Joriy yilning 1-2 oktabr kunlari poytaxtdagi “INNO Texnopark” binosida ilk bora NASA tomonidan 2012-yildan beri o‘tkazib kelinadigan Xakaton o‘z g‘oliblarini aniqladi. Ikki kun davomida O‘zbekiston yoshlari kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasida o‘zlarining bilim, salohiyat va qobiliyatlarini sinovdan o‘tkazishdi. Loyihaning asosiy maqsadi bu NASAning ochiq ma’lumotlaridan foydalangan holda ishtirokchilar kosmosning eng dolzarb bo‘lgan muammolarini yangicha yondashuv va qarash bilan yechim topishdan iboratdir. Bu orqali keng jamoatchilik orasida fazoviy bilimlarga bo‘lgan qiziqishni orttirishdir. Xakaton davomida jamoalar kosmik tadqiqotlar missiyalarini targ‘ib qilish va yerdagi hayotni yaxshilash muammolarini hal qilishda o‘z qarashlarini loyihalari orqali namoyon etishdi. Musobaqa natijalariga ko‘ra, Xakatonda “SpaceY” g‘olib deb tan olindi. Jamoat xavfsizligi universiteti doktoranti kapitan Mambetsharipov Yusup Raxatovich “SpaceY” jamoasi bosh dasturchisi (Mentor) sifatida qatnashdi. Loyiha yakuniga ko‘ra kapitan Y.R.Mambetsharipov O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri tomonidan 30.000.000 so‘m miqdorida mukofot hamda Notebook kompyuter bilan taqdirlandi. Loyiha nomi “EARTH DATA ANALYSIS” qurilmasi ishlab chiqilib, u NASA tomonidan tekshirilib fazoda o‘z faoliyatini boshladi. “TechnoWays” texnologik rivojlanish marafoni har yili Innovatsion rivojlanish vazirligi va Innovatsiyalar Milliy ofisi tomonidan «InnoWeek.uz» xalqaro innovatsion gʼoyalar haftaligi doirasida iqtidorli yoshlarni qoʼllab quvvatlash maqsadida tashkil etib kelinmoqda.
3 kun davomida – 17-18-19 oktabr kunlari boʼlib oʼtgan marafonning final bosqichida hududiy bosqichlarda saralab olingan 90 nafarga yaqin ishtirokchilar qatorida O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi doktoranti kapitan Y.R.Mambetsharipov rahbarligida iqtidorli kursantlar Jumayev Diyor Obitjon o‘g‘li hamda Hamidullayev Asadbek Ikrom o‘g‘li ham oʼz loyihalari taqdimoti bilan faol ishtirok etdilar. Mazkur marafonda ishtirokchilar uchun texnologik rivojlanish marafoni doirasida tajribali spikerlar tomonidan maʼruza va treninglar tashkil etildi.

Военнослужащий университета выиграл конкурс программистов NASA International Space Apps Ch…
Военнослужащий университета выиграл конкурс программистов NASA International Space Apps Challenge 2022.
1-2 октября этого года в здании Технопарка “INNO” в столице состоялся хакатон, который впервые с 2012 года проводит НАСА. В течение двух дней молодежь Узбекистана проверяла свои знания, потенциал и способности в области космических исследований и технологий. Основная цель проекта состоит в том, чтобы, используя открытые данные НАСА, участники могли найти решения самых насущных проблем космоса с новым подходом и видением. Посредством этого можно повысить интерес к пространственным знаниям среди широкой публики. Во время хакатона команды продемонстрировали свое видение продвижения миссий по исследованию космоса и решения проблем улучшения жизни на Земле через свои проекты. По итогам конкурса победителем хакатона был признан SpaceY. Докторант Университета общественной безопасности капитан мамбетшарипов Юсуп Рахатович выступил в качестве главного программиста (наставника) команды SpaceY. По завершении проекта капитан Ю.R.Мамбетшарипов был награжден министром инновационного развития Республики Узбекистан премией в размере 30.000.000 Сум и ноутбуком. Название проекта - “анализ данных о земле”, было разработано устройством, которое было исследовано НАСА и начало свою работу в космосе. Марафон технологического развития technoways ежегодно проводится Министерством инновационного развития и Национальным управлением инноваций "InnoWeek.uz" Международная неделя инновационных идей организуется с целью поддержки талантливой молодежи.
В течение 3 дней-17-18-19 октября-в финальном этапе марафона в числе около 90 участников, отобранных на территориальных этапах, был докторант общественной безопасности Республики Узбекистан капитан Ю.R.Под руководством мамбетшарипова талантливые курсанты Джумаев Диор Обитжон оглы и хамидуллаев Асадбек икрам оглы также приняли активное участие в презентации своих проектов. Для участников этого марафона были организованы лекции и тренинги опытных спикеров в рамках марафона технологического развития.