Ma'lumki, Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining tegishli qaroriga muvofiq 2024 yil 27 oktyabr, yakshanba kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlarga deputatlar saylovi boʻlib oʻtadi. Markaziy saylov komissiyasining 2024 yil 24 maydagi “Saylov komissiyalari a'zolarining malakasini oshirishni tashkil etish haqida”gi qarori ijrosini samarali ta'minlash, saylov jarayonlarini yuqori saviyada tashkil etish, saylov komissiyalari a'zolarini oʻqitish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti boshligʻining birinchi oʻrinbosari yu.f.d., professor, podpolkovnik O.K.Turgʻunov rahbarligidagi bir guruh respublika trenerlar guruhi (kapitan D.Mamarasulov, podpolkovnik Gʻ.Ikmatullayev, podpolkovnik Oʻ.Davletov, mayor X.Olimjonov, kapitan Sh.Axmedov, leytenant M.Mirzaxoʻjayev) Fargʻona viloyatiga biriktirilgan edi.
Mazkur guruh tomonidan 2024 yil 19-21 avgust kunlari Fargʻona shahridagi Oʻzbekiston-Koreya xalqaro universitetida 105 nafar hududiy trenerlar uchun oʻquv-amaliy mashgʻuloti tashkil etildi. Oʻquv-amaliyot mashgʻulotlari barcha zamonaviy shart-sharoitlar yaratilgan 5 ta auditoriyada olib borildi. Oʻquv dasturida belgilangan amaliy mashgʻulotlarni oʻtkazish uchun 2 ta namunaviy saylov uchastkasi tashkil etildi. Oʻquv dasturiga muvofiq mashgʻulotlar Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti boshligʻining birinchi oʻrinbosari, yu.f.d., professor podpolkovnik O.K.Turgʻunov, Fargʻona viloyati hokimining oʻrinbosari, hududiy shtab rahbari Sh.A.Rahimovlar tomonidan ochib berildi.
Oʻquv-amaliyot mashgʻulotining birinchi kunida “Aralash saylov tizimi va uning oʻziga xos xususiyatlari”, “Saylov komissiyalari tizimi va faoliyatining asosiy jihatlari”, “Saylovda saylovchilarning roʻyxati bilan ishlash”, “Uchastka saylov komissiyalari joylashgan binolarni jihozlash va muddatidan oldin ovoz berishni tashkil etish” mavzularida ma'ruza mashgʻuloti, ikkinchi kunida “Uchastka saylov komissiyasining saylov jarayoni boshqa ishtirokchilari (OAV, kuzatuvchilar, jamoat tartibini saqlashga mas'ul idoralar vakillari) bilan hamkorligi”, “Uchastka saylov komissiyasining ovoz berish kunidagi faoliyati”, “Saylov uchastkasida ovozlarni sanab chiqish va natijalarni belgilash” mavzularida ma'ruza mashgʻuloti, ovoz berish kunidagi jarayonlarni tinglovchilar bilan birgalikda toʻliq sahnalashtirilgan holda “Uchastka saylov komissiyasining ovoz berish kunidagi faoliyati” mavzusida amaliy mashgʻulot oʻtkazildi.
Mashgʻulotning uchinchi kunida “Uchastka saylov komissiyasining ovoz berish kunidagi faoliyati” va “Ovozlarni sanab chiqish va bayonnomani toʻldirish faoliyati” mavzulardagi amaliy mashgʻulotlar tinglovchilar ishtirokida toʻliq sahnalashtirilgan holda tashkil etildi.
Mazkur mashgʻulotlarda ovoz berish kunidagi faoliyatni amaliy-koʻrgazmali tarzda tushuntirishga, ishtirokchilarning rollarini almashtirib bir necha bor sahnalashtirish jarayonini takrorlash orqali yetkazishga, byulletenlarni sanab chiqish hamda bayonnomani rasmiylashtirish tartibini tushuntirishga alohida e'tibor qaratildi.
Oʻquv-amaliyot mashgʻulotlari yakunida tinglovchilardan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bosh ilmiy-metodik markazining elektron platformasi orqali test sinovlari qabul qilindi. Test sinovlari natijalariga koʻra 105 nafar tinglovchilar umumiy oʻrtacha hisobda 96,5 foizlik “a'lo” natijani qoʻlga kiritdi.
Tasdiqlangan reja-grafikka muvofiq 2024 yil 23-24 avgust kunlari tuman (shahar) saylov komissiyasi raisi, rais oʻrinbosari va kotiblari, 26-27 avgust kunlari okrug saylov komissiyasi raisi, rais oʻrinbosari va kotiblari uchun oʻquv-amaliyot mashgʻulotlari oʻtkazilishi nazarda tutilgan.

В Фергане прошло обучение 105 региональных тренеров
Известно, согласно соответствующему решению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, выборы депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местных Кенгашей пройдут в воскресенье, 27 октября 2024 года. В целях эффективного обеспечения реализации решения Центральной избирательной комиссии от 24 мая 2024 года «Об организации обучения членов избирательных комиссий», организации избирательного процесса на высоком уровне, подготовки членов избирательных комиссий в Ферганской области под руководством первого заместителя начальника Университета общественной безопасности Республики Узбекистан д.ю.н., профессора, подполковника О.К.Тургунова начала свою деятельность группа тренеров (капитан Д.Мамарасулов, подполковник Г.Икматуллаев, подполковник О.Давлетов, майор Н Олимжонов, капитан Ш. Ахмедов, лейтенант М. Мирзаходжаев).
19-21 августа 2024 года данная группа организовала учебно-практическое обучение для 105 региональных тренеров в Узбекско-Корейском международном университете в Фергане. Занятия проходили в 5 аудиториях со всеми современными условиями. Для проведения занятий, предусмотренных программой обучения, были созданы 2 типовых избирательных участка. Первое занятие было проведено первым заместителем начальника Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, д.ю.н., профессором, подполковником О.К.Тургуновым, заместителем хакима Ферганской области, руководителем местного штаба Ш.А.Рахимовым.
В первый день тренинга были организованы лекции по следующим темам: «Смешанная избирательная система и ее особенности», «Основные аспекты системы и работы избирательных комиссий», «Работа со списком избирателей на выборах», «Оборудование зданий для избирательных комиссий и организация досрочного голосования»; лекции второго дня по темам: «Взаимодействие избирательной комиссии с другими участниками избирательного процесса (СМИ, наблюдатели, представители органов, ответственных за охрану общественного порядка»)», «Деятельность избирательной комиссии в день голосования», «Подсчет голосов на избирательном участке и определение результатов». В третий день тренинга - «Деятельность избирательной комиссии в день голосования» и «Деятельность по подсчету голосов и заполнению протокола».
На этих тренингах особое внимание уделялось разъяснению действий в день голосования в практической и демонстрационной форме, повторению процесса путем имитации процесса выборов, в частности смены ролей участников, объяснению процедуры подсчета бюллетеней и составления протокола.
В завершении учебных тренингов участникам были предложены тесты, решение которых проводилось через электронную платформу Главного научно-методического центра при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. По итогам испытаний 105 слушателей получили результат «отлично» с общим средним баллом 96,5 процента.
В соответствии с утвержденным графиком 23-24 августа 2024 года планируется проведение учебных тренингов для председателя, заместителя председателя и секретарей районной (городской) избирательной комиссии, 26-27 августа для председателя, заместителя председателя и секретарей окружной избирательной комиссии.