ILM-FAN HAMDA MA'NAVIY-MA'RIFIY SOHANI YUKSALTIRISHDA XOTIN-QIZLARNING O'RNI
Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti Milliy Tadqiqot Universiteti tomonidan "Science and innovation" xalqaro ilmiy jurnali hamkorligida "Ilm-fan hamda ma'naviy-ma'rifiy sohani yuksaltirishda xotin-qizlarning o'rni: muammo va yechimlar" mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjumani bo'lib o'tdi.
2022 – 2026 yillarda xotin-qizlarning mamlakat iqtisodiy, siyosiy va ijtimoiy hayotining barcha jabhalarida faolligini oshirish bo‘yicha Milliy dastur hamda uni amalga oshirishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar rejasining ijrosini ta’minlash, O‘zbekiston yosh olimalarining ilm-fanga qo‘shayotgan hissasi”, Ilm-fanda gender tenglikni ta’minlash” hamda “Oliy ta’lim tizimida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish”, “Fan va innovatsiyalar taraqqiyotida olima ayollar ilmiy salohiyatidan foydalanish”, shu bilan birga ta'lim muassasalarida xotin–qizlar ma’naviy –ma’rifiy faolligini takomillashtirishda oilaning o‘rni va rolini ilmiy-nazariy jihatdan yoritib berishda mahalla va oila ma’naviy qadriyatlarni shakllantirish, Globallashuv sharoitida jahon hamjamiyatida xotin - qizlar ma’naviy - ma’rifiy faolligini takomillashtirish muammolarini aniqlash kabi masalalar yetakchi olimlar hamda yosh tadqiqotchilar, talabalar tomonidan muhokama qilindi.
Anjumanning maqsadi: O‘zbekistonda xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi ko‘lamni kengaytirish hamda ularni ilm-fan, madaniyat-ma’rifat, siyosiy-iqtisodiy ishlardagi nufuzini yanada oshirish maqsadida muhokamalar o‘tkazish va tavsiyalar ishlab chiqish.
ANJUMANNING ILMIY YO‘NALISHLARI
1. Ta’lim, fan va ishlab chiqarish integratsiyasida olima ayollarning ishtiroki.
2. Ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirishda xotin-qizlarning o‘rni: Gender tenglik.
3. Xotin - qizlar ma’naviy-ma’rifiy faolligini takomillashtirishda oilaning roli.
4. Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning jamiyat hayotidagi faol ishtirokini ta’minlash tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha ilg‘or xorijiy tajribalar.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti “Harbiy-vatanparvarlik, ma’naviy-ma’rifiy tarbiya va yoshlar bilan ijtimoiy ishlash” kafedrasi boshlig‘i o‘rinbosari, pedagogika fanlari doktori, professor, podpolkovnik Akramova Shaxnoza Abrorovna ham o‘zining “Qurolli kuchlar tizimini rivojlantirishda harbiy xizmatchi ayollarning qo‘shayotgan hissalari” mavzusidagi ma’ruzasi bilan ishtirok etdi.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjumani yakunida faxriy mehmonlarga esdalik sovg'alari hamda sertifikatlari topshirildi.

При поддержке Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (TIQXMMI) – Национальный исследовательский университет совместно с международным научным журналом "Science and Innovation был проведен международное конференция на тему «Роль женщин в развитии науки, духовно-нравственного и просветительского сектора: проблемы и решения».
В обеспечении реализации Национальной программы по повышению активности женщин во всех сферах экономической, политической и социальной жизни страны на 2022-2026 годы и Комплексного плана мероприятий по ее реализации, во «Вкладе молодых ученых Узбекистана в науку», «Обеспечении гендерного равенства в науке», также «Повышении общественно-политической активности женщин в системе высшего образования», «Использовании научного потенциала женщин-ученых в развитии науки и инноваций», тем самым в повышении духовно-просветительской активности женщин в образовательных учреждениях, формировании духовных ценностей в махалле и семье, ведущими учеными, а также молодыми исследователями и студентами обсуждался вопросы по научно-теоретическому освещению места и роли семьи, выявлению проблем совершенствования духовно-просветительской активности женщин в мировом сообществе в условиях глобализации.
Цель конференции: Провести обсуждения и разработать рекомендации по расширению масштабов поддержки женщин Узбекистана и дальнейшему повышению их влияния в науке, культуре, образовании, политической и экономической сферах.
НАУЧНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ КОНФЕРЕНЦИИ
- Участие женщин-ученых в интеграции образования, науки и производства
- Роль женщин в развитии науки и инноваций: Гендерное равенство
- Роль семьи в повышении духовно-просветительской активности женщин и девушек
- Передовой зарубежный опыт дальнейшего совершенствования системы поддержки женщин и обеспечения их активного участия в общественной жизни
В данном конференции приняла участие заместитель начальника кафедры “Военно-патриотическое, духовно-просветительское воспитание и социальная работа с молодежью” Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, доктор педагогических наук, профессор, подполковник Акрамова Шахноза Аброровна со своим докладом на тему “Вклад женщин-военнослужащих в развитие системы Вооруженных сил”.