O‘zbekiston Respublikasida bugungi kun yangi islohotlar bosqichida inson huquqlarini himoya qilish, uning huquqiy kafolatlarini mustahkamlash eng ustuvor, birinchi darajali, davlat siyosati darajasidagi masalaga aylandi. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqi oliy qadriyat sifatida o‘rnatilganligini amalda taminlash bo‘yicha keng qamrovli islohotlar amalga oshirilmoqda. Inson huquqini taminlashga bag‘ishlangan yangidan yangi qonunlar, sog‘liqni saqlash, ta’lim, tadbirkorlik, davlat xizmatlarini takomillashtirishga qaratilgan yuzlab Prezident farmon va qarorlari qabul qilindi. Yurtboshimiz Sh.M.Mirziyoyev “erkin fuqarolik jamiyatini rivojlantirish orqali xalqparvar davlat barpo etish, inson qadri-qimmati va uning qonuniy manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarimiz yangi pog‘onaga ko‘tariladi. Bu borada, millati, tili va dinidan qat’i nazar, yurtimizda yashayotgan har bir fuqaroning, butun xalqimizning farovonligini ta’minlashga xizmat qiladigan “Yangi O‘zbekiston – xalqchil va insonparvar davlat” g‘oyasini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi”, deb ta’kidlab o‘tganlari ham bejiz emasdir. Yangi tahrirda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqini taminlashga bag‘ishlangan normalar uch barovarga ko‘paytirilib, ularning ijrosini amalga oshirish huquqni muhofaza qilish organlari xodimlaridan chuqur bilim, kuch va amaliy ko‘nikmalarning shakllanganligini talab etgan holda, 2024-yilning 23-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida “Davlat huquqiy fanlar va inson huquqlari” kafedrasining tashabbusi bilan “Inson huquqlarini ta’minlash – davlatning oliy maqsadi” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Mazkur konferensiyada, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi bo‘lim boshlig‘i, y.f.d., professor Ochilov O‘tkir Sayfullayevich – “Yangi O‘zbekistonda inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarning amalga oshirilishi: yangi muammolar va ularning yechimlari”mavzusida; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari, y.f.d., dotsent Narimanov Bekzod Abduvaliyevich – “Yangilangan Konstitutsiya – inson huquqlari himoyachisi” mavzusida; Toshkent davlat yuridik universiteti professori, yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori Raxmanov Abdumuxtor Rejjabbayevich – “Islom huquqida inson huquqlari masalalari” mavzusida; O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi akademiyasi dotsenti, y.f.n., dotsent, podpolkovnik Fozilov Umid Erkinovich – “Inson huquqlarini himoya qilish har bir demokratik davlatning bosh maqsadidir” mavzusida; O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti professori, y.f.d., professor Usmonov Muhammadi Bahriddinovich – “Insonning ekologik huquqlarini ta’minlash muammolari” mavzusida o‘zlarining keng ahamiyatli ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Konferensiya yakunida inson qadrini ulug‘lashga xizmat qiluvchi turli
ilmiy-amaliy yondashuvlar bilan bog‘liq tegishli fikr va mulohazalar bilan birga tegishli taklif va tavsiyalar bildirib o‘tildi.

Ensuring Human Rights: The Supreme Goal of the State
In Uzbekistan today, the protection of human rights and the strengthening of their legal guarantees have become a top priority and a fundamental issue at the level of state policy during this new phase of reforms. Comprehensive reforms are being implemented to ensure the realization of human rights, established as a supreme value in the Constitution of the Republic of Uzbekistan. New laws dedicated to the protection of human rights have been adopted, along with hundreds of presidential decrees and decisions aimed at improving health care, education, entrepreneurship, and public services.
President Sh.M. Mirziyoyev emphasized that “the development of a free civil society will elevate our extensive reforms aimed at ensuring the dignity of individuals and their legal interests to a new level. Special attention will be given to implementing the idea of ‘New Uzbekistan—a people’s and humanitarian state,’ which serves the well-being of every citizen living in our country, regardless of their nationality, language, or religion.”
In the newly revised Constitution of the Republic of Uzbekistan, the provisions dedicated to ensuring human rights have been tripled, requiring profound knowledge, strength, and practical skills from law enforcement personnel for their implementation. On May 23, 2024, a national scientific-practical conference titled “Ensuring Human Rights: The Supreme Goal of the State” was held at the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan, initiated by the Department of State Legal Studies and Human Rights.
Notable speakers at the conference included:
- **Ochilov O’tkir Sayfullayevich**, Head of a department at the National Center for Human Rights of Uzbekistan, who presented on “The Implementation of International Obligations in the Field of Human Rights in New Uzbekistan: New Challenges and Solutions.”
- **Narimanov Bekzod Abduvaliyevich**, Deputy Ombudsman of the Republic of Uzbekistan, who discussed “The Updated Constitution as a Protector of Human Rights.”
- **Rakhmanov Abdumuxtor Rejjabbayevich**, Professor at Tashkent State Law University, who addressed “Issues of Human Rights in Islamic Law.”
- **Fozilov Umid Erkinovich**, Associate Professor at the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan, who presented on “The Protection of Human Rights as the Primary Objective of Every Democratic State.”
- **Usmonov Muhammadi Bahriddinovich**, Professor at the University of Public Safety, who examined “Problems of Ensuring Ecological Rights of Individuals.”
At the conclusion of the conference, participants shared relevant thoughts and reflections on various scientific and practical approaches that honor human dignity, along with pertinent recommendations and suggestions.