Joriy yilning 13-iyun kuni O’zbekiston Milliy kutubxonasida “Yuridik adabiyotlar publish” nashriyotida chop etilgan yuridik fanlar doktori, professor, O’zbekistonda xizmat ko’rsatgan yurist Mirzayusup Xakimovich Rustambayevning “Jinoyat kodeksiga sharhlar” 3 qismdan iborat kitobining 5-nashri taqdimoti o’tkazildi.
Aholini qonunchilikning mazmun-mohiyati va ahamiyati toʻgʻrisida xabardor qilishning sifatini tubdan oshirish, davlat organlari va tashkilotlarning huquqiy axborotdan keng koʻlamda foydalanishini ta'minlash maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida joriy yilning 13-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti boshligʻi, yuridik fanlar doktori, Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan yurist, professor Mirzayusup Xakimovich Rustambayevning “Jinoyat kodeksiga sharhlar” nomli uch qismdan iborat kitobining 5-nashri taqdimoti oʻtkazildi. "Jinoyat kodeksiga sharhlar" kitobi Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksiga 2024-yil 1-maygacha yangi kiritilgan qoʻshimcha oʻzgartirishlarni inobatga olingan holda tayyorlangan. Unda amaldagi qonun hujjatlari, tergov va sud amaliyoti, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi qarorlari asosida jinoyat huquqining umumiy va maxsus qismi masalalari yoritilgan. Yangilik oʻrnida aytish mumkinki, kitobdagi QR-kodlar orqali moddalar sharhida berilgan normativ hujjatlar matni bilan tanishishingiz mumkin. Sharhlarda Jinoyat kodeksining umumiy va maxsus qismi har bir moddasiga alohida-alohida sharh tayyorlangan boʻlib, Jinoyat Kodeksi normalari dispozisiyasining mohiyati, huquq normasida belgilangan jinoyatlarning sub'ekti, sub'ektiv tomoni, ob'ekti, ob'ektiv tomoni belgilarining asosiy jihatlari ochib berilgan, huquq normalarida oʻrnatilgan sanksiyalarning mazmuni, ularni qoʻllash tartibi koʻrsatilgan. Jinoyat kodeksiga sharhlar huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari, sudyalar, advokatlar, tadqiqotchilar, Bosh prokuratura Akademiyasi tinglovchilari, Oliy harbiy ta'lim muassasalarining kursant va tinglovchilariga hamda oliy ta'lim muassasalarining oʻqituvchi, talabalari, shuningdek, jinoyat huquqi va qonunchiligi bilan qiziquvchi keng kitobxonlar ommasiga moʻljallangan. Taqdimot marosimida soʻzga chiqqanlar mazkur Sharhlar aholiga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, qabul qilinayotgan qonun hujjatlari va davlat dasturlarining mazmun va mohiyatini izchil yetkazish tizimini shakllantirishga, shuningdek, fuqarolar ongida «Jamiyatda qonunga hurmat ruhini qaror toptirish — demokratik huquqiy davlat qurishning garovidir!» degan hayotiy gʻoyani mustahkamlashga, aholining barcha qatlamlariga huquqiy ong va huquqiy madaniyatni singdirish, shaxsiy manfaatlar hamda jamiyat manfaatlari oʻrtasidagi muvozanatni saqlash gʻoyalarini targʻib qilishga, aholining barcha qatlamlari huquqiy savodxonlikka erishishi, mustahkam irodali, oʻz huquqlarini biladigan va qonunlarni hurmat qiladigan, huquqiy bilimlarini kundalik hayotda qoʻllay oladigan, faol fuqarolik pozitsiyasiga ega boʻlgan va huquqbuzarlikka nisbatan murosasiz munosabatda boʻladigan fuqarolarni tarbiyalashga xizmat qilishini alohida ta'kidlashdi.

The presentation of the fifth edition of Mirzayusup Khakimovich Rustambayev's book "Commen…
The presentation of the fifth edition of Mirzayusup Khakimovich Rustambayev's book "Commentaries on the Criminal Co…
On June 13 of this year, a presentation was held at the Uzbekistan National Library for the fifth edition of the book "Commentaries on the Criminal Code," authored by Doctor of Legal Sciences, professor, and honored lawyer of Uzbekistan, Mirzayusup Khakimovich Rustambayev, published by the "Legal Literature Publish" publishing house.
The aim of the event was to significantly improve the quality of informing the public about the essence and importance of legislation, and to ensure widespread use of legal information by government agencies and organizations. The presentation was conducted at the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan, where Rustambayev serves as the head.
The book "Commentaries on the Criminal Code" has been prepared with consideration for the new amendments introduced to the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan by May 1, 2024. It covers issues related to the general and special parts of criminal law based on current legal documents, investigation and judicial practice, and decisions of the Supreme Court of Uzbekistan.
A notable feature of the book is the inclusion of QR codes that allow readers to access the texts of the normative documents referenced in the commentary. The commentaries provide a detailed analysis of each article of the Criminal Code, explaining the essence of its provisions, the subjects and objective aspects of the crimes defined by law, and the content and application procedures of the established sanctions.
These commentaries are intended for law enforcement officials, judges, lawyers, researchers, students of the Academy of the Prosecutor General, cadets and students of higher military educational institutions, as well as teachers and students of higher education institutions and a wider readership interested in criminal law and legislation.
Speakers at the presentation emphasized that these commentaries aim to create a coherent system for conveying the essence and substance of social and economic reforms taking place in the country, the laws being adopted, and state programs. They also seek to reinforce the idea that "Establishing a culture of respect for the law in society is a guarantee for building a democratic rule of law!" and to promote legal awareness and culture among all layers of the population. The goal is to foster citizens who are well-informed about their rights, respect the law, apply their legal knowledge in daily life, hold a proactive civic position, and take a firm stand against violations of the law.