“Mahalla yettiligi” vakillari bilan “ijtimoiy profilaktika” tizimi samaradorligini oshiris…
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining 2024 yil 22 maydagi tegishli topshirigʻi asosida 2024 yil 19 iyun kuni Namangan viloyatida kriminogen vaziyati ogʻir mahallalarning “mahalla yettiligi” vakillari bilan “ijtimoiy profilaktika” tizimi samaradorligini oshirishga qaratilgan sayyor seminar-trening oʻtkazildi.
Sayyor seminar treningda Jamoat xavfsizligi universiteti professor-oʻqituvchilari, professorlar J.Oʻrmonov, D.Mamatkulov, dosent A.Achilov, Sh.Yuldashevlar, ijtimoiy profilaktika tushunchasi, mazmun-mohiyati va huquqiy asoslari boʻyicha, shunindek, “mahalla yettiligi” vakillarining ijtimoiy profilaktika obyektlari bilan amalga oshiriladigan profilaktik chora-tadbirlar, yuritiladigan hujjatlarni rasmiylashtirish tartibi toʻgʻrisida ma'lumot berildi. Sayyor uchrashuvda yigʻilish qatnashchilariga, inson huquqlari tushunchasi, mazmuni va ularni qoʻllashning xalqaro standartlari, Inson huquqlari toʻgʻrisidagi asosiy xalqaro hujjatlari va milliy qonunchilikning tavsifi boʻyicha ham tegishli tushunchalar berildi. Seminar trening yakunida Namangan shahridagi namunaviy “Orzu” MFYda Mahalla yettiligi tomonidan Ijtimoiy profilaktikani tashkil etish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan master-klass mashgʻuloti oʻtkazildi.

A mobile seminar training was held with the representatives of the "Seven Neighborhoods" a…
A mobile seminar training was held with the representatives of the "Seven Neighborhoods" aimed at improving the eff…
On June 19, 2024, on the basis of the relevant assignment of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan, a mobile seminar-training aimed at increasing the effectiveness of the "social prevention system” was held by the representatives of the working group "seven neighborhoods" in Namangan region.
In the seminar  as the working group “ seven neighborhoods” participated professors and teachers of the University of Public Safety J. Ormonov, D. Mamatkulov, associate professors A. Achilov, Sh. Yuldashev. During the mobile meeting, the participants of the meeting were given relevant understandings of the concept of human rights, their content and international standards of their application, the main international documents on human rights and the description of national legislation. At the end of the seminar training, a master-class training was held in connection with the work being carried out on the organization of social prevention by the neighborhood seven in the model "Dream" within the district units in Namangan.