Жорий йилнинг 13 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Жамоат хавфсизлиги департаменти билан Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети ўртасида жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлиги ва паспорт тизими талабларини амалга ошириш йўналишларида профессионал кадрларни тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш юзасидан ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни имзолаш маросими ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Миллий гвардия қўмондонлигидан маъсул шаҳслар ҳамда Жамоат хавфсизлиги университети шахсий таркиби иштирок этди. Меморандум Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири ўринбосари, Жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғи, полковник Абдуллаев Бекмурод Тожимирзаевич, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси қўмондонининг ўринбосари, полковник Мамаюсупов Сарвар Дехканович ва Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети бошлиғи, полковник Рустамбаев Мирзаюсуп Хакимовичлар томонидан имзоланди.
Мазкур меморандумдан кўзланган мақсад:
жамоат хавфсизлиги соҳасида фан, таълим ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш;
жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, миграция ва фуқароликни расмийлаштириш хизматлари фаолиятини ташкил этишга оид инновацион ғояларни ишлаб чиқиш ва назарий билимларни бойитиш;
жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасининг жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлиги ва паспорт тизими талабларини амалга ошириш йўналишларида етук малакали мутахассис кадрларни тайёрлаш;
жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, паспорт тизими талабларини амалга ошириш йўналишлари бўйича таълим – тарбия, илмий – тадқиқот ва амалий фаолиятнинг сифатини ошириш бўйича тажриба алмашиш борасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш;
жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизликни таъминлаш, паспорт тизими талабларини амалга ошириш самарадорлигини кўтариш бўйича фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотлар ўтказиш;
жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизликни таъминлаш, паспорт тизими талабларини амалга ошириш соҳасида қонунчилик ҳамда уни қўллаш амалиётини такомиллаштириш бўйича илмий асосланган хулоса ва тавсиялар ишлаб чиқиш бўйича ўзаро манфаатдорликдан келиб чиқиб, таълим-тарбия соҳасидаги ҳамкорликнинг муҳимлигини инобатга олиб, давлатимизда таълим соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг бевосита иштирокчиси сифатида, ўқув ва илмий-тадқиқот жараёнларини юқори савияга олиб чиқиш мақсадида ҳар икки томон учун қизиқиш уйғотадиган масалалар юзасидан ҳамкорликни ривожлантириш ҳисобланади.
Шунингдек, тадбирда Ички ишлар вазири ўринбосари, Жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғи, полковник Абдуллаев Бекмурод Тожимирзаевич Миллий гвардия қўмондонлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Фидойи ходими кўкрак нишони билан тақдирланди.

Подписан меморандум в области обеспечения общественной безопасности
13 октября текущего года состоялась церемония подписания меморандума о сотрудничестве между Департаментом общественной безопасности Министерства внутренних дел Республики Узбекистан и Университетом общественной безопасности Республики Узбекистан по дальнейшему совершенствованию системы подготовки профессиональных кадров в области обеспечения общественной безопасности в области охраны общественного порядка, безопасности дорожного движения и реализации требований паспортной системы.
В мероприятии приняли участие ответственные лица Министерства внутренних дел Республики Узбекистан и командования Национальной гвардии, а также личный состав университета общественной безопасности. Меморандум подписали заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан, начальник Департамента общественной безопасности полковник Абдуллаев Бекмурод Тажимирзаевич, заместитель командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан полковник Мамаюсупов Сарвар Дехканович и начальник Университета Общественной Безопасности Республики Узбекистан полковник Рустамбаев подписан мирзаюсупом хакимовичем.
Цель данного меморандума:
обеспечение гармонии науки, образования и практики в области общественной безопасности;
разработка инновационных идей и обогащение теоретических знаний по охране общественного порядка, обеспечению безопасности дорожного движения, организации деятельности служб миграции и натурализации;
подготовка высококвалифицированных специалистов в области охраны общественного порядка, безопасности дорожного движения и реализации требований паспортной системы сферы обеспечения общественной безопасности;
углубление сотрудничества в области обмена опытом по повышению качества учебно – воспитательной, научно – исследовательской и практической деятельности по направлениям поддержания общественного порядка, обеспечения безопасности дорожного движения, реализации требований паспортной системы;
проведение фундаментальных, прикладных и инновационных исследований по поддержанию общественного порядка, обеспечению безопасности дорожного движения, повышению эффективности реализации требований паспортной системы;
исходя из взаимной заинтересованности в выработке научно обоснованных выводов и рекомендаций по совершенствованию законодательства и практики его применения в области охраны общественного порядка, обеспечения безопасности дорожного движения, реализации требований паспортной системы, учитывая важность сотрудничества в образовательной сфере, мы являемся непосредственным участником проводимых в нашем государстве реформ в сфере образования., целью вывода на высокий уровень образовательных и исследовательских процессов является развитие сотрудничества по вопросам, представляющим интерес для обеих сторон.
Также на мероприятии заместитель министра внутренних дел, начальник департамента общественной безопасности полковник Абдуллаев Бекмурод тажимирзаевич награжден командованием национальной гвардии нагрудным знаком отличника национальной гвардии Республики Узбекистан.