Mashqda qiyin – jangda oson
Shu shior ostida joriy yilning 2-12 oktyabr kunlari “Chirchiq” dala-oʻquv maydonida Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti 2-bosqich kursantlari bilan dala yigʻini oʻtkazildi. Dala yigʻinida asosiy e'tibor jangovar-xizmat vazifalarini bajarish uchun zarur koʻnikmalarni rivojlantirish, jangovar va murakkab vaziyatlarda boʻlinmani boshqarish, vazifalarni bajarishning turli usullarini mashq qilish, axloqiy-ruhiy va jismoniy chiniqtirishga qaratildi.
Yigʻinda murakkab sharoitlarda marsh uyushtirish, joyda joylashish va qoʻriqlovni tashkillashtirish;
jangni tashkillashtirish va jangovar vazifani bajarish davomida guruhni boshqarish;
turli toʻsiqlarni engib oʻtish;
jangovar texnikalarni boshqarish va otish vazifalarini bajarish;
himoya vositalaridan foydalanish;
tibbiy yordam koʻrsatish boʻyicha turli usullarni oʻrgatish va ularni mashq qilish boʻyicha kunduzgi va tungi amaliy mashgʻulotlar oʻtkazildi.
Dunyoning turli mintaqalarida sodir boʻlayotgan qurolli mojarolarning tahlillari hamda xorijiy hamkorlar bilan oʻtkazilgan oʻquv va treninglar asosida oʻrganilgan turli usullar ham mashq qilinib, kursantlarning koʻnikmalari mustahkamlandi. Kursantlar har bir mashgʻulot xususiyatidan kelib chiqib, turli murakkab sharoitlarda me'yorlar topshirish orqali oʻz mahoratlarini oshirishdi.

Under this slogan, from October 2 to 12 of this year, a field gathering was held at the “Chirchiq” training ground with second-year cadets of the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan.
The main focus of the gathering was on developing essential skills for performing combat and service tasks, managing units in combat and complex situations, practicing various methods of task execution, and fostering moral-psychological and physical resilience.
Activities included organizing marches in challenging conditions, establishing positions and organizing security; managing a group during combat operations; overcoming various obstacles; controlling combat techniques and performing shooting tasks; using protective equipment; and teaching and practicing various methods of providing medical assistance through day and night practical exercises. The cadets also practiced various methods based on analyses of armed conflicts occurring in different regions of the world and training conducted with foreign partners, which helped strengthen their skills. Each cadet improved his proficiency by meeting standards in various complex conditions, tailored to the specifics of each exercise.