O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida « JINOYАT HUQUQI BILIMDONI » ko…
O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida « JINOYАT HUQUQI BILIMDONI » ko‘rik-tanlovi o’tkazildi
Barchamizga ma’lumki so‘ngi yillarda mamlakat rivojiga to‘siq bo‘layotgan muammolarni bartaraf etishga qaratilgan davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish borasida amalga oshirilgan islohotlar ko‘lami kengaymoqda. Xususan korrupsiyaga qarshi kurashning sifat va son jihatdan mutlaqo yangi darajaga ko‘tarilishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning siyosiy irodasi mahsulidir. Jumladan, davlat rahbarining jamiyatni «halollik vaksinasi bilan emlash» zaruriyati haqidagi fikrlari bu boradagi ishlarga qo‘yilgan tamal toshi desak, aslo mubolag‘a bo‘lmaydi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning 19 dekabrdagi korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi yuksak xalqaro mukofotni topshirish marosimida oldimizda turgan asosiy 5 ta maqsadni sanab o‘tdilar. Shuningdek, Prezidentimizning yoshlarni va yangi avlodning ongi va shururini “halollik vaksinasi” bilan emlash kerak degan ustuvor vazifalarini amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida "JINOYАT HUQUQI BILIMDONI" ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi. Mazkur ko‘rik-tanlovi milliy va transmilliy darajadagi jinoyatlarni o‘rganish, ushbu jinoyatlarning oqibatlariga ko‘ra kvalifikatsiya qilish, jinoyatlarni boshqa jinoyatlar bilan sodir etilganida jinoyatlar majmui tariqasida kvalifikatsiya qilish masalalari, shuningdek, ushbu turdagi jinoyatlarning nazariy va amaliy tahlil qilish maqsadida tashkil etildi. Mazkur ko‘rik-tanlovda O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti va O‘zbekiston Respublikasi IIV akademiyasi, Toshkent Davlat Yuridik universitetining professor-o‘qituvchilari, doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari, xodimlari ishtirok etdi. Kelajakda shu kabi do`stona tadbirlar, Respublika miqiyosidagi bellashuvlar uchun zamin yaratadi deb hisoblaymiz.
Ko‘rik-tanlov quyidagi reja-ssenariy asosida o‘tkazildi:
Ko‘rik tanlov davomida ishtirokchilar to‘rtta shart bo‘yicha bellashdilar.
1-shart. “Tanishtiruv”.
Ushbu shartda jamoalardan o‘zlari tahsil olayotgan muassassadagi jinoyat huquqi fanidan bilimlarini va zehn imkoniyatlarni she’riy chiqish, videoroliklar va boshqalar orqali ta’riflab berishdi.
2-shart. “Savol-javob”.
Ushbu shartda Komissiya tarkibi tomonidan barcha jamoalarga bir vaqtda jinoyat huquqi fanidan o‘qitiladigan umumiy qism mavzularga oid jami bo‘lib 10 ta savol ketma-ketlikda berildi.
3-shart. “BLITS savollar”.
Ushbu shartda jamoalardan “Korrupsiyaga qarshi ta’lim” g‘oyasi asosida, korrupsiya jinoyati va bu illat bilan kurashishga qaratilgan islohotlarga bag‘ishlangan blits savollar namoyish etildi.
4-shart. “Saxna ko‘rinishi”.
Ushbu shartda jamoalardan inson huquqlarini himoya qilishga qaratilagn chora-tadbirlar, va jinoyat va jazo bilan bog‘liq islohotlarga bag‘ishlangan sahna ko‘rinishlarini namoyish etishi so‘raldi. Hakamlar xay’ati tomonidan shartlar baholanib borildi. Ko‘rik tanlov natijasiga ko‘ra g‘oliblar munosib tarzda taqdirlandilar.

A competition "Expert in criminal law" was held at the University of Public Safety of the …
A competition "Expert in criminal law" was held at the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan
As we all know, in recent years, the scale of ongoing reforms in improving the system of state and public construction aimed at eliminating problems that hinder the development of the country has been expanding. In particular, raising the problem of fighting corruption to a completely new qualitative and quantitative level is the political will of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. It would not be an exaggeration to say that the opinion of the head of state on the need to "instill in society the vaccine of honesty" is the cornerstone of work in this direction. On December 19, at the ceremony of awarding the highest international award in the field of combating corruption, President Shavkat Mirziyoyev set 5 main goals for us.     In addition, in order to implement the priorities of the President of the Republic of Uzbekistan on the need to vaccinate the minds and conscience of a new generation with the "honesty vaccine", on December 26, 2023 at 15:00 at the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan, a competition "EXPERT IN CRIMINAL LAW" was held. This competition is organized in order to study national and transnational crimes, their qualification by consequences, classification of crimes as a set of crimes when committed with other crimes, as well as theoretical and practical analysis of these types of crimes. Employees of the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan and the Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, employees of the Tashkent State Law University, doctoral students and independent researchers took part in this competition. We believe that in the future such friendly events will create the ground for holding republican competitions. The competition was held according to the following plan-scenario:
During the simulation contests, participants competed in four tasks.
Task 1. "Acquaintance".
In this assignment, the teams described their knowledge and intellectual abilities in the field of criminal law at the university where they study, through poems, videos, etc.
Task 2. "Question and answer".
In this assignment, the members of the commission asked all teams 10 consecutive questions on general topics of criminal law at the same time.
Task 3. "BLITZ questions".
This assignment featured blitz questions from teams based on the idea of "Education against Corruption", dedicated to the crime of corruption and reforms aimed at combating this evil.
Task 4. "Scene".
In this assignment, the teams were asked to present scenes on measures aimed at protecting human rights and reforms related to crime and punishment. The tasks were evaluated by the jury. According to the results of the competition, the winners were awarded in accordance with the established procedure.