Жорий йилнинг 4 ноябрь куни Ўзбекистон Экологик ҳаракати ва Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети Меморандуми асосида Университетнинг “Иқтисодий фанлар” кафедраси ва Магисттатура факультети ҳамкорликда “Глобал климатик ўзгаришлар ва сув муаммолари” мавзусида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати ”Оролбўйи минтақасини ривожлантириш ва экология” қўмитаси раиси Алихонов Борий Ботирович иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда Б.Б.Алихонов Ўзбекистон Республикаси Ўзбекистон 2030” Стратегияси устувор йўналишларининг III- йўналиши “Сув ресурсларини тежаш ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш” ҳақида гапириб, бугунги кунда экологик муаммолар ичида сув муаммоси Ўрта Осиё минтақасида кундан кунга тобора мураккаблашиб бораётганини айтиб ўтди. Бундан ташқари дунёда бўлиб ўтаётган иқлим ўзгаришлари, уларнинг салбий оқибатлари, климатнинг планетар ўзгариши Ўрта Осиёда сув холатини беқарор ҳавфларини ошиб боришига таъсир кўрсатиши ҳақида батафсил маълумотларни тақдим этди.

4 ноября текущего года на основании Меморандума Экологического движения Узбекистана и Университета общественной безопасности Республики Узбекистан кафедра экономических наук и факультет магистратуры университета сотрудничают по теме « Глобальные климатические изменения и водные проблемы» Алиханов, Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан «Развитие островного региона и экология» Состоялся круглый стол с участием Бориса Ботировича.
На мероприятии Б.Б.Алиханов рассказал о III-направлении приоритетных направлений Стратегии «Узбекистан 2030» «Сохранение водных ресурсов и охрана окружающей среды» и отметил, что среди экологических проблем сегодня водная проблема в Центральноазиатском регионе становится с каждым днем все сложнее и сложнее. Кроме того, он предоставил подробную информацию о климатических изменениях, происходящих в мире, их негативных последствиях, влиянии планетарного изменения климата на возрастающие риски нестабильного водного режима в Центральной Азии.