O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida « JINOYАT HUQUQI BILIMDONI » ko…
O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida « JINOYАT HUQUQI BILIMDONI » ko‘rik-tanlovi o’tkazildi
Barchamizga ma’lumki so‘ngi yillarda mamlakat rivojiga to‘siq bo‘layotgan muammolarni bartaraf etishga qaratilgan davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish borasida amalga oshirilgan islohotlar ko‘lami kengaymoqda. Xususan korrupsiyaga qarshi kurashning sifat va son jihatdan mutlaqo yangi darajaga ko‘tarilishi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning siyosiy irodasi mahsulidir. Jumladan, davlat rahbarining jamiyatni «halollik vaksinasi bilan emlash» zaruriyati haqidagi fikrlari bu boradagi ishlarga qo‘yilgan tamal toshi desak, aslo mubolag‘a bo‘lmaydi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning 19 dekabrdagi korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi yuksak xalqaro mukofotni topshirish marosimida oldimizda turgan asosiy 5 ta maqsadni sanab o‘tdilar. Shuningdek, Prezidentimizning yoshlarni va yangi avlodning ongi va shururini “halollik vaksinasi” bilan emlash kerak degan ustuvor vazifalarini amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida "JINOYАT HUQUQI BILIMDONI" ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi. Mazkur ko‘rik-tanlovi milliy va transmilliy darajadagi jinoyatlarni o‘rganish, ushbu jinoyatlarning oqibatlariga ko‘ra kvalifikatsiya qilish, jinoyatlarni boshqa jinoyatlar bilan sodir etilganida jinoyatlar majmui tariqasida kvalifikatsiya qilish masalalari, shuningdek, ushbu turdagi jinoyatlarning nazariy va amaliy tahlil qilish maqsadida tashkil etildi. Mazkur ko‘rik-tanlovda O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti va O‘zbekiston Respublikasi IIV akademiyasi, Toshkent Davlat Yuridik universitetining professor-o‘qituvchilari, doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari, xodimlari ishtirok etdi. Kelajakda shu kabi do`stona tadbirlar, Respublika miqiyosidagi bellashuvlar uchun zamin yaratadi deb hisoblaymiz.
Ko‘rik-tanlov quyidagi reja-ssenariy asosida o‘tkazildi:
Ko‘rik tanlov davomida ishtirokchilar to‘rtta shart bo‘yicha bellashdilar.
1-shart. “Tanishtiruv”.
Ushbu shartda jamoalardan o‘zlari tahsil olayotgan muassassadagi jinoyat huquqi fanidan bilimlarini va zehn imkoniyatlarni she’riy chiqish, videoroliklar va boshqalar orqali ta’riflab berishdi.
2-shart. “Savol-javob”.
Ushbu shartda Komissiya tarkibi tomonidan barcha jamoalarga bir vaqtda jinoyat huquqi fanidan o‘qitiladigan umumiy qism mavzularga oid jami bo‘lib 10 ta savol ketma-ketlikda berildi.
3-shart. “BLITS savollar”.
Ushbu shartda jamoalardan “Korrupsiyaga qarshi ta’lim” g‘oyasi asosida, korrupsiya jinoyati va bu illat bilan kurashishga qaratilgan islohotlarga bag‘ishlangan blits savollar namoyish etildi.
4-shart. “Saxna ko‘rinishi”.
Ushbu shartda jamoalardan inson huquqlarini himoya qilishga qaratilagn chora-tadbirlar, va jinoyat va jazo bilan bog‘liq islohotlarga bag‘ishlangan sahna ko‘rinishlarini namoyish etishi so‘raldi. Hakamlar xay’ati tomonidan shartlar baholanib borildi. Ko‘rik tanlov natijasiga ko‘ra g‘oliblar munosib tarzda taqdirlandilar.

Как всем нам известно, в последние годы расширяются масштабы проводимых реформ в совершенствовании системы государственного и общественного строительства, направленных на устранение проблем, тормозящих развитие страны. В частности, поднятие проблемы борьбы с коррупцией на совершенно новый качественный и количественный уровень является политической волей Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Не будет преувеличением сказать, что мнение главы государства о необходимости "привить обществу вакцину честности" является краеугольным камнем работы в этом направлении. 19 декабря на церемонии вручения высокой международной награды в области борьбы с коррупцией Президент Шавкат Мирзиёев поставил перед нами 5 основных целей. Кроме того, в целях реализации приоритетных задач Президента Республики Узбекистан о необходимости вакцинации умов и совести нового поколения «вакциной честности», 26 декабря 2023 года в 15:00 в Университете Общественной безопасности Республики Узбекистан был проведен конкурс « ЗНАТОК УГОЛОВНОГО ПРАВА ». Данный конкурс организован с целью изучения национальных и транснациональных преступлений, их квалификации по последствиям, классификации преступлений как совокупности преступлений при их совершении с другими преступлениями, а также теоретического и практического анализа этих видов преступлений. В данном конкурсе приняли участие сотрудники Университета общественной безопасности Республики Узбекистан и Академии МВД Республики Узбекистан, сотрудники Ташкентского государственного юридического университета, докторанты и независимые исследователи. Мы верим, что в будущем подобные дружеские мероприятия создадут почву для проведения республиканских соревнований.
Конкурс проводился по следующему плану-сценарию:
В ходе имитационных конкурсов участники соревновались в четырех заданиях.
Задание 1. "Знакомство".
В этом задании команды описывали свои знания и интеллектуальные способности в области уголовного права в ВУЗе, где они учатся, через стихи, видео и т.п.
Задание 2. "Вопрос ответ".
В этом задании членами комиссии всем командам были заданы одновременно 10 вопросов подряд на общие темы уголовного права.
Задание 3. «БЛИЦ-вопросы».
В этом задании были представлены блиц-вопросы от команд, основанные на идее «Образование против коррупции», посвященных преступлению коррупции и реформам, направленных на борьбу с этим злом.
Задание 4. «Сценка».
В этом задании командам было предложено представить сцены, посвященные мерам, направленных на защиту прав человека и реформам, связанных с преступностью и наказанием. Задания оценивали жюри. По итогам конкурса победители были награждены в установленном порядке.