Mashqda qiyin – jangda oson
Shu shior ostida joriy yilning 2-12 oktyabr kunlari “Chirchiq” dala-oʻquv maydonida Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti 2-bosqich kursantlari bilan dala yigʻini oʻtkazildi. Dala yigʻinida asosiy e'tibor jangovar-xizmat vazifalarini bajarish uchun zarur koʻnikmalarni rivojlantirish, jangovar va murakkab vaziyatlarda boʻlinmani boshqarish, vazifalarni bajarishning turli usullarini mashq qilish, axloqiy-ruhiy va jismoniy chiniqtirishga qaratildi.
Yigʻinda murakkab sharoitlarda marsh uyushtirish, joyda joylashish va qoʻriqlovni tashkillashtirish;
jangni tashkillashtirish va jangovar vazifani bajarish davomida guruhni boshqarish;
turli toʻsiqlarni engib oʻtish;
jangovar texnikalarni boshqarish va otish vazifalarini bajarish;
himoya vositalaridan foydalanish;
tibbiy yordam koʻrsatish boʻyicha turli usullarni oʻrgatish va ularni mashq qilish boʻyicha kunduzgi va tungi amaliy mashgʻulotlar oʻtkazildi.
Dunyoning turli mintaqalarida sodir boʻlayotgan qurolli mojarolarning tahlillari hamda xorijiy hamkorlar bilan oʻtkazilgan oʻquv va treninglar asosida oʻrganilgan turli usullar ham mashq qilinib, kursantlarning koʻnikmalari mustahkamlandi. Kursantlar har bir mashgʻulot xususiyatidan kelib chiqib, turli murakkab sharoitlarda me'yorlar topshirish orqali oʻz mahoratlarini oshirishdi.

Тяжело в учении - легко в бою!
Под этим девизом 2-12 октября текущего года на полевой учебной площадке “Чирчик” был проведен полевой сбор с курсантами 2-го курса университета общественной безопасности Республики Узбекистан. На полевом сборе основное внимание уделялось развитию навыков, необходимых для выполнения боевых задач, управления подразделением в боевых и сложных ситуациях, отработке различных способов выполнения задач, морально-психологической и физической закалке.
Организация марша в сложных условиях на сборе, размещение на месте и организация охраны;
организация боя и управление группой во время выполнения боевой задачи;
преодоление различных препятствий;
управление боевой техникой и выполнение стрелковых задач;
использование средств защиты;
проводились дневные и ночные практические занятия по обучению и отработке различных методов оказания медицинской помощи.
Были отработаны различные методы, основанные на анализе вооруженных конфликтов, происходящих в разных регионах мира, а также укреплены навыки курсантов.
Курсанты оттачивали свои навыки, сдавая нормы в различных сложных условиях в зависимости от характера каждого обучения.