Universitet Kinologiya markazi xizmat itlari MDH davlatlari chempioni nominatsiyasini qo'l…
Joriy yilning 5-6 oktyabr kunlari "Barcha zotdagi itlar xalqaro sertifikat ko'rgazmasi" hamda "O'zbekiston kubigi'' musobaqasi bo’lib o’tdi. Unda barcha kuch tuzilmalari kinolog markazlari va havaskor kinologlar ishtirok etdi. Milliy gvardiya nomidan Jamoat xavfsizligi universiteti kinologiya markazi harbiy xizmatchilari va xizmat itlari ishtirok etdi. Musobaqada “Karrado” laqabli xizmat iti nemis ovcharkasi zoti bo’yicha 1-o’rinni qo’lga kiritdi. Shuningdek, “Lara” laqabli xizmat iti ovcharkasi zoti bo’yicha o'spirin itlar o’rtasida faxrli 1-o’rinni shuningdek, musobaqada ishtirok etayotgan barcha yosh itlar o’rtasida MDH davlatlari Chempioni nominatsiyasini qo’lga kiritdi.
Fursatdan foydalanib, Universitet kinologiya markazida xizmat faoliyatini o'tab kelayotgan, Kinologiya markazi boshlig'i podpolkovnik Olimjon Komilovga, kichik serjant Anvar Xusanov,

The University’s Cynology Center has won the title of Champion of the CIS countries in the…
The University’s Cynology Center has won the title of Champion of the CIS countries in the category “Service Dog”
On the 5th and 6th October in this year, competitions as "International Dog Show for All Breeds" and the "Uzbekistan Cup" took place. Participants included cynology centers from all law enforcement agencies and amateur dog breeders. From the National Guard, military personnel and service dogs from the Cynology Center of University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan took part. In the competition, a service dog named "Karrado," a German Shepherd, awarded the 1st place. Additionally, a service dog named "Lara" won a commendable 1st place among juvenile dogs and also earned the title of Champion of the CIS countries among all participating young dogs. Taking this opportunity, the University administration and staff wish to congratulate Colonel Olimjon Komilov and the Head of the Cynology Center, as well as Junior Sergeants Anvar Xusanov, Sarvar Shennayev and Ravshan Quvondikov on their continued service, wishing them great success and fortune in their future endeavors!