Harbiy xizmatchilarning oilalarida ma’naviy qadriyatlar va ma’naviy muhitni mustahkamlashn…
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Ma’naviyat va ma’rifat markazida Jamoat xavfsizligi universiteti Psixologik ta’minlash bo‘limi mutaxassislari tomonidan “Harbiy xizmatchilarning oilalarida ma’naviy qadriyatlar va ma’naviy muhitni mustahkamlashning psixologik jihatlari” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Mazkur tadbirda Jamoat xavfsizligi universiteti harbiy xizmatchilarining hamda xizmat vazifasini bajarish chog‘ida halok bo‘lganlarning oila a’zolari ishtirok etdi. Tadbirda, “Ma’rifat” targ‘ibotchilari jamiyati a’zolari, Toshkent shahar fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi, Toshkent shahar bandlikka ko‘maklashish Bosh boshqarmasi xodimlari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar. Shuningdek, harbiy xizmatchilarning oilalarida ma’naviy muhitni hamda psixologik iqlimni mustahkamlash maqsadida tadbirga Toshkent shahar bandlikka ko‘maklashish Bosh boshqarmasi yordamida Toshkent shahrining 42 ta korxona va tashkilotlari o‘z bo‘sh ish o‘rinlari bilan, qiziqishi bo‘lgan ayollarni hunarmandchilikka va kasanachilikka o‘rgatish maqsadida 4 nafar tadbirkor ayollar o‘zlarining qo‘l mehnatida tayyorlagan namunalar bilan ishtirok etishdi. Tadbir yakuniga ko‘ra barcha korxona va tashkilotlarning mutaxassislari hamda hunarmand ayollar tomonidan harbiy xizmatchilarning oila a’zolariga o‘zlarining zarur bo‘lgan taklif va tavsiyalarini berdilar. Bundan tashqari, harbiy xizmatchilarni farzandlari uchun yangi yil bayrami archasi bezatilib, A.Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat drama teatri tomonidan sahnalashtirilgan “Yangi yil ertagi” nomli sahna ko‘rinishi, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Ma’naviyat va ma’rifat markazi xonandalari hamda Jamoat xavfsizligi universiteti orkestr jamoasi va badiiy jamoasi o‘z chiqishlari bilan bolajonlarda yaxshi ta’surot qoldirdi. Tadbirda harbiy xizmatchilar oila a’zolari uchun O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi huzuridagi “Oila va xotin-qizlar” ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan Jamoat xavfsizligi universiteti o‘rtasida tuzilgan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum doirasida 15 nomdan iborat oila va oilaviy munosabatlar mavzusiga oid 200 dan ortiq qo‘llanma, risola va boshqa targ‘ibot materiallari tarqatildi.
Tadbir yakunida Jamoat xavfsizligi universiteti hamda Toshkent shahar Olmazor tumani xokimligining bolajonlar uchun tayyorlangan yangi yil sovg‘alari tarqatildi.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, Harbiy xizmatchilarning oilalarida ma’naviy qadriyatlar va ma’naviy muhitni mustahkamlashning psixologik jihatlari yoritilib, ularning oilalaridagi sog‘lom turmush tarzini barqaror bo‘lishiga o‘zining ijobiy ta’sirini ko‘rsatib, kelgusi xizmatlarini yanada samarali tashkil etishlariga xizmat qiladi.

Psychological aspects of strengthening moral values ​​and moral environment in the familie…
Psychological aspects of strengthening moral values ​​and moral environment in the families of military servicemen
In the Center of Spirituality and Enlightenment of the National Guard of the Republic of Uzbekistan, specialists of the Department of Psychological Support of the University of Public Safety conducted a spiritual-spiritual training on the topic "Psychological aspects of strengthening moral values ​​and moral environment in the families of military personnel." rifian event was held. This event was attended by the family members of the military personnel of the University of Public Safety and those killed in the line of duty. Members of the "Marifat" propagandists' society, judges of the civil trial panel of Tashkent city, employees of the Tashkent city employment support department took part in the event with their reports. Also, in order to strengthen the moral environment and psychological climate in the families of military servicemen, 42 enterprises and organizations of Tashkent city with their vacancies and interested women in crafts In order to teach homemaking, 4 businesswomen participated with samples prepared by their handiwork. At the end of the event, the specialists of all enterprises and organizations, as well as artisan women, gave their necessary suggestions and recommendations to the family members of military personnel. In addition, a New Year's tree was decorated for the children of military personnel, and a performance called "New Year's Tale" was staged by the State Drama Theater of Uzbekistan named after A. Navoi, the Center of Spirituality and Enlightenment of the National Guard of the Republic of Uzbekistan. singers and the orchestra and artistic team of the University of Public Safety made a good impression on the children with their performances. At the event, for the family members of military servicemen, the "Family and Women" scientific research institute under the State Committee for Family and Women of the Republic of Uzbekistan on mutual cooperation between the University of Public Safety within the framework of the memorandum, more than 200 manuals, brochures and other promotional materials on the topic of family and family relations, consisting of 15 titles, were distributed.
At the end of the event, New Year's gifts prepared for children by the Public Security University and the Almazor district hokim of Tashkent city were distributed.
In conclusion, it can be said that the psychological aspects of strengthening spiritual values ​​and spiritual environment in the families of military servicemen are highlighted, showing its positive effect on the stability of a healthy lifestyle in their families, and making their future service more effective. serves their organization.