Жорий йилнинг 4 ноябрь куни Ўзбекистон Экологик ҳаракати ва Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети Меморандуми асосида Университетнинг “Иқтисодий фанлар” кафедраси ва Магисттатура факультети ҳамкорликда “Глобал климатик ўзгаришлар ва сув муаммолари” мавзусида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати ”Оролбўйи минтақасини ривожлантириш ва экология” қўмитаси раиси Алихонов Борий Ботирович иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда Б.Б.Алихонов Ўзбекистон Республикаси Ўзбекистон 2030” Стратегияси устувор йўналишларининг III- йўналиши “Сув ресурсларини тежаш ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш” ҳақида гапириб, бугунги кунда экологик муаммолар ичида сув муаммоси Ўрта Осиё минтақасида кундан кунга тобора мураккаблашиб бораётганини айтиб ўтди. Бундан ташқари дунёда бўлиб ўтаётган иқлим ўзгаришлари, уларнинг салбий оқибатлари, климатнинг планетар ўзгариши Ўрта Осиёда сув холатини беқарор ҳавфларини ошиб боришига таъсир кўрсатиши ҳақида батафсил маълумотларни тақдим этди.

Round table discussion on "Global climate change and water problems".
On November 4 of this year, on the basis of the Memorandum of the Ecological Movement of Uzbekistan and the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan, the Department of Economic Sciences and the Master's Faculty of the University in cooperation on the topic of "Global climatic changes and water problems" Alikhanov, Chairman of the Committee of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan "Development of the Island Region and Ecology" A roundtable discussion was held with the participation of Bory Botirovich.
At the event, B.B. Alikhanov spoke about the III-direction of the priority directions of the "Uzbekistan 2030" Strategy "Water resources conservation and environmental protection" and mentioned that among the environmental problems today, the water problem in the Central Asian region is becoming more and more complicated day by day. In addition, he provided detailed information about the climate changes taking place in the world, their negative consequences, the impact of the planetary climate change on the increasing risks of unstable water conditions in Central Asia.