2023 йил 9-10 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондонининг 2018 йил 25 июнь кунидаги 169-сонли буйруғи ҳамда Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети бошлиғининг 2022 йил 17 декабрдаги 526-сонли буйруғига биноан Университетида Педагогика ва психология фанлари бўйича мустақил тадқиқотчиларнинг фаолиятини ўрганиш бўйича Мониторинг комиссияси ўз ишини олиб борди.
Мониторинг комиссияси томонидан ОАК нинг “Илмий даражалар бериш тартиби тўғрисидаги низом” ҳамда “Малакавий имтиҳонларни ўтказиш тартиби тўғрисидаги низом” бандлари талаблари асосида чет тили, ихтисослик бўйича малакавий имтиҳонлар, таянч маълумоти ҳимоя қилаётган йўналишига мос келмаган тақдирда қўшимча имтиҳон топширганлиги; диссертация юзасидан олинган илмий натижалар асосида ОАК рўйхатидаги республика ҳамда халқаро илмий журналларда, республика ва халқаро миқёсдаги конференцияларда чоп этилган мақолалари сони; иш бажарилган ташкилот кафедраси муҳокамасидан ўтганлиги; нечта боб якунига етганлиги каби масалаларга ойдинлик киритиш учун 66 нафар мустақил излаунвчиларнинг ҳужжатлари ўрганилди. Шундан 15% мустақил изланувчиларнинг тадқиқотлари юзасидан амалга оширган ишлари 85%-100% тайёр бўлганлиги аниқланди. Мониторинг жараёнида аниқланган камчиликлар юзасидан таклиф ва тавсиялар берилди.

9-10 ноября 2023 года в соответствии с приказом командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан от 25 июня 2018 года № 169 и приказом начальника Университета общественной безопасности Республики № 526. Узбекистана от 17 декабря 2022 года свою работу осуществляла Мониторинговая комиссия по изучению деятельности независимых исследователей в области педагогики и психологии в университете.
Сдача мониторинговой комиссией дополнительных экзаменов по иностранному языку, квалификационным экзаменам по специальности, в случае несоответствия базового образования защищаемому направлению на основании требований пунктов “Положения о порядке присуждения ученых степеней” ОАК и “Положения о порядке проведения квалификационных экзаменов”; и количество статей, опубликованных на международных конференциях; что работа прошла обсуждение на организационном отделе, где она была выполнена; были изучены документы 66 независимых исследователей, чтобы прояснить такие вопросы, как, Сколько глав было завершено. Из них было установлено, что 15% независимых исследователей были готовы к работе над своим исследованием на 85% -100%. В ходе мониторинга были даны предложения и рекомендации по выявленным недостаткам.