Milliy gvardiya boʼlinmalaridagi psixolog lavozimidagi harbiy xizmatchi va xodimlarning ma…
Milliy gvardiya boʼlinmalaridagi psixolog lavozimidagi harbiy xizmatchi va xodimlarning malakasini oshirish maqsadi…
Oʼzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qoʼmondonining 2022 yil 26 sentabrdagi “Oʼzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi boʼlinmalaridagi psixolog lavozimidagi harbiy xizmatchi va xodimlar bilan oʼquv kurslarini tashkil etish toʼgʼrisida”gi 64-son Farmoyishida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida joriy yilning 3 oktabridan boshlab Oʼzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida Milliy gvardiyasi boʼlinmalaridagi psixolog lavozimidagi harbiy xizmatchi va xodimlarning 144 soatlik malakasini oshirish kursi yoʼlga qoʼyildi.
Malaka oshirish kursi:
- nazariy mashgʼulotlar;
- psixologik treninglar;
- kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish;
- emotsional zoʼriqishlarni bartaraf etish va stresdan chiqarish amaliyoti;
- tinglovchilar bilim darajalarini aniqlash yoʼnalishlarida tashkil etildi.
Nazariy mashgʼulotlar yoʼnalishida amaliyotchi psixologlarning sohaga doir bilimlarini oshirish maqsadida “Omma psixologiyasi” mavzusida nazariy mashgʼulot oʼtkazildi. Mashgʼulot doirasida tinglovchilar omma psixologiyasi uning yuzaga kelishi tarixi, uning namoyondalari, ommaning xarakterli xususiyatlari, ommaning turlari va asosiy belgilari, ommaviy tartibbuzarliklarni bartaraf etishning psixologik mexanizmlari xususida nazariy bilimlar va amaliy koʼnikmalar bilan oʼrtoqlashildi. Mashgʼulot davomida ommaning shaxsga taʼsiri xususida psixologik eksperiment oʼtkazilib, nazariy bilimlar amaliy jihatdan mustahkamlandi. Psixologik treninglar yoʼnalishida amaliyotchi psixologlarning fuqarolar bilan oʼzaro munosabatlarga kirishishi, muomala va muloqot madaniyatini oshirish maqsadida “Telefondagi soʼzlashuv”, “Maʼlumotni soʼzsiz uzatish”, “Doʼstimga xat” mavzularida psixologik treninglar tashkil etildi. Treninglarda amaliyotchi psixologlarni aholi bilan ishlash jarayonida ular bilan muloqot qilish koʼnikma va malakalarini rivojlantirish maqsadlari koʼzlangan. Kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish yoʼnalishida tinglovchilarda kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish va psixologik bilimlarini oshirish maqsadi qoʼyilib, asar qahramonlarining psixologik qiyofasini yaratish, shaxsning psixologik xususiyatlarini oʼrganishga eʼtibor qaratildi. Bu jarayonda tinlovchilar oʼzlari sevib oʼqigan asarlaridagi qahramonlarining bilish jarayonlari, hissiy-irodaviy sohasi hamda individual oʼziga xosligining aks ettiruvchi “psixologik portret”larni yaratishdilar. Emotsional zoʼriqishlarni bartaraf etish va stresdan chiqarish amaliyoti unversitetda tashkil etilgan “Ruhiy yengillatish xonasi” hamda “Psixologik trening xonasi” singari maxsus oʼquv-trenajer xonalarida tashkil etildi. Mazkur amaliy treninglarda tinglovchilarga ish faoliyatida emotsional zoʼriqishlarni bartaraf etish va stresdan chiqarish amaliy jihatdan koʼrsatib berildi. Mazkur jarayonda tabiiylikka yaqinlashtirilgan maxsus oʼquv-treninglar orqali tinglovchilarda emotsional zoʼriqishlarni bartaraf etish va stresdan chiqarish boʼyicha malakalarini rivojlantirish maqsad qilingan. Tinglovchilar bilim darajalarini aniqlash yoʼnalishida amaliyotchi psixologlarning mavjud bilimlarini aniqlashga qaratilgan nazorat testi oʼtkazildi. Ushbu testini oʼtkazishdan maqsad tinglovchilarning boshlangʼich psixologik bilimlarini aniqlashtirish, ularda uchrayotgan kasbiy faoliyatdagi nazariy va amaliy koʼnikmalarni baholash hamda ular bilan qayta aloqani yoʼlga qoʼyishdan iborat.

В целях повышения квалификации военнослужащих и персонала на должности психолога в подразд…
В целях повышения квалификации военнослужащих и персонала на должности психолога в подразделениях Национальной гвар…
В целях обеспечения выполнения задач, установленных приказом командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан от 26 сентября 2022 года № 64”Об организации учебных курсов с военнослужащими и персоналом на должности психологов в подразделениях Национальной гвардии Республики Узбекистан", с 3 октября текущего года в университете общественной безопасности Республики Узбекистан проводятся учебные занятия для военнослужащих на должности психологов в подразделениях Национальной гвардии. 144-часовая квалификация клерка и персонала курс повышения налажен.
Курс повышения квалификации:
- теоретические занятия;
- психологические тренинги;
- повышение культуры чтения;
- практика снятия эмоционального напряжения и снятия стресса;
- слушатели организованы по направлениям определения уровня знаний.
В направлении теоретических занятий был проведен теоретический тренинг на тему “Психология масс” с целью повышения знаний практических психологов в этой области. В рамках занятия слушатели психологии масс делились теоретическими знаниями и практическими навыками в области истории ее возникновения, ее проявлений, характерных особенностей масс, типов и основных признаков масс, психологических механизмов преодоления массовых нарушений. В ходе обучения проводился психологический эксперимент на предмет влияния масс на личность, теоретические знания закреплялись на практике. В направлении психологических тренингов в целях приобщения практикующих психологов к взаимодействию с гражданами, повышения культуры общения и общения организованы психологические тренинги на темы “разговор по телефону”, “бессловесная передача информации”, “письмо другу”. Тренинги имеют целью развитие у практикующих психологов навыков и умений общаться с населением в процессе его работы. В направлении повышения культуры чтения ставилась цель повышения читательской культуры и повышения психологических знаний слушателей, уделялось внимание созданию психологического образа героев произведения, изучению психологических особенностей личности. В процессе слушатели создавали “психологические портреты”своих героев в произведениях, которые они любили читать, отражающие когнитивные процессы, эмоционально-волевую сферу и индивидуальную идентичность. Практика снятия эмоционального напряжения и снятия стресса была организована в специальных учебных тренажерных залах, таких как “комната умственной релаксации”, созданная в университете, и “комната психологического тренинга”. На этих практических тренингах слушателям были продемонстрированы практические способы снятия эмоционального напряжения и снятия стресса в трудовой деятельности. В этом процессе посредством специальных тренингов, приближенных к естественным, учащиеся развивают навыки снятия эмоционального напряжения и снятия стресса. В направлении определения уровня знаний обучающихся проводилось контрольное тестирование, направленное на выявление имеющихся знаний практикующих психологов. Целью проведения данного теста является уточнение элементарных психологических знаний слушателей, оценка теоретических и практических навыков профессиональной деятельности, с которыми они сталкиваются, а также установление обратной связи с ними.