Zahiriddin Muhammad Bobur merosining Sharq davlatchiligi va madaniyati rivojida tutgan oʼr…
Jahon tarixida oʼchmas iz qoldirgan betakror siymolardan biri Zahiriddin Muhammad Bobur buyuk shoir, qomusiy olim, davlat arbobi va mohir sarkarda sifatida butun dunyoda maʼlum va mashhurdir. Uning beqiyos ilmiy-ijodiy merosi nafaqat milliy madaniyatimiz va xalqimiz adabiy-estetik tafakkurining shakllanishida, balki jahon adabiyoti, ilm-fani va davlatchiligi tarixida alohida oʼringa ega. Mustaqillik davrida Zahiriddin Muhammad Boburning hayoti va faoliyatini har tomonlama chuqur oʼrganish, uning asarlarini yurtimiz va xorijiy davlatlarda targʼib qilish borasida keng koʼlamli ishlar amalga oshirildi. Shu maʼnoda Oʼzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida joriy yilning 7 fevral kuni Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 25 yanvardagi “Buyuk shoir va olim, mashhur davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligini keng nishonlash toʼgʼrisida”gi PQ-20-son qarori ijrosini taʼminlash maqsadida universitet magistratura tinglovchilari va kursantlari bilan “Zahiriddin Muhammad Bobur merosining Sharq davlatchiligi va madaniyati rivojida tutgan oʼrni” mavzusida davra suhbati oʼtkazildi. Davra suhbatida Oʼzbekiston Respublikasi Davlat drama teatri aktrisasi Oʼzbekistonda xizmat koʼrsatgan aktrisa Dono Boboxonova va aktyor Shukurjon Sufievlar oʼz maʼruzalari bilan ishtirok etishdi.
Davra suhbati davomida shoh va shoir, sarkarda va davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur ilmiy merosining milliy va umuminsoniy mohiyati, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashdagi muhim jihatlari, yosh avlodni intellektual va maʼnaviy salohiyatini oshirishdagi ahamiyati va ularni Yangi Oʼzbekiston bunyodkorlari etib tarbiyalash borasidagi ulkan oʼrni va taʼsiri keng yoritildi.

The role of the heritage of Zahiriddin Muhammad Babur in the development of Eastern stateh…
The role of the heritage of Zahiriddin Muhammad Babur in the development of Eastern statehood and culture
Zahiriddin Muhammad Babur, one of the unique figures who left an indelible mark in world history, is known and famous all over the world as a great poet, encyclopedist, statesman and skilled general. His incomparable scientific and creative heritage has a special place not only in the formation of our national culture and literary and aesthetic thinking of our people, but also in the history of world literature, science and statecraft. During the period of independence, extensive work was carried out on the comprehensive study of the life and activities of Zahiruddin Muhammad Babur, and the promotion of his works in our country and in foreign countries. The President of the Republic of Uzbekistan on January 25, 2023 " On the wide celebration of the 540th anniversary of the birth of great poet and scientist, famous statesman Zahiriddin Muhammad Babur " on February 7 of this year , the roundtable discussion was held with the cadets on the theme "The role of Zahiriddin Muhammad Babur's legacy in the development of eastern statehood and culture" . The honored Actress Dono Bobokhonova and actor Shukurjon Sufiyev of the State Drama Theater of the Republic of Uzbekistan participated in the discussion with their lectures. During the roundtable discussion, the national and universal nature of the scientific heritage of the king and poet, general and statesman Zahiriddin Muhammad Babur , its important aspects in educating young people in the spirit of patriotism, their importance in increasing the intellectual and spiritual potential of the young generation, and their great role and influence in educating them as creators of New Uzbekistan were widely appreciated.