O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yilning 9 avgustdagi PQ-5215-sonli “Etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni tarbiyalashning tubdan yangilangan tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq “etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni tarbiyalashning tubdan yangilangan tizimini joriy etish, ularning barkamol avlod sifatida shakllanishi hamda ijtimoiy moslashuvini ta’minlash uchun zarur shart-sharoitlar yaratish” maqsadida Jamoat xavfsizligi universitetida “Harbiy vatanparvarlik, ma’naviy-ma’rifiy tarbiya va yoshlar bilan ijtimoiy ishlash” kafedrasi tashkil etildi.
Kafedra quv-uslubiy, ilmiy, ma’naviy-ma’rifiy faoliyat bilan shug‘ullanadi, shuningdek, ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni o‘z tarbiyasiga olgan yoki olishni maqsad qilgan ota-onalar, oilaviy bolalar uylarining a’zolarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash; oilalarda ma’naviy-axloqiy muhitni mustahkamlash va sog‘lomlashtirish bo‘yicha tutingan ota-onalarning kasbiy bilimlari, qobiliyat va ko‘nikmalarini oshirish; bolani oilada ulg‘ayishining huquqiy, psixologik, pedagogik va ma’naviy jihatlarini mustahkamlash hamdak ijtimoiy yetimlikning oldini olish tizimini takomillashtirish.
Tutingan ota-onalarni bolalarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish sohasidagi davlat siyosati va qonunchilik asoslari bilan tanishtirish;
Tutingan ota-onalarning bolalar psixologiyasi va pedagogikasi sohasidagi bilim va amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirish;
Tutingan ota-onalarning huquq va majburiyatlari bilan tanishtirish;
Tutingan ota-onalarni bolalarni tarbiyalash, parvarish qilish, sog‘ligini muhofaza qilish, uning ijtimoiy moslashuvi, ta’limi va har tomonlama rivojlanishi uchun qulay sharoitlarni yaratish bilan bog‘liq ota-onalik salohiyatlarini shakllantirish;
Tutingan ota-onalarning bolani oilaga qabul qilishga tayyorlik darajasini aniqlash, bolani oilaga qabul qilish shaklini tanlashga yordam berish, shuningdek, bolani tarbiyalash va rivojlanishi bilan shug‘ullanish jarayonida duch kelishi mumkin bo‘lgan muammo va qiyinchiliklarni anglashga ko‘maklashish;
Tayyorlov kurslari uchun o‘quv reja va dasturlarni ishlab chiqish va O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi va Xalq ta’lim vazirligiga tegishli tarbibda tasdiqlatish;
O‘quv reja va dasturlarni muntazam yangilab borish;
Darslarni o‘qitishning zamonaviy shakl va usullaridan, ilg‘or pedagogik va axborot texnologiyalaridan foydalangan holda tashkil qilish.
![]() |
Kafedra boshlig‘i pedagogika fanlari doktori, professor Akramova Shahnoza Abrorovna |
Kafedra boshlig‘i o‘rinbosari Orinov Davron Xaytboyevich |
Kafedra dotsenti psixologiya fanlari nomzodi, dotsent Shomurodova Nigora Nabijonovna |
Kafedra dotsenti pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Rejametova Irada Ikramshikovna |
Kafedra dotsenti psixologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Choriev Fahriddin Abdugapporovich |
Kafedra katta o‘qituvchisi psixologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Sirliyev Erkin Nazarovich |
Kafedra dotsenti, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Rejametova Irada Ikramshikovna Oʻzbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qoʻmondonining 2022 yil 21-sentyabrdagi 205-sonli buyrugʻiga asosan 1-oktyabr “Oʻqituvchilar va murabbiylar kuni” munosabati bilan “Ma’naviyat a’lochisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlangan.
Kafedra dotsenti, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Rejametova Irada Ikramshikovna 2022 yil 30-sentyabrdagi qarorning asosan 1-oktyabr “Oʻqituvchilar va murabbiylar kuni” munosabati bilan “Yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalashdagi xizmatlari uchun” koʻkrak nishoni bilan taqdirlangan.
Kafedra boshlig'i o'rinbosari Orinov Davron Xayitbayevich O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 1-dekabr kunidagi Farmoniga binoan ta'sis etilgan "O'zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlariga 30 yil" esdalik nishoni bilan taqdirlandi.

На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2021 года PQ-5215 "О мерах по внедрению принципиально обновленной системы воспитания детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки", в Университете общественной безопасности создан отдел "Военно-патриотического, духовно-просветительского воспитания и социальной работы с молодежью".
Данная кафедра имеет цель - формирования родительских способностей об опеке, связанных с воспитанием детей, заботой о них, охраной здоровья, созданием благоприятных условий для их социальной адаптации, образования и всестороннего развития, а также развития практических навыков в области детской психологии и педагогики.
• В области учебно-методической работы - организация учебной работы, направленной на формирование высококвалифицированных специалистов по направлениям и специальностям воспитательно-психологического образования с использованием инновационных методов обучения. Регулярное обновление учебных планов и программ.
• В ОБЛАСТИ НАУЧНО-МЕТОДИЧЕСКОЙ РАБОТЫ - разработка научно-методических основ образовательного процесса, обеспечение учебно-методическими материалами, внедрение современных образовательных технологий, которые служат повышению производительности труда и качества образования, а также эффективности профессорско-преподавательского состава, изучение зарубежного опыта в этой области;
• В ОБЛАСТИ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКОЙ РАБОТЫ - принимая во внимание приоритеты проводимых в стране реформ в образовательно-психологическом направлении, передовой мировой опыт и международные стандарты, обеспечить реализацию приоритетных направлений научно-исследовательской работы и внедрение их результатов на практике; Организация занятий с использованием современных форм и методов обучения, передовых педагогических и информационных технологий.
• В ОБЛАСТИ ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧЕСКОЙ РАБОТЫ оценка качества образования, проведение его анализа, а также эффективная организация других организационно-методических мероприятий;
• В области духовно-нравственных и образовательных вопросов - способствовать духовному, интеллектуальному, физическому и нравственному созреванию студентов и слушателей и уважению национальных ценностей, в духе патриотизма, чувства гражданственности, толерантности, уважения к законам, национальным и общечеловеческим ценностям, воспитывать.
Начальник кафедра
Доктор философии по психологическим наукам (PhD)
Турсунов Бурхон Сайдахматович
Доктор педагогических наук (DSc), профессор
Акрамова Шахноза Аброровна
Кандидат психологических наук, профессор
Согинов Нурмат Абдусаматович
Кандидат психологических наук, доцент
Хайдаров Исмоил Обллокулович
Доктор философии по психологическим наукам (PhD), доцент
Чориев Фахриддин Абдуғоппорович
Сирлиев Эркин Назарович
Препадователь кафедры
Доктор философии по историческим наукам (PhD)
Бахранов Шерзод Таштурсунович
Старший препадователь кафедры
Азизов Камбарали Акпаралиевич
Доцент кафедры, кандидат педагогических наук, доцент Режаметова Ирада Икрамшиковна награждена медалью «Отличник духовности» по случаю «Дня учителя и воспитателя» 1 октября в соответствии с приказом Командующего Национальной гвардии Республики Узбекистан № 205 от 21 сентября 2022 года.
Решением от 30 сентября 2022 года доцент кафедры, кандидат педагогических наук, доцент Режаметова Ирада Икрамшиковна награждена нагрудным знаком «За заслуги в воспитании молодого поколения в духе патриотизма».
Заместитель начальника управления Оринов Даврон Хаитбаевич награжден памятной медалью «30 лет Вооруженным Силам Республики Узбекистан», учрежденной согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 1 декабря 2021 года.
В 2020 году подписан договор о сотрудничестве между кафедрой и кафедрами социальных наук, педагогики и психологии Ташкентского педиатрического медицинского института Республики Узбекистан в области развития учебной, методической и научной деятельности.
В 2020 году подписан договор о сотрудничестве между кафедрой и кафедрами педагогики и общей психологии Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека в области развития учебно-методической и научной деятельности.