O‘zbekiston Respublikasining 2020-yil 18-noyabrda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi to‘g‘risida”gi O‘RQ-647-son Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  2021-yil 29-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi konsepsiyasini tasdiqlash va uni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-27-son farmoni va 2022-yil 28-yanvardagi “2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi PF-60-son Farmonlari, 2018-yil 4-avgustdagi PQ-3898-son “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari harbiy xizmatchilarining ma’naviy-ma’rifiy saviyasini oshirish tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi, 2022-yil 8-sentyabrdagi PQ-371-son “Harbiy xizmatchilarning axloqiy-ruhiy tayyorgarligi va jangovar ruhini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorlari  ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik ta’minlash” kafedrasi tomonidan “Oliy harbiy ta’lim muassasalari va harbiy qismlarda psixologik xizmatni tashkil etishga zamonaviy yondashuv: nazariya va amaliyotmavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiyasi
2024-yilning 30-oktabr sanasida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Konferensiya jarayonida muhokama qilinadigan mavzular yo‘nalishlari:
1. Jamoat xavfsizligini ta’minlashda harbiy xizmatchi (xodim)larga psixologik xizmatni tashkillashga doir zamonaviy yondashuvlar;
2. Jamoat xavfsizligini ta’minlashda harbiy xizmatchi (xodim)larni psixologik xizmat ko‘rsatish uslublari;
3. Harbiy xizmatchi (xodim)larga psixologik xizmat ko‘rsatishga doir zamonaviy yondashuv: nazariya va amaliyot;
4. Yoshlarni harbiy xizmatga tayyorlashda psixologik xizmat ko‘rsatish yo‘nalishlari: xalqaro va milliy tajriba misolida.
5. Harbiy va fuqarolik sohalarida psixologik xizmatni tashkillashga doir zamonaviy yondashuvlar.
Konferensiya ishida professor-o‘qituvchilar harbiy xizmatchilar, amaliyotchi mutaxassislar, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, doktorantlar, tadqiqotchilar hamda talaba va kursantlar qatnashishlari mumkin.
Konferensiya uchun tezis va maqolalar 2024-yilning 25-oktabr kuniga qadar qabul qilinadi.
Taqdim etiladigan maqolalarni rasmiylashtirishga qo‘yilgan talablar:
Ilmiy maqola mavzusi (Title). Tezis mavzusi ilmiy asoslangan va shakllantirilgan bo‘lib, tezis tadqiqot yo‘nalishini aniq ifoda etishi lozim.
Ilmiy maqola muallifi to‘g‘risida ma’lumot (Author information). Ushbu qatorda muallif(lar)ning ismi-sharifi (otasining ismi bilan), ilmiy darajasi, lavozimi, ish joyi va muloqot telefonlari ko‘rsatiladi.
Tezis mazmunida tadqiqot muammosi, dolzarbligi, erishilgan natijalari va xulosa aks etishi lozim.
Foydalanilgan adabiyotlar ro‘yxati (References). Ushbu qismda tadqiqotda foydalanilgan barcha adabiyotlarning ro‘yxati [1], [2] ketma-ketligida quyidagi shaklda keltiriladi:
• mualliflar ismi-sharifi, kitob nomi, nashr manzili, nashriyot nomi, yili, betlari;
• mualliflar ismi-sharifi, maqola nomi, jurnal nomi, nashri, yili, soni, betlari.
Tezis matni. Matn «Times New Roman» shriftida, 14 kegelda bo‘lib, qatorlar oraliqlari masofasi 1,5 intervalda bo‘lishi lozim. Maqola matni sahifasining barcha (o‘ng, chap, yuqori va quyi) tomonidan 2 santimetrdan iborat masofa qoldiriladi. Tezisning maksimal hajmi 5 bet minimal hajmi 3 bet bo‘lishi lozim.
Tezislarning mazmuniga, ma’lumotlar mualliflarga tegishliligi uchun va keltirilgan manbalarning to‘g‘riligiga mualliflar mas’ul. Talabga javob bermaydigan materiallar konferensiya to‘plamiga kiritilmaydi va mualliflarga qaytarilmaydi.
Konferensiyaning rasmiy tillari: o‘zbek va rus tillarida.
Ilmiy-amaliy konferentsiyada maqola bilan ishtirok etish bepul. Konferensiya materiallar to‘plami elektron shaklda taqdim etiladi.
Tashkiliy qo‘mita manzili: Toshkent viloyati, Zangiota tumani, Chorsu qo‘rg‘oni - O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti.
Konferensiya o‘tkazish uchun mas’ul: Xizmat faoliyatining tarbiyaviy-psixologik ta’minlash kafedrasi.

ИНФОРМАЦИОННОЕ ПИСЬМО
В целях реализации Закона Республики Узбекистан от 18 ноября 2020 года № ЗРУ-647 "О Национальной гвардии Республики Узбекистан," Указа Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2021 года № УП-27 "Об утверждении Концепции общественной безопасности Республики Узбекистан и мерах по её реализации" и Указа Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП-60 "О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы," а также в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 4 августа 2018 года № ПП-3898 "О кардинальном совершенствовании системы повышения духовно-просветительского уровня военнослужащих Вооружённых Сил Республики Узбекистан" и от 8 сентября 2022 года № ПП-371 "О дополнительных мерах по повышению морально-психологической подготовки и боевого духа военнослужащих," кафедра воспитательно-психологического обеспечения служебной деятельности Университета общественной безопасности Республики Узбекистан планирует проведение республиканской научно-практической конференции на тему: "Современный подход к организации психологической службы в высших военных образовательных учреждениях и воинских частях: теория и практика," которая состоится 30 октября 2024 года.
Основные тематические направления для обсуждения на конференции:
1. Современные подходы к организации психологической службы для военнослужащих (сотрудников) в системе обеспечения общественной безопасности.
2. Методы оказания психологической помощи военнослужащим (сотрудникам) в системе обеспечения общественной безопасности.
3. Теоретические и практические аспекты современного подхода к оказанию психологической помощи военнослужащим (сотрудникам).
4. Подготовка молодёжи к военной службе: направления оказания психологической помощи на примере международного и национального опыта.
5. Современные подходы к организации психологической службы в военной и гражданской сферах.
К участию в конференции приглашаются: профессорско-преподавательский состав, военнослужащие, специалисты-практики, представители государственных и общественных организаций, докторанты, исследователи, студенты и курсанты.
Тезисы и статьи для конференции принимаются до 25 октября 2024 года.
Требования к оформлению представляемых статей:
Тема научной статьи (Title): тема тезиса должна быть научно обоснована и чётко формулировать направление исследования.
Сведения об авторе (Author information): в этой строке указываются фамилия, имя, отчество автора (авторов), учёная степень, должность, место работы и контактные данные (телефон, электронная почта).
Тезис: в контексте тезиса должны быть отражены исследовательская проблема, её актуальность, достигнутые результаты и выводы.
Список использованной литературы (References): все использованные источники [1], [2] должны быть приведены в следующей последовательности:
• фамилии и инициалы авторов, название книги, место издания, название издательства, год издания, страницы;
• фамилии и инициалы авторов, название статьи, название журнала, год издания, номер, страницы.
Оформление текста тезиса: текст должен быть набран шрифтом "Times New Roman," размер шрифта – 14, межстрочный интервал – 1,5.  Поля страницы должны быть равны 2 см с каждой стороны.  Объём тезиса должен составлять от 3 до 5 страниц.
Авторы несут полную ответственность за содержание представленных тезисов, корректность приводимых данных и достоверность источников.  Материалы, не соответствующие предъявленным требованиям, не будут включены в сборник конференции и не подлежат возврату авторам.
Официальные языки конференции: узбекский и русский.
Участие в конференции бесплатное.  Сборник материалов конференции будет предоставлен в электронном формате.
Адрес организационного комитета: Ташкентская область, Зангиатинский район, пос. Чорсу – Университет общественной безопасности Республики Узбекистан.
Ответственный за проведение конференции: кафедра воспитательно-психологического обеспечения служебной деятельности.