshlandi. Arizalar (bildirgilar)ni qabul qilish jarayoni joriy yilning 20 mart kuniga qadar (shu kuni ham) davom etadi.
Universitetga o'qishga kirish istagini bildirgan:
fuqarolar ta'lim yo'nalishlaridan kelib chiqqan holda o'zlarining yashash joyidagi mudofaa ishlari bo'yicha bo'limlarga yoki ichki ishlar vazirligi hududiy bo'linmalari (keyingi o'rinlarda – tegishli hududiy organlar)ga ariza bilan, harbiy xizmatchilar (xodimlar) o'zlari xizmat o'tayotgan harbiy qismga (muassasaga) bildirgi bilan murojaat qiladilar.
Qabul qilingan arizalar (bildirgilar) asosida tegishli hududiy organlar hamda harbiy qismlar (muassasalar) tomonidan belgilangan tartibda hujjatlar rasmiylashtiriladi.
Hujjat rasmiylashtirish ta'lim yo'nalishlari bo'yicha quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
a) mudofaa ishlari bo'yicha bo'limlar orqali:
"Maxsus vazifalarni bajarish qo'shinlarining qo'mondonlik-taktik faoliyati";
"Xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik ta'minlash";
"Xavfsizlikni huquqiy ta'minlash";
"Xalqaro harbiy hamkorlikni huquqiy ta'minlash";
"Iqtisodiy xavfsizlik";
"Aniqlash va qo'riqlash tizimlardan foydalanish bo'yicha qo'mondonlik-muhandislik faoliyati";
"Qo'riqlash bo'linmalarining qo'mondonlik-taktik faoliyati".
b) ichki ishlar vazirligi hududiy bo'linmalari orqali:
"Yo'l-patrul xizmatining qo'mondonlik-taktik faoliyati";
"Patrul-post xizmatining qo'mondonlik-taktik faoliyati";
"Pasport tizimini huquqiy ta'minlash".
Universitetga o'qishga kirishni xohlagan nomzodlar tomonidan tegishli hududiy organlarga quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
ariza (bildirgi);
chaqiriluvchining qayd etilganligi to'g'risidagi guvohnomasi yoki harbiy guvohnomasi nusxasi;
tarjimai hol;
anketa;
o'qish, ish yoki xizmatni o'tash joyidan (agar o'qiyotgan, ishlayotgan yoki xizmatni o'tayotgan bo'lsa) tavsifnoma hamda ma'lumotnoma;
3 x 4 sm o'lchamdagi 6 ta fotosurat (bosh kiyimsiz va burchaksiz) hamda 4,5 x 6 sm o'lchamdagi 4 ta fotosurat (bosh kiyimsiz);
ota-onasining universitetga o'qishga kirishiga rozilik xati;
Universitetga o'qishga kirishda imtiyozlardan foydalanish huquqini tasdiqlovchi hujjatlar (asli va nusxasi);
"Xalqaro harbiy hamkorlikni huquqiy ta'minlash" ta'lim yo'nalishiga o'qishga kirishni xohlagan nomzodlar chet tilini bilish darajasi haqidagi xalqaro tan olingan dasturlar – IELTS bo'yicha 5.5 ball
va undan yuqori, TOEFL bo'yicha 72 ball va undan yuqori, TestDaF bo'yicha TDN3 va undan yuqori, DELF B2 va undan yuqori sertifikat yoki davlat namunasidagi V2 va undan yuqori darajadagi malaka sertifikatiga ega bo'lganda universitetga o'qishga kirish bo'yicha tanlovda ishtirok etadilar.
Quyidagi hujjatlar tegishli hududiy organlar tomonidan tegishli davlat organlari va tashkilotlardan mustaqil ravishda, shu jumladan "elektron hukumat" tizimi idoralararo integrasiyalashuv platformasi orqali so'rab olinadi:
shaxsni tasdiqlovchi hujjat nusxasi;
tug'ilganlik haqida guvohnoma nusxasi;
ma'lumoti to'g'risidagi (umumiy o'rta, o'rta maxsus, boshlang'ich professional, o'rta professional, o'rta maxsus professional) hujjatlar (asli va nusxasi) hamda reyting daftarchasi (baholar tabeli) nusxasi.
Nomzodlar tomonidan hujjatlarni taqdim etishda pasport (identifikasiya ID-kartasi) yoki uning o'rnini bosuvchi hujjat, tug'ilganlik haqida guvohnoma, chaqiriluvchining qayd etilganligi to'g'risidagi guvohnoma yoxud chaqiriluvchining harbiy guvohnomasi shaxsan ko'rsatiladi.
Universitetga o'qishga kirishni xohlagan harbiy xizmatchilar tomonidan o'z xizmat o'tash joyiga yuqorida keltirilgan hujjatlar bilan birga qo'shimcha ravishda quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
Universitetga o'qishga kirishga tavsiya etish bo'yicha hujjatlar (muddatli harbiy xizmatni o'tayotgan harbiy xizmatchilarga – harbiy bo'linmaning umumiy yig'ilishi bayonnomasidan ko'chirma);
harbiy qismlar (muassasalar) va bo'linmalarning komandirlari (boshliqlari) tomonidan berilgan tavsiyanoma.
Jamlovchi idoralar tomonidan nomzodlar haqidagi ma'lumotlarni to'plash, o'rganish va umumlashtirish, shuningdek, ularning jismoniy tayyorgarligini baholash (bakalavriat ta'lim yo'nalishlari uchun - individual-psixologik xususiyatlari, magistratura mutaxassisliklari uchun – kasbiy tayyorgarlik va chet tili bo'yicha – saralash imtihonlarini olish) va test sinovlarini topshirishga tavsiya etish maqsadida dastlabki saralab olish ishlari tashkil etiladi.
Dastlabki saralab olish davomida quyidagi tadbirlar tashkil etiladi va o'tkaziladi:
hujjatlarni to'plash va o'rganish;
yakka tartibda suhbatlashish;
tibbiy ko'rikdan o'tkazish;
individual-psixologik o'rganish;
umumjismoniy tayyorgarlik darajasini baholash.
Hujjatlarni to'plash va o'rganish. Hujjatlarni to'plash va o'rganish, natijalarni tahlil qilish, nomzod to'g'risidagi ma'lumotlarni rejali jamlash va tizimlashtirish, uning ijtimoiy faolligi, siyosiy va huquqiy madaniyati, ma'naviy fazilatlari va kasbiy layoqatini baholash usulini qo'llagan holda har yili 1 fevraldan 31 martga qadar (shu kuni ham) o'tkaziladi.
Yakka tartibda suhbatlashish. Yakka tartibdagi suhbat nomzodlar to'g'risidagi turli ma'lumotlarni (oilaviy ahvoli, ota-onalari va yaqin qarindoshlarining harbiy xizmatga munosabati) aniqlashtirish, ofitser kasbini tanlashining sabablarini aniqlash, ta'lim muassasasidagi o'zlashtirish va xorijiy tillarni egallaganlik darajasini baholash maqsadida o'tkaziladi. Yakka tartibdagi suhbat yoshlar bilan – tegishli hududiy organlar bo'lim boshliqlari tomonidan, harbiy xizmatchilar bilan – harbiy qismlar (muassasalar), bo'linmalarning komandirlari (boshliqlari) tomonidan o'tkaziladi. Bunda yakka tartibdagi suhbat nomzod ariza (bildirgi) bilan murojaat qilgan kundan boshlab 10 kun ichida o'tkaziladi.
Tibbiy ko'rikdan o'tkazish. Birlamchi tibbiy ko'rik faqat yoshlar uchun tegishli hududiy organlar huzuridagi tibbiy komissiyalar tomonidan har yili 1 fevraldan 31 martga qadar (shu kuni ham) o'tkaziladi.
Yakuniy tibbiy ko'rik yoshlar va harbiy xizmatchilar uchun tegishli hududiy organlar huzuridagi harbiy-tibbiy komissiyalar tomonidan barcha majburiy tashxis-diagnostik tekshiruvlar amalga oshirilgan holda har yili 1 apreldan 20 mayga qadar (shu kuni ham) o'tkaziladi.
Sog'lig'ining holatiga ko'ra universitetda o'qishga yaroqsiz deb topilgan nomzodlar dastlabki saralab olishning keyingi bosqichlariga qo'yilmaydi.
Nomzodlarni tibbiy ko'rikdan o'tkazish ta'lim yo'nalishlari bo'yicha quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
"Maxsus vazifalarni bajarish qo'shinlarining qo'mondonlik-taktik faoliyati", "xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik ta'minlash", "xavfsizlikni huquqiy ta'minlash", "xalqaro harbiy hamkorlikni huquqiy ta'minlash", "iqtisodiy xavfsizlik", "aniqlash va qo'riqlash tizimlardan foydalanish bo'yicha qo'mondonlik-muhandislik faoliyati", "qo'riqlash bo'linmalarining qo'mondonlik-taktik faoliyati" ta'lim yo'nalishlari uchun – O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil
25 dekabrdagi PQ–4076-son qarori bilan tasdiqlangan O'zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarida tinchlik va urush davrida tibbiy ko'rikdan o'tkazish to'g'risidagi Nizomga muvofiq;
"Yo'l-patrul xizmatining qo'mondonlik-taktik faoliyati", "patrul-post xizmatining qo'mondonlik-taktik faoliyati", "pasport tizimini huquqiy ta'minlash" ta'lim yo'nalishlari uchun – Vazirlar Mahkamasining 2017 yil
26 sentyabrdagi 764-son qarori bilan tasdiqlangan O'zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlarida tibbiy tekshiruvni tashkil etish va harbiy-tibbiy ekspertizani o'tkazish tartibi to'g'risidagi Nizomga muvofiq.
Nomzodlarning antropometrik ko'rsatkichlariga doir mezonlar O'zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlar va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga harbiy xizmat (xizmat)ga qabul qilish talablariga muvofiq tanlangan mutaxassislikka qarab belgilanadi.
Nomzodlar bilan individual-psixologik o'rganish tadbirlari va umumjismoniy tayyorgarligi darajasini baholash qabul komissiyasi raisi tomonidan tasdiqlangan reja-jadval asosida, tegishli hududiy organlarida qabul komissiyasi tarkibiga kiritilgan mutaxassislar tomonidan har yili 1 maydan 30 mayga qadar (shu kuni ham) o'tkaziladi.
Dastlabki saralab olishdan muvaffaqiyatli o'tgan va test sinovlarida qatnashishga ruxsat etilgan nomzodlarning shaxsiy hujjatlari yig'majildlari to'liq rasmiylashtirilgandan keyin tegishli hududiy organlar va harbiy qismlar (muassasalar) tomonidan har yili 10 iyunga qadar qabul komissiyasiga yuboriladi.
Qabul komissiyasi tomonidan test sinovlarida qatnashishga ruxsat etilgan nomzodlar haqidagi ma'lumotlar har yili oliy ta'lim muassasalari bakalavriatiga hujjatlar qabuli boshlangunga qadar Davlat test markaziga taqdim etiladi.
Nomzodlarni universitetga o'qishga qabul qilish Davlat test markazi tomonidan taqdim etilgan test sinovlari natijalari (tanlovdan tashqari va test sinovlarisiz o'qishga kirish huquqiga ega nomzodlar bundan mustasno) asosida amalga oshiriladi.

Attention, applicants! Admission to candidates who expressed a desire to enter the Univers…
Attention, applicants! Admission to candidates who expressed a desire to enter the University of Public Safety has …
The processes of drawing up documents of candidates who expressed a desire to enter the University of public safety for the 2022/2023 academic year have begun:
President of the Republic of Uzbekistan dated April 15, 2021
In accordance with the decision of PP–5077 "on measures to further improve the system of training professional personnel in the field of Public Security", the National Guard Military-Technical Institute was reorganized as the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan. In this regard, training in a number of undergraduate areas and graduate specialties was introduced at the University.
2021 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan
In accordance with the decree of August 6, 500 "on approval of the regulation on the procedure for selection and admission of candidates to the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan", the undergraduate of the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan (next places-the university) will be able to qualify and enroll candidates for full – time and part-time
In accordance with the charter, the admissions committee will begin its activities on February 1.
Today, the current year by the aggregating agencies
From February 1, the acceptance of applications (notifications) began from candidates who expressed a desire to enter the University's full-time undergraduate program. The process of accepting applications (notifications)will continue until March 20 of this year (even on this day).
Expressed a desire to enter the University:
citizens apply to the Departments of defense affairs at their place of residence or to the territorial units of the Ministry of internal affairs (next – to the relevant territorial bodies), based on Educational Directions, military personnel (personnel) apply to the military unit (institution) where they are serving.
On the basis of the received applications (notices), documents are drawn up in accordance with the procedure established by the relevant territorial bodies and military units (institutions).
Paperwork is carried out in the following order in the areas of Education:
a) through the Departments of Defense Affairs:
"Command and tactical activities of troops performing special tasks";
"Educational and psychological support of service activities";
"Legal security";
"Legal provision of international military cooperation";
"Economic security";
"Command and engineering activities on the use of detection and guard systems";
"Command and tactical activities of guard units".
b) through the territorial divisions of the Ministry of internal affairs:
"Command and tactical activities of the road patrol service";
"Command and tactical activities of patrol-post service";
"Legal provision of the passport system".
The following documents are submitted to the relevant territorial bodies by candidates wishing to enter the University:
application (notification);
a copy of the conscript's registration certificate or military ID;
biography;
to the questionnaire;
description and reference from the place of study, work or service (if studying, working or doing the service) ;
6 photos measuring 3 x 4 cm (without headgear and corners) as well as 4 photos measuring 4.5 x 6 cm (without headgear);
letter of consent of his parents to enter the University;
Documents confirming the right to use benefits when entering a university (original and copy);
Candidates wishing to enter the educational direction "legal provision of international military cooperation" received 5.5 points in IELTS – internationally recognized programs on the level of knowledge of a foreign language
and higher, 72 points or higher in TOEFL, TDN3 and higher in TestDaF, participate in the competition for admission to the University when the DELF has a certificate of B2 and higher or a certificate of qualification of State sample V2 and higher.
The following documents are requested by the relevant territorial bodies independently of the relevant state bodies and organizations, including the" e-government " system through the interdepartmental integration platform:
copy of identity document;
copy of birth certificate;
a copy of the documents (original and copy) and the rating book (assessment sign) on the information (general medium, secondary special, primary professional, secondary professional, secondary special professional).
When submitting documents by candidates, a passport (identification ID card) or a replacement document, a birth certificate, a certificate of record of the conscript or a military ID of the conscript are indicated in person.
The following documents are additionally provided to the place of service by military personnel who wish to enter the University along with the above documents:
Documents on recommendation for admission to the University (for military personnel undergoing conscription-an extract from the minutes of the general meeting of the military unit);
a recommendation issued by commanders (Chiefs) of military units (institutions) and units.
In order to collect, study and summarize information about candidates, as well as assess their physical fitness (for undergraduate areas of Education - individual-psychological characteristics, for Master's specialties – professional training and foreign language – obtaining qualifying exams) and recommend taking test tests, preliminary qualifying work is organized by the collecting agencies.
During the initial qualifying, the following events are organized and held:
collection and study of documents;
individual talk;
medical examination;
individual-psychological learning;
assessment of the level of universal training.
Collection and study of documents. It is held annually from February 1 to March 31 (even on this day), using the method of collecting and studying documents, analyzing the results, planning collection and systematization of information about the candidate, assessing his social activity, political and legal culture, spiritual qualities and professional abilities.
Talk alone. An individual interview is conducted with the aim of clarifying various information about candidates (marital status, attitude of parents and close relatives to military service), determining the reasons for choosing an officer's profession, assessing the level of assimilation and mastery of foreign languages in an educational institution. An individual conversation is conducted with young people – by the heads of departments of the relevant territorial bodies, with military personnel – by military units (institutions), commanders (Chiefs) of units. In this case, an individual interview is held within 10 days from the date of application of the candidate with the application (notification).
Medical examination. Primary medical examination is carried out only by medical commissions under the relevant territorial bodies for young people annually from February 1 to March 31 (also on this day).
The final medical examination is carried out annually from April 1 to May 20 (even on this day), when all mandatory diagnostic and diagnostic examinations are carried out by the Military-Medical commissions under the relevant territorial bodies for young people and military personnel.
Candidates who are recognized as unfit to study at the university due to their state of health are not placed in the next stages of preliminary selection.
Medical examination of candidates is carried out in the following order in the areas of Education:
For Educational Directions" command and tactical activities of troops performing special tasks"," educational and psychological support of service activities"," legal security"," legal provision of International Military Cooperation"," Economic Security"," Command and engineering activities for the use of detection and guard Systems"," Command and tactical activities of guard units " - 2018 of the president of the Republic of Uzbekistan
In accordance with the regulation on medical examination in the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan for the period of peace and war, approved by the decree of December 25, PP-4076;
"Command and tactical activities of the road patrol service"," command and tactical activities of the patrol-post service"," legal provision of the passport system " for Educational Directions-Cabinet of Ministers 2017
In accordance with the regulation on the procedure for organizing a medical examination and conducting a military-medical examination in the internal affairs bodies of the Republic of Uzbekistan, approved by the Resolution No. 764 of September 26.
Criteria for anthropometric indicators of candidates are determined depending on the chosen specialty in accordance with the requirements for admission to the military service (service)of the Republic of Uzbekistan to the Armed Forces and law enforcement agencies.
Assessment of the level of individual-psychological study activities and universal training with candidates is carried out annually from May 1 to May 30 (on the same day) by specialists included in the admissions committee in the relevant territorial bodies on the basis of a plan approved by the chairman of the admissions committee.
Personal documents of candidates who have successfully passed the initial qualification and are allowed to participate in test tests are sent to the admissions committee by the relevant territorial bodies and military units (institutions) until June 10 of each year after the full formalization of the summaries.
Information about candidates allowed by the admissions committee to participate in test tests is submitted annually to the state test center until the beginning of the acceptance of documents for The Bachelor's degree of higher educational institutions.
Admission of candidates to university is carried out on the basis of the results of the tests provided by the state testing center (except for candidates who have the right to enroll outside the competition and without test tests).