Qo‘riqlashning texnik vositalari – obyektlarni muhofaza qilishning ishonchli kafolati
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko’lamli islohotlar doirasida aholining tinch va osoyishta hayotini ta’minlash hamda jamiyatimizda qonunga itoatkorlik va jamoat xavfsizligi madaniyatini shakllantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Jumladan, jamoat xavfsizligini ta’minlash yo’nalishidagi ishlarni “Xalq manfaatlariga xizmat qilish” tamoyili asosida tashkil etishning mutlaqo yangi mexanizm va tartiblari joriy etilib, davlat organlarining jamoatchilik tuzilmalari bilan o’zaro maqsadli hamkorligi yo’lga qo’yildi. Shu bilan birga, jahonda kuchayib borayotgan turli xavf-xatar va ziddiyatlar, el-yurt tinchligi va osoyishtaligiga tahdidlar, tabiiy va texnogen ofatlar mas’ul davlat tuzilmalariga o’z faoliyatini “Barcha sa’y-harakatlar inson qadri uchun” degan ustuvor g’oya asosida yanada takomillashtirish vazifasini yuklamoqda. Jahon miqyosida mintaqaviy va lokal harbiy harakatlar, sayyoramizda kuzatilgan so’nggi qonli to‘qnashuvlar bizni yana bir bor ogohlikka chaqirib, bu ofat butun insoniyatning zaif jihatlarini yaqqol ko’rsatdi. Hozirgi tahlikali va murakkab vaziyat er yuzidagi barcha davlatlar va xalqlar o’zaro bog’liq ekanini, o’rtamizda muntazam muloqot, ishonch va yaqin hamkorlik o’ta muhimligini isbotladi. O’zbekistonda islohotlar sharoitida jamoat xavfsizligini ta’minlash sohasidagi dolzarb muammolarni ilmiy amaliy o’rganish, tahlil qilish, xalqaro va xorijiy tajribalar yuzasidan o’zaro fikr almashish, shuningdek milliy qonunchilik va huquqni qo’llash amaliyotini takomillashtirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida 2023 yil 23 noyabr kuni soat 1500da «Qo‘riqlashning texnik vositalari – ob’ektlarni muhofaza qilishning ishonchli kafolati» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o’tkazildi. Konferensiyada milliy ta’lim, ilmiy tashkilotlari bilan bir qatorda Xitoy Xalq Demokratik Respublikasining bir qancha dunyo miqyosidagi etakchi kompaniyalarining vakillari, Beloruss va boshqa davlatlarning oliy harbiy ta’lim muassasalari va professor-o’qituvchilari, doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari, bulardan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi Bojxona instituti,      O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyaning mintaqaviy o‘quv markazlari va O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi “Temurbeklar maktabi” professor-o’qituvchilari, doktorantlari, mustaqil izlanuvchilari, kursantlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi akademiyasi Favqulodda vaziyatlar profilaktikasi kafedrasi katta o‘qituvchisi podpolkovnik Muxamedov Sherzod Nurmatillayevich, «Kimiyoviy vositalar saqlanadigan ombor xududlarida xavfsizlikni taminlash uchun istiqbolli sensor qurilmalarini qo‘llash» mavzusida ma’ruza qildi;
Beloruss Respublikasi Harbiy akademiyasi talim muassasasining Ichki qo‘shinlar fakulteti Maxsus va muhandis- texnik fanlar kafedrasi boshlig‘i o‘rinbosari – (QTV) xizmati boshlig‘i podpolkovnik Kovalenko Aleksandr Nikolayevich,
Xitoy Xalq Demokratik Respublikasi «Zhejiang Dahua Technology Co., Ltd» kompaniyasining derektorlar ijro qo‘mitasi marketing bo‘yicha bosh muhandisi janob Guangpeng Wang, «Xitoy intellektual transport tizimi sohasida malaka va qurilish alishish» mavzusida ma’ruza qildilar;
Beloruss Respublikasi Harbiy akademiyasi talim muassasasining Ichki qo‘shinlar fakulteti Maxsus va muhandis- texnik fanlar kafedrasi o‘qituvchisi podpolkovnik Kuzmiskiy Anatoliy Mixaylovich, «Muhandislik-texnik qo‘riqlash vositalarining tasirchanligini baholash jarayonida modellashtirishdan foydalanish» mavzusida ma’ruza qildilar;
Xitoy Xalq Demokratik Respublikasi «Hangzhou Hikvision Digital technologi Co., Ltd» kompaniyasining O’zbekistondagi rasmiy hamkori “SMART TEXNOLOGY SISTEMS” MChJning rejalashtirish menejeri Tatarnikov Fedor Leonidovich, «AX PRO qurilmasi bazasida qo‘riqlashning echimlari» mavzusida ma’ruza qildilar; Xitoy Xalq Demokratik Respublikasi «Hytera Communications Co., Ltd» kompaniyasining O’zbekistondagi rasmiy hamkori “Elektroapparat” MChJning bosh menejeri Mirkulov Yevgeniy Valerevich, «Jamoat xavfsizligi bo‘linmalarida radioaloqani taminlash: bugungi holati va istiqboli» mavzusida ma’ruza qildilar; O’zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti Qo‘riqlashni muhandislik-texnik taminoti kafedrasi dotsenti t.f.f.d. (PhD), dotsent polkovnik Pen Andrey Yuryevich, «xavfsizlik tizimida import o‘rnini bosuvchi texnik asosga ega tasirchanlikning muvofiq mezonlarini tanlash» mavzusida ma’ruza qildi. Konferensiya davomida ma’ruzachilar konferentsiya ishtirokchilari tomonidan berilgan savollarga javoblar berishdi, konferentsiya kun tartibiga qo’yilgan masalalar qizg’in muhokama qilindi. Anjuman o‘zaro bahs-munozaralarga boy tarzda o‘tdi. Konferentsiya yakunida ishtirokchilar tomonidan jamoat xavfsizligini ta’minlashda qo‘riqlash faoliyatini texnik takomillashtirish yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi. Bunday tadbirlarning muntazam o‘tkazib borilishi o‘ta muhim, toifalangan va boshqa obyektlarni qo‘riqlanishini ta’minlovchi, sifat jihatidan yangi tizimni joriy etish alohida ta’kidlandi. Konferensiya yakunida Universitet “Qo‘riqlashni muhandislik-texnik ta’minoti” kafedrasi maxsus o‘quv sinflari va laboratoriya xonalarining zamonaviy  muhandislik-texnik qo‘riqlash vositalari bilan jihozlanganligi va shu bilan bir qatorda Universitet Harbiy ilmiy jamiyati qoshida kafedraning malakali professor va o‘qituvchilari tarkibi boshchiligida mutaxassis kursantlari ratsionalizatorlik va ixtiro ishlarini namoish etildi.

Технические средства защиты – надежная гарантия охраны объектов
В рамках масштабных реформ, реализуемых в нашей стране, особое внимание уделяется обеспечению мирной и благополучной жизни населения, формированию культуры законопослушания и общественной безопасности. В частности, на основе принципа «служение интересам народа» внедряются совершенно новые механизмы и процедуры организации работы в направлении общественной безопасности, налаживается целенаправленное сотрудничество государственных органов с общественными структурами. Происходящие в мире различные конфликты, военные действия, дают понять, что всё это и есть слабые стороны всего человечества, что все страны и народы Земли взаимозависимы, а их доверительные отношения, тесное сотрудничество являются залогом мира на Земле. 23 ноября 2023 года в Университете общественной безопасности Республики Узбекистан с целью научно-практического изучения и анализа актуальных проблем в области общественной безопасности, обмена мнениями о международном и зарубежном опыте, а также совершенствования практики национального законодательства и правоприменения была проведена международная научно-практическая конференция на тему «Технические средства защиты – надежная гарантия охраны объектов».  В конференции приняли активное участие представители ряда ведущих мировых компаний Китайской Народной Демократической Республики, докторанты, независимые исследователи и соискатели, профессорско-преподавательский состав высших военных учебных заведений Беларуси, Академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан, Академии Министерства Внутренних Дел Республики Узбекистан, Академии Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, Академии МЧС Республики Узбекистан, Государственного таможенного комитета Республика Узбекистан, Таможенного института Республики Узбекистан, представители средств массовой информации, региональных учебных центров Национальной гвардии Республики Узбекистан, а также преподаватели «Школы Темурбеков».
Выступили с докладами:
подполковник Мухамедов Шерзод Нурматиллаевич - старший преподаватель кафедры профилактики чрезвычайных ситуаций Академии МЧС Республики Узбекистан, тема доклада «Использование перспективных сенсорных устройств для обеспечения безопасности территорий складов, где хранятся химические вещества»;
подполковник Коваленко Александр Николаевич - заместитель заведующего кафедрой специальных и инженерно-технических наук факультета внутренних войск Военной академии Республики Беларусь;
Г-н Гуанпэнг Ванг - главный инженер по маркетингу Исполнительного комитета директоров компании «Zhejiang Dahua Technology Co., Ltd» Китайской Народной Демократической Республики, тема доклада «Компетенция и строительный обмен в области системы китайского интеллектуального транспорта»;
Подполковник Кузьминский Анатолий Михайлович - преподаватель кафедры специальных и инженерно-технических наук факультета Внутренних войск Военной академии Республики Беларусь, тема доклада «Использование моделирования в процессе оценки эффективности средства инженерно-технической защиты»;
Татарников Федор Леонидович - менеджер по планированию ООО «SMART TECHNOLOGY Systems» официального партнера в Узбекистане компании «Hangzhou Hikvision Digital Technology Co., Ltd» Китайской Народной Демократической Республики, тема доклада «Решения безопасности на базе Устройства AX PRO»;
Миркулов Евгений Валерьевич – главный менеджер ООО «Электроаппарат», официального партнера в Узбекистане компании «Hytera Communications Co., Ltd» Китайской Народной Демократической Республики, тема доклада «Обеспечение радиосвязи в подразделениях общественной безопасности: современное состояние и перспективы»;
Полковник Пен Андрей Юрьевич - кандидат технических наук, доцент кафедры инженерно-технического обеспечения безопасности Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, тема доклада «Выбор соответствующих критериев технико-обоснованной эффективности импортозамещения в системе безопасности».
По каждому докладу в ходе дискуссии задавались уточняющие вопросы, делались реплики, высказывались краткие комментарии. Спикерами были даны исчерпывающие ответы на вопросы, предложены рекомендации по техническому совершенствованию охранной деятельности в обеспечении общественной безопасности. Подчеркнута важность регулярного проведения подобного рода мероприятий