Milliy gvardiya va saylov komissiyalari o‘rtasida hamkorlik
Avval maʼlum qilinganidek, Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti boshligʻining birinchi oʻrinbosari yu.f.d., professor O.K.Turgʻunov rahbarligidagi bir guruh respublika trenerlar guruhi Fargʻona viloyatida hududiy trenerlar, 19 ta tuman (shahar), okrug saylov komissiyalari raisi, rais oʻrinbosari va kotiblari uchun oʻquv-amaliyot mashgʻulotlari oʻtkazib kelmoqda. Jamoat xavfsizligi universiteti va Milliy gvardiyaning Fargʻona viloyati boʻyicha boshqarmasi oʻrtasidagi hamkorlikka muvofiq 2024-yil 23-avgust kuni Milliy gvardiyaning Fargʻona viloyati boʻyicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari bilan “Saylov komissiyalarining Milliy gvardiya va ichki ishlar organlari xodimlari bilan hamkorligi” mavzusida oʻquv-amaliyot mashgʻuloti oʻtkazildi. Oʻquv-amaliyot mashgʻulotida Jamoat xavfsizligi universiteti “Xizmat faoliyatini tarbiyaviy-psixologik taʼminlash” kafedrasi boshligʻining oʻrinbosari, p.f.b.f.d. (PhD), dotsent Gʻ.Z.Ikmatullayev maʼruza bilan ishtirok etib, 2024-yil 27-oktyabr kuni oʻtkaziladigan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlarga deputatlar saylovi mazmun-mohiyati hamda uning oʻziga xos xususiyalari toʻgʻrisida maʼumotlar berib oʻtdi.
Oʻquv-amaliyot mashgʻulotida quyidagi masalalarga alohida eʼtibor qaratildi:
– proporsional saylov tizimi tushunchasi va uning oʻziga xos xususiyatlari;
– majoritar saylov tizimi tushunchasi va uning oʻziga xos xususiyatlari;
– saylov komissiyalarining Milliy gvardiya va ichki ishlar organlari xodimlari bilan hamkorligi;
– Milliy gvardiya xodimlarining jamoat tartibini saqlash borasida uchastka saylov komissiyalari bilan hamkorligi.
Oʻquv-amaliyot mashgʻulotida saylovda ovoz berish tartibi, saylov komissiyalarining jamoat tartibini saqlash boʻyicha Milliy gvardiya xodimlari bilan hamkorligini amalga oshirish yuzasidan qoʻshicha tushuntirishlar berib oʻtildi.

Сотрудничество Национальной гвардии и избирательных комиссий
Как сообщалось ранее, для подготовки тренеров для 19 районных (городских), окружных участков избирательной комиссии Ферганской области проводится обучение председателей, заместителей председателей и секретарей рабочей группой под руководством первого заместителя начальника Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, профессора О.К. В рамках сотрудничества Университета общественной безопасности и Ферганского областного управления Национальной гвардии 23 августа 2024 года был проведен тренинг с военнослужащими Ферганского областного управления Национальной гвардии на тему «Взаимодействие избирательных комиссий с органами Национальной гвардии и Внутренних Дел». Заместитель начальника кафедры «Воспитательно-психологическое обеспечение служебной деятельности» Университета общественной безопасности, д.ф.п.н. (PhD), доцент Икматуллаев Г'.З. принял участие с лекцией о сущности и особенностях выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местных Кенгашей, которые состоятся 27 октября 2024.
Особое внимание в ходе тренинга было уделено следующим вопросам:
- понятие пропорциональной избирательной системы и ее особенности;
- понятие мажоритарной избирательной системы и ее характерные черты;
- взаимодействие избирательных комиссий с сотрудниками Национальной гвардии и Органов Внутренних Дел;
- сотрудничество сотрудников Национальной гвардии с избирательными комиссиями в обеспечении общественного порядка.
В ходе занятий были даны разъяснения относительно порядка голосования на выборах, взаимодействия избирательных комиссий с сотрудниками Национальной гвардии в обеспечении общественного порядка.