Миллий тараққиётимизнинг янги ислоҳотлар босқичида халқчил Ўзбекистонни барпо этиш жараёнида инсон, унинг ҳуқуқ ва эркиндиклари, унинг манфаатларини ҳимоя қилиш амалга оширилаётган туб ўзгаришларнинг марказида турувчи энг устувор, давлат сиёсати даражасига кўтарилган асосий масалага айланди. Маълумки, ҳар бир давлатнинг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий ва маънавий ҳаётида инсон ҳуқуқи масаласи алоҳида аҳамият касб этиб, у демократик ҳуқуқий давлатнинг энг муҳим белгиси, демократиянинг талабларини кўрсатувчи ўзига хос ўлчов мезони ҳисобланади. Шу сабабдан, бугунги кунда мамлакатимизда Давлат раҳбарининг ташаббулари билан инсон ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган тизимли ислоҳотлар изчил амалга ошириб келинмоқда. Шундай қадамлардан бири, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил
22 июндаги “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармонининг қабул қилиниши бўлди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги ПФ-60-сон “2022-2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги фармонига биноан мамлакатимизда «Инсон қадри учун» тамойили асосида халқимизнинг фаровонлигини янада ошириш, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини сўзсиз таъминлашга қаратилган ислоҳотлар устувор йўналишлар сифатида белгиланиб, унда инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш орқали халқпарвар давлат барпо этиш; мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойилларини тараққиётнинг Энг асосий ва зарур шартига айлантириш; адолатли ижтимоий сиёсат юритиш, инсон капиталини ривожлантириш; маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқиш каби долзарб вазифалар белгилаб берилди. Инсон ҳуқуқини ҳимоя қилишни янги поғонага кўтариш мақсадида мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасини демократлаштириш, барча фуқароларнинг қонун олдида тенглиги тамойилларини ҳаётга тадбиқ этиш, инсонпарварлик, адолат, суд хокимияти мустақиллигини таминлаш, суд процессида тортишувчилик, “Хабеас корпус” институтини кенгайтириш, тергов олиб боришда суд назоратини кучайтириш каби жиҳатларни инобатга олган ҳолда 2 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университетида “Давлат ҳуқуқий фанлар ва инсон ҳуқуқлари” кафедрасининг ташаббуси билан “Конституция – инсон-жамият-давлат манфаатлари акс этган Қонун” номли мавзудаги илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди. Мазкур конференцияда, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати, конституциявий комиссия аъзоси, юридик фанлар номзоди Хусанова Мухтабар Акбаровна - “Олий Мажлис ваколатларини Конституциявий жиҳатдан такомиллаштиришнинг зарурати”; Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви Академияси кафедра мудири, юридик фанлар доктори, профессор Хайитов Хушвақт Сапарбоевич - “Конституциявий ислоҳотлар шароитида халқпарвар давлат барпо этишнинг долзарб масалалари”; Тошкент давлат юридик университети ихтисослаштирилган филиали ҳуқуқбузарлик профилактикасини ва жамоат хавфсизлигини таъминлаш кафедраси мудири, юридик фанлар доктори, профессор Бердияров Шухрат Намазбоевич - “Конституция ва қонун устунлиги – жамиятимиз тараққиётининг гарови”; Бош прокуратура Академияси Марказ прокурори Бердиалиев Содиқжон Алижонович - “Ҳуқуқбузарликлар профилактикасини амалга оширишда Конституциянинг ўрни” мавзуларида ўзларининг кенг қамровли, илмий-амалий жиҳатга бой бўлган маърузалари билан иштирок этишди. Конференция якунида Конституцияга доир турли илмий-амалий ёндашувлар билан боғлиқ тегишли фикр ва мулоҳазалар, таклиф ва тавсиялар билдириб ўтилди.

Конституция – закон, отражающий интересы человека-общества-государства
В процессе становления народнического Узбекистана на новом реформаторском этапе национального развития защита человека, его прав и свобод, его интересов стала главным приоритетом, поднявшимся до уровня государственной политики, стоящей в центре происходящих коренных изменений. Как известно, в социально-экономической, политической и духовной жизни каждого государства вопрос о праве человека приобретает особое значение, являясь важнейшим признаком демократического правового государства, своеобразным критерием измерения, указывающим на требования демократии. Поэтому сегодня в нашей стране по инициативе главы государства последовательно проводятся системные реформы, направленные на защиту прав и интересов человека. Одним из таких шагов является Указ Президента Республики Узбекистан от 2020 года
22 июня состоялось принятие указа"Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека". В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № ПФ-60 "о новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы"в нашей стране в качестве приоритетных направлений определены реформы, направленные на дальнейшее повышение благосостояния нашего народа на основе принципа "за человеческое достоинство", безусловное обеспечение прав и интересов человека, в которых должны быть предусмотрены меры по повышению человеческого достоинства и больше общества создание народно-демократического государства путем развития; в нашей стране определены такие актуальные задачи, как превращение принципов справедливости и верховенства закона в самое главное и необходимое условие развития; проведение справедливой социальной политики, развитие человеческого капитала; обеспечение духовного прогресса и вывод отрасли на новый уровень. С целью поднятия защиты прав человека на новый уровень в нашей стране, учитывая такие аспекты, как демократизация судебно-правовой сферы, реализация принципов равенства всех граждан перед законом, обеспечение гуманности, справедливости, независимости судебной власти, оспаривание в судебном процессе, расширение института "Хабеас корпус", усиление судебного контроля за следствием, 2 декабря Узбекистан По инициативе кафедры "государственно-правовые науки и права человека" в университете общественной безопасности Республики Узбекистан – закон, отражающий интересы человека-общества-государства". На данной конференции, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, член Конституционной комиссии, кандидат юридических наук Хусанова Мухтабар Акбаровна - "необходимость Конституционного совершенствования полномочий Олий Мажлиса"; Заведующий кафедрой Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, доктор юридических наук, профессор Хаитов Хушвакт Сапарбоевич - "актуальные вопросы построения народного государства в условиях конституционных реформ"; заведующий кафедрой профилактики правонарушений и обеспечения общественной безопасности специализированного филиала Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук д - р Бердияров Шухрат намазбоевич - "верховенство конституции и закона - залог прогресса нашего общества"; Академия Генеральной прокуратуры выступила с докладом прокурора центра Бердиалиева Садикжона алижановича - "роль Конституции в осуществлении профилактики правонарушений". По итогам конференции были высказаны соответствующие мнения и замечания, предложения и рекомендации, касающиеся различных научно-практических подходов к Конституции.