In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan №RP-1 dated January 3, 2025, a working group from the University of Public Security conducted research in the Chilanzar district of Tashkent based on a scientific approach to improving the system of early warning and crime suppression. To this end, a meeting was held at the local government of Chilanzor district with the participation of members of the working group, sector leaders, and activists from Makhalla sevens. The meeting thoroughly analyzed the issues related to early prevention of crimes in mahallas classified as "red," the criminogenic situation, and the current state of crime. Additionally, it discussed ways to establish the activities of Makhallas Seven to prevent offenses and effectively organize social prevention. The Working Group made specific recommendations for "Creating a Safe Environment" and strengthening Crime Prevention, and developed targeted methods to prevent offenses in each mahalla included in the "Red Category". It was also noted that work was underway on the ground to study problems in mahallas included in "Yellow Category", and the need to strengthen cooperation between Mahalla Seven and working group was explained. Relevant tasks and instructions were provided.