Yоsh ofitserlarning bitiruviga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida taʼlim dargohini tamomlagan yosh ofitserlarning bitiruviga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Mazkur marosimda O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi aʼzosi T.Karimov, Xavfsizlik kengashi va hamkor vazirliklar mutasaddi rahbarlari, faxriylar kengashi hamda keng jamoatchilik aʼzolari, shuningdek, bitiruvchilarning ota-onalari hamda yaqinlari ishtirok etishdi.
Tadbirning asosiy qismida Milliy gvardiya qo‘mondoni buyrug‘i bilan bitiruvchilarga “Leytenant” harbiy unvonlari berilganligi eʼlon qilindi hamda ularga diplom va ko‘krak nishonlari topshirildi. So‘ngra yosh leytenantlarning Universitet Jangovar bayrog‘i bilan xayrlashish va tantanali marsh marosimlari bo‘lib o‘tdi.
Shundan so‘ng, Milliy gvardiya Qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev so‘zga chiqib, yosh ofitserlarni universitetni muvaffaqiyatli tamomlaganliklari hamda ofitser degan sharafli nomga sazovor bo‘lganliklari bilan samimiy muborakbod etib, kelgusidagi faoliyatlarida yuksak masʼuliyat, halollik va kamtarlik fazilatlarini namoyon etishlarini, ona Vatani, xalqi va Prezidentiga bir umr sodiq qolishlarini alohida taʼkidlab o‘tdi.
Shu bilan bir qatorda, so‘z olgan mehmonlar tomonidan yosh ofitserlarga o‘quv yurtida olgan bilim va ko‘nikmalarini kelgusida amalda samarali qo‘llagan holda, Vatan oldidagi burchini sadoqat bilan bajarishlari va xalqimizga fidokorona xizmat qilishlariga ishonch bildirildi.
Tadbir davomida Universitet kursantlarining ko‘rgazmali chiqishlari hamda kursant qizlarning bitiruvchilar bilan birgalikda “Vals” raqsini ijro etilishi tadbirga o‘zgacha joziba bag‘ishladi.
Taʼkidlab o‘tish joizki, joriy o‘quv yilida Universitetni 293 nafardan ziyod yosh mutaxassislar muvaffaqiyatli tamomladi. Shulardan, 19 nafari imtiyozli diplom bilan bitirishga muvaffaq bo‘ldi. Safda turgan yosh ofitserlarga o‘tgan davr mobaynida tajribali professor-o‘qituvchilar tomonidan mutaxassisliklar bo‘yicha zamonaviy moddiy-texnik baza asosida taʼlim-tarbiya berildi. Muassasada tahsil olish jarayonida bo‘lajak ofitserlarning yuksak professional tayyorgarlikka, eng ilg‘or innovatsion bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lishlariga, xorijiy tillarni o‘rganishlariga alohida ahamiyat berildi. Natijada bitiruvchilarning harbiy bilim va ko‘nikmalari yuksalish bilan birga, ularning qalbida vatanparvarlik, sadoqat va matonat tuyg‘ulari shakllandi.
Vatan himoyasiga otlangan ushbu mard va jasur o‘g‘lonlarga kelgusidagi xizmatlarida ulkan zafarlar tilab qolamiz!

A ceremony dedicated to the graduation of young officers was held.
A solemn ceremony dedicated to the graduation of young officers who graduated from the educational institution was held at the Public Security University of the Republic of Uzbekistan.
At this ceremony, the Commander of the National Guard of the Republic of Uzbekistan Major General R. Dzurayev, member of the Committee on Defense and Security Issues of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis T. Karimov, the heads of the Security Council and partner ministries, the veterans' council and members of the general public, as well as , parents and relatives of graduates participated.
In the main part of the event, by order of the National Guard commander, it was announced that the graduates were awarded the military rank of "Lieutenant" and they were presented with diplomas and badges. Then, farewell and ceremonial march ceremonies of young lieutenants with the University Combat Flag were held.
After that, the Commander of the National Guard, Major-General R.Dzurayev, made a speech, sincerely congratulating the young officers on successfully graduating from the university and being awarded the honorable title of officer, showing the qualities of high responsibility, honesty and humility in their future activities. he emphasized that they will remain faithful to the Motherland, its people and the President for a lifetime.
In addition, the guests who received the speech assured the young officers that they will faithfully fulfill their duty to the Motherland and selflessly serve our people, effectively applying the knowledge and skills they have acquired at the educational institution in the future.
During the event, the presentation of university cadets and the performance of "Waltz" dance by female cadets together with the graduates gave the event a special charm.
It should be noted that more than 293 young specialists successfully graduated from the University this academic year. 19 of them managed to graduate with honors. During the past period, young officers in the ranks were trained by experienced professors and teachers on the basis of the modern material and technical base. In the process of studying at the institution, special importance was attached to the acquisition of high professional training, the most advanced innovative knowledge and skills, and learning foreign languages. As a result, along with the improvement of military knowledge and skills of the graduates, feelings of patriotism, loyalty and fortitude were formed in their hearts.
We wish these brave and brave boys, who went to defend the country, great victories in their future service!