"INSONGА E'TIBOR VА SIFАTLI TА'LIM" nomli uslubiy qoʼllanma nashr etildi
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2022 yil 20 dekabrda Oliy Majlis va Oʼzbekiston xalqiga yoʼllagan MUROJААTNOMАSIda belgilangan ustuvor vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti professor-oʼqituvchilari tomonidan “INSONGА E'TIBOR VА SIFАTLI TА'LIM” nomli uslubiy qoʼllanma nashrga tayyorlandi va Milliy gvardiya tizimidagi harbiy qism va muassasalarda foydalanish uchun tarqatildi. Mazkur uslubiy qoʼllanmada ixcham va samarali davlat boshqaruv tizimiga oʼtish, Yangi Oʼzbekistonni ijtimoiy davlat tamoyili asosida qurish, taʼlim sifatini oshirish - Yangi Oʼzbekiston taraqqiyotining muhim omili, inson huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish davlatning konstitutsiyaviy majburiyati sifatida belgilash, global ekologiya va suv masalalari bilan bogʼliq muammolar, erkin bozor mexanizmlarini joriy qilish, sogʼlom raqobat va xususiy mulk daxlsizligini taʼminlash, tadbirkorlikni qoʼllab-quvvatlash, iqtisodiyotga mahalliy va xorijiy xususiy investitsiyalarni koʼpaytirish uchun sharoitlarni yanada yaxshilash hamda tashqi siyosat, milliy xavfsizlikni taʼminlash, Qurolli Kuchlar tizimi jangovar salohiyatini oshirish, yoshlarni harbiy vatanparvarlik ruhida tarbiyalash toʼgʼrisida maʼlumotlar berilgan.
Shu oʼrinda taʼkidalab oʼtish lozimki, Oʼzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti oʼquv adabiyotlarini yaratish reytingida 2020-2021 oʼquv yillarida respublika oliy taʼlim muassasalari orasida birinchi oʼrinni egallashga muvaffaq boʼldi.
Xususan, universitetda 2021 yil aprel oyidan 2022 yil dekabr oyiga qadar oʼquv jarayonini oʼqitishning zamonaviy oʼquv dasturlariga asosan oʼquv va oʼquv-uslubiy adabiyotlar 245 tani, 3 ta sharh, 90 dan ortiq ilmiy adabiyotlar nashr etildi. Shularda 140 dan ortiq oʼquv va oʼquv-uslubiy adabiyotlarga Oliy va oʼrta-maxsus taʼlim vazirligining tegishli guvohnomalari olingan.
Shuningdek, Oʼzbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini 2025 yilgacha rivojlantirish kontsepsiyasi talablarini bajarish maqsadida Respublika oliy taʼlim muassasalari professor-oʼqituvchilari oʼrtasida korrupsiyaga qarshi kurashish boʼyicha “Eng yaxshi darslik”, “Eng yaxshi oʼquv qoʼllanma” tanlovida universitet boshligʼi polkovnik, yuridik fanlar doktori, professor M.X.Rustambayev tomonidan tayyorlangan “Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat-huquqi kursi” nomli darsligi faxrli 1-oʼrinni egalladi.
Shuningdek,Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 15 aprel kunidagi “Jamoat xavfsizligini taʼminlash sohasida professional kadrlarni tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-5077 qarori qabul qilindi. Ushbu Qaror ijrosini taʼminlash maqsadida: oʼquv jarayoniga xorijiy mamlakatlarning nufuzli taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining malakali mutaxassislarini jalb etish, shuningdek, qoʼshma ilmiy tadqiqotlarni oʼtkazish va pedagogik tajriba almashish sohasida doimiy xalqaro hamkorlikni amalga oshirish kabi vazifalar amalga oshirilib kelinmoqda.

Methodical manual entitled "HUMAN ATTENTION AND QUALITY EDUCATION" was published
In order to ensure the implementation of the priority tasks defined in the ADDRESS of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan on December 20, 2022, the professors and teachers of the University of Public Security of the Republic of Uzbekistan prepared a methodical manual entitled "RESPECT FOR THE PERSON AND QUALITY EDUCATION" and the National Guard distributed for use in military units and institutions in the system. In this methodological guide, transition to a compact and effective state management system, building New Uzbekistan based on the principle of a social state, improving the quality of education - an important factor in the development of New Uzbekistan, establishing reliable protection of human rights and freedoms as a constitutional obligation of the state, problems related to global ecology and water issues , introducing free market mechanisms, ensuring healthy competition and privacy of private property, supporting entrepreneurship, further improving the conditions for increasing local and foreign private investments in the economy, and ensuring foreign policy, national security, increasing the combat potential of the Armed Forces, training young people in the spirit of military patriotism Information about education is provided.
It should be noted here that the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan managed to take the first place among higher educational institutions of the republic in the rating of the creation of educational literature in the academic year 2020-2021.
In particular, from April 2021 to December 2022, 245 educational and teaching-methodical literatures, 3 reviews, and more than 90 scientific literatures were published at the university based on the modern curricula of teaching the educational process. More than 140 educational and teaching-methodical literatures received relevant certificates from the Ministry of Higher and Secondary Special Education.
Also, in order to fulfill the requirements of the concept of development of the state policy on youth in Uzbekistan until 2025, the head of the university, colonel, doctor of legal sciences, professor M. Kh. The textbook "Criminal Law Course of the Republic of Uzbekistan" prepared by
Also, the decision PQ-5077 of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 15, 2021 "On measures to further improve the system of training professional personnel in the field of public safety" was adopted. In order to ensure the implementation of this Decision, tasks such as attracting qualified specialists from prestigious educational and scientific research institutions of foreign countries to the educational process, as well as conducting joint scientific research and implementing permanent international cooperation in the field of pedagogical experience exchange are being implemented.