О‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 17-oktabr kunidagi “О‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik kо‘rish va uni о‘tkazish tо‘g‘risida”gi 53-son Farmoyishi ijrosi doirasida Jamoat xavfsizligi universiteti Davlat huquqiy fanlar va inson huquqlari kafedrasi, Tarbiyaviy va mafkuraviy ishlarni tashkil etish bо‘limi tashabbusi bilan Universitet hamda О‘zbekiston “Adolat” sotsial demokratik partiyasi siyosiy Kengashi bilan hamkorlikda yoshlarning, shu jumladan harbiy xizmatchilarnig huquqiy va siyosiy bilimlari, ongi va madaniyatini yuksaltirish, ularni О‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga hurmat ruhida tarbiyalash, ularda faol fuqarolik pozitsiyasini yanada mustahkamlash, Vatanga muhabbat, kelajakka ishonch ruhini shakllantirish, iqtidorli yoshlarni Konstitusiyani yod olishga undash
va rag‘batlantirish maqsadida “Konstitutsiya bilimdoni” kо‘rik-tanlovi о‘tkazildi.
Ushbu kо‘rik-tanlovda barcha oliy harbiy ta’lim muassasalari kursantlari hamda hamkor oliy ta’lim muassasalarining talabalari Konstitusiyamizga oid 30 ta test sinovlarini yechish orqali g‘oliblik uchun bellashdilar. Natijalar hakamlar hay’ati tomonidan ochiq, oshkora ovoz berish yо‘li bilan baholab bordi.

Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 17 октября 2024 года № 53 «О подготовке и проведении Дня Конституции Республики Узбекистан» по инициативе кафедры государственных правовых наук и прав человека, отдела организации воспитательной и идеологической работы Университета общественной безопасности, в сотрудничестве с социально-демократической партией «Адолат» Узбекистана, был проведен конкурс «Знаток Конституции». Цель конкурса – повышение правовых и политических знаний, сознания и культуры молодежи, включая военнослужащих; воспитание уважения к Конституции Республики Узбекистан; укрепление активной гражданской позиции; формирование любви к Родине и веры в будущее; поощрение и стимулирование одарённой молодёжи к заучиванию Конституции.
В конкурсе приняли участие курсанты всех высших военных учебных заведений и студенты высших учебных заведений. Результаты оценивались жюри открытым голосованием.