Ўзбекистонда Конституциявий ислоҳотлар – халқчил, адолатпарвар давлат барпо қилиш йўлида
Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети Давлат  ҳуқуқий фанлар ва инсон ҳуқуқлари кафедраси томонидан “Ўзбекистонда Конституциявий ислоҳотлар – халқчил, адолатпарвар давлат барпо қилиш йўлида” номли халқаро илмий-амалий конференция ўтказилди.
Давлат раҳбарининг 2021 йил 6 ноябрдаги инаугурация жараёнидаги нутқида,  фуқароларимиз томонидан мамлакатимизда ислоҳотларимиз мантиғи талаб этаётган муҳим таклиф конституциявий ислоҳотларни амалга оширишдан иборатлигига, қолаверса,  дунё тажрибасида туб бурилиш даврида кўпгина давлатларда конституциявий ислоҳотлар амалга оширилганлигини, шу нуқтаи назардан аввало, сенатор ва депутатларимиз, кенг жамоатчилигимиз, халқимиз билан яна бир бор маслаҳат қилиб, жаҳон конституциявий тажрибасини ўрганиб, пухта ўйлаган ҳолда бугунги ва келгуси тараққиётимизни белгилаб берадиган Асосий қонунимизни такомиллаштириш масаласини ҳам кўриб чиқишимиз кераклигини алоҳида таъкидлаб ўтган эдилар.
Ҳозирги кунда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотлар,  илгариги конституциявий ўзгаришлардан фарқ қилиб, асосий эътибор инсон қадрини улуғлаш, унга хизмат қилиш, инсон манфаатларининг устуворлигига сўзсиз риоя қилиш каби асосий ғояларни қамраб олади.
Давлат раҳбарининг Конституциямиз қабул қилинганлигининг 29 йиллиги билан йўллаган табригида,  9 та устувор йўналишларга тўхталиб ўтган эдилар. Яъни, илгари амал қилиб келган “давлат – жамият – инсон” тамойилини “инсон – жамият – давлат” деб ўзгартириш; иқтисодий ислоҳотлар жараёнида инсон манфаатларини таъминлаш бош мезон бўлиши; фуқаролик жамияти институтларининг ўрни ва мақомини конституциявий жиҳатдан мустаҳкамлаш; оила институтини ривожлантириш; ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини тўла таъминлаш; ижтимоий давлат ва адолатли жамият қуриш; болалар меҳнатига йўл қўймаслик, ногиронлар, кекса авлод вакилларининг ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш; табиатдаги глобал ўзгаришларни ҳисобга олиб экология соҳасини ривожлантириш; боғча, мактаб, олий таълим ва илм-фан соҳаларини ривожлантириш каби муҳим устувор йўналишлардир.
Президентимиз томонидан мамлакатимиз тараққиёти истиқболини, халқимизнинг мақсад ва муддаоларини белгилаб берадиган Асосий қонунимизни қабул қилиш бўйича жорий йилнинг 20 июнь санасида Конституциявий комиссиялар билан учрашувда конституцияда акс этиши лозим бўлган устувор тўртта йўналишга бевосита тўхталиб ўтди. Давлат бошлиғи ўз сўзини бошлар экан, Бош мақсадимиз – ҳар бир юртдошимиз ушбу ҳужжатни менинг Конституциям деб фахрланадиган мукаммал даражага олиб чиқишлигига алоҳида урғу бериб ўтдилар. Қолаверса, Давлат раҳбари  Конституциямиз хорижий илғор тажриба ҳамда халқаро стандарт ва талабларга ҳар томонлама мос келиши билан бирга, янгиланадиган Конституция мамлакатимизнинг узоқ муддатли тараққиёт стратегиялари, умуман, юртимиз ва халқимизнинг эртанги фаровон ҳаёти учун мустаҳкам ҳуқуқий асос ҳамда ишончли кафолат яратиши лозимлигига алоҳида тўхталиб ўтдилар.
Юқорида билдирилган концептуал фикрларни инобатга олган ҳолда жорий йилнинг 26 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университетида “Давлат ҳуқуқий фанлар ва инсон ҳуқуқлари”  кафедрасининг ташаббуси билан “Ўзбекистонда Конституциявий ислоҳотлар – халқчил, адолатпарвар давлат барпо қилиш йўлида” номли мавзудаги халқаро илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди.
Мазкур конференцияда, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий  судининг раиси, юридик фанлар доктори, профессор Абдусаломов         Мирза-Улуғбек Элчиевич  - “Конституциянинг 30 йиллиги: Конституциявий  ислоҳотлар ва конституциявий одил судловни такомиллаштириш масалалари”; Жамоат хавфсизлиги университети бошлиғи, полковник, юридик фанлар доктори, профессор Рустамбаев Мирзаюсуф Хакимович – “Конституциявий ислоҳотларни амалга оширишда – Жамоат хавфсизлиги университетининг иштироки”;    Армия генерали И.К.Яковлев номидаги, Жуков ҳарбий орденидаги Новосибирск Миллий гвардия қўшинлари институти. Давлат ва ҳуқуқ тарихи ва назаияси кафедраси бошлиғи, Кононов Алексей Николаевич – “Россия миллий хавфсизлигини таъминлаш муаммолари: тарихий жиҳатлар”; Б.Бейсенова номидаги Қозоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Караганда Академияси. Умумҳуқуқий фанлар кафедраси катта ўқитувчиси  ю.ф.н. Ладигина Оксана Александровна“Қозоғистон Республикасида Конституциявий-ҳуқуқий ислоҳотлар”; Жуков ҳарбий орденидаги Россия федерацияси қизил байроқ Миллий гвардия қўшинлари институти. Конституциявий ва маъмурий ҳуқуқ кафедраси дотсенти, й.ф.н. Шишкина Елена Василевна – “Россия Федерацияси миллий хавфсизлигини таъминлашнинг Конституциявий асослари”; Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси қўмита раиси Ином Қудратов – “Конституциявий қонун лойиҳаси: Халқ-қонунларнинг ягона манбаи ва ижодкори- тамойилининг ифодаси”; Давлат  Федерал Олий ҳарбий таълим муассаси билим юрти “Россия Федерациясининг Жукоб ҳарбий орденидаги қизил байроқ Миллий  гвардия қўшинлари институти” Жиноят-протсессуал ва криминалистика кафедраси ўқитувчиси, Поплавская Наталя Николаевна – “Россия қонучилигида юридик ёрдам олиш Конституциявий ҳуқуқи”; Армия генерали И.К.Яковлев номидаги, Жуков ҳарбий орденидаги Новосибирск Миллий гвардия қўшинлари институти. Конституциявий ва маъмурий ҳуқуқ кафедраси дотсенти, Ломакина Ирина Генадевна - Кўп миллатли давлатларда низоларнинг олдини олиш муаммолари: ҳуқуқий жиҳат”; Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети давлат ҳуқуқий фанлар ва инсон ҳуқуқлари кафедраси бошлиғи, юридик фанлар доктори, профессор, Зулфиқаров Шерзод Хуррамович - “Конституцивий ўзгаришлар – ислоҳотларнинг янги босқичида”  мавзуларида ўзларининг кенг қамровли, илмий-амалий жиҳатга бой бўлган маърузалари билан иштирок этишди.
Конференция якунида конституциявий ислоҳотларга доир турли илмий-амалий ёндашувлар билан  боғлиқ тегишли фикр ва мулоҳазалар, таклиф ва тавсиялар билдириб ўтилди.

Конституционные реформы в Узбекистане – на пути к созданию Народно-справедливого государст…
Кафедрой правовых наук и прав человека государственного университета общественной безопасности Республики Узбекистан проведена международная научно – практическая конференция “конституционные реформы в Узбекистане-на пути к созданию Народно-справедливого государства”.
В своем выступлении на инаугурационном процессе 6 ноября 2021 года глава государства отметил, что важнейшее предложение, которого требует логика реформ наших граждан в нашей стране, заключается в проведении конституционных реформ, а также отметил, что в период кардинального перелома в мировом опыте во многих государствах были проведены конституционные реформы, в связи с чем, прежде всего, необходимо еще раз проконсультироваться с нашими сенаторами и депутатами, широкой общественностью, изучая Конституционный опыт, они особо подчеркнули, что мы также должны рассмотреть вопрос о совершенствовании нашего Основного закона, который будет определять наш сегодняшний и будущий прогресс.
Конституционные реформы, проводимые в настоящее время, в отличие от предыдущих конституционных изменений, основное внимание уделяется таким основным идеям, как прославление человеческой ценности, служение ей, безоговорочное соблюдение приоритета человеческих интересов.
В поздравлении главы государства с 29-й годовщиной принятия нашей Конституции были затронуты 9 приоритетных направлений. То есть изменение ранее действовавшего принципа “государство – общество – человек” на “ЧЕЛОВЕК – ОБЩЕСТВО – государство”; обеспечение интересов человека в процессе экономических реформ быть главным критерием; конституционное закрепление роли и статуса институтов гражданского общества; развитие института семьи; полноценное обеспечение прав и интересов молодежи; социальное государство и справедливое общество строить; приоритетными направлениями являются: недопущение детского труда, надежная защита прав инвалидов, представителей старшего поколения; развитие сферы экологии с учетом глобальных изменений в природе; развитие детских садов, школ, высшего образования и науки.
На встрече с конституционными комиссиями 20 июня текущего года по принятию президентом нашего Основного закона, определяющего перспективы развития страны, цели и сроки нашего народа, были затронуты четыре приоритетных направления, которые должны быть отражены в Конституции. Глава государства, начав свое выступление, особо подчеркнул, что наша главная цель – довести этот документ до совершенства, которым каждый из наших соотечественников гордится как моя конституция. Кроме того, глава государства особо подчеркнул, что наряду с тем, что наша Конституция всесторонне соответствует передовому зарубежному опыту, международным стандартам и требованиям, обновляемая Конституция должна создать прочную правовую основу и надежные гарантии для долгосрочных стратегий развития нашей страны в целом и завтрашнего благополучия нашей страны и народа.
С учетом вышеизложенных концептуальных соображений 26 октября текущего года в университете общественной безопасности Республики Узбекистан по инициативе кафедры “Государственные правовые науки и права человека” состоялась международная научно – практическая конференция на тему “конституционные реформы в Узбекистане-на пути к созданию Народно-справедливого государства”.
На данной конференции, председатель Конституционного Суда Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор Абдусаломов Мирза-Улугбек Эльчиевич - “30 лет Конституции: вопросы конституционной реформы и совершенствования конституционного правосудия”; начальник университета общественной безопасности, полковник, доктор юридических наук, профессор Рустамбаев Мирзаюсуф Хакимович – “в осуществлении конституционной реформы – Университета Общественной Безопасности участие”;    Генерал армии И.K.Новосибирский институт Войск Национальной гвардии имени Яковлева, военный ордена Жукова. Заведующий кафедрой истории и теории государства и права, Кононов Алексей Николаевич – “проблемы обеспечения национальной безопасности России: исторические аспекты”; Б.Карагандинская Академия МВД Республики Казахстан имени Бейсеновой. Старший преподаватель кафедры общеправовых наук Ю.f.n. Ладыгина Оксана Александровна – “конституционно-правовая реформа в Республике Казахстан”; Краснознаменный институт Войск Национальной гвардии Российской Федерации при военном ордене Жукова. Доцент кафедры конституционного и административного права, Ю.f.n. Шишкина Елена Васильевна – “конституционные основы обеспечения национальной безопасности Российской Федерации”; председатель комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан ином Кудратов – “конституционный законопроект: выражение принципа, согласно которому народ-единственный источник и создатель законов”; Государственное федеральное высшее военное образовательное учреждение высшего образования “военный ордена Суворова Краснознаменный институт Войск Национальной гвардии Российской Федерации” преподаватель кафедры уголовно – процессуального и криминалистического образования Поплавская Наталья Николаевна - "конституционное право на получение юридической помощи в российском праве"; генерал армии И.K.Новосибирский институт Войск Национальной гвардии имени Яковлева, военный ордена Жукова. Доцент кафедры конституционного и административного права Ломакина Ирина Геннадьевна - проблемы предупреждения конфликтов в многонациональных государствах: правовой аспект”; Зульфикаров Шерзод хуррамович - заведующий кафедрой государственных правовых наук и прав человека Университета Общественной Безопасности Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор – выступил с обширной, насыщенной научно-практическим аспектом лекцией на тему “конституционные изменения-на новом этапе реформ”.
В завершение конференции были высказаны соответствующие мнения и замечания, предложения и рекомендации, касающиеся различных научно-практических подходов к конституционной реформе.