Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети “ЭКОЛОГИК ХАВФСИЗЛИКНИНГ ТАЪМИНЛАШ…
Бутун дунёда содир бўлаётган табиий офатлар, климатик ўзганишлар ўз аксини Инсоният ҳаёти, саломатлигида кўрсатиб келмоқда.Албатта, буларнинг негизида асосий сабабчи бўлиб ҳам Инсон ўтиради. Экологик муаммолар энг мураккаб муаммолар қаторига киради, негаки уларни хал этишда кеч бўлган муаммолар ҳам бор. Буларни мисоли сифатида, Озон қатламини емирилиши, чучуқ сувнинг камайиши, хаво хароратининг ўзгариши, Орол денгизининг  қуришини келтиришимиз мумкин. Экологик хавфсизликни таъминлаш, атроф-муҳитни химоя қилиш ва эъзозлаш бугунги куннинг энг долзарб ва муҳим , глобал миқёсига қўтарилган масаласи бўлиб хисобланади. Шу сабабли, экологик хавфсизлик масаласи Миллий хавфсизликнинг йўналишларида муҳим аҳамиятга эгадир. Бугун мамлакатимизда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва уларни асраб-авайлашга давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилмоқда. Конституциямизда атроф-муҳитга бўлган муносабатларни тартибга солишнинг фундаментал негизи мустаҳкамлаб қўйилган бўлиб, бу борада 30 га яқин муҳим қонунлар ҳамда 200 дан ортиқ қонуности ҳужжатлари ҳаётга татбиқ этилди, қатор халқаро ҳужжатлар ратификация қилинди. Шулар қаторида, 2019 йил 30 октябр кунидаги  “2030 йилгача бўлган даврда Ўзбекистон  Республикасининг  атроф муҳитни муҳофаза қилиш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги ПФ 5863-сонли Фармони, Ўзбекистон  Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 18 феврал кунидаги “Экологик ҳавфсизлик тўғрисидаги умумий техник регламентининг тасдиқлаш ҳақида”ги 95-сонли Қарори, Ўзбекистон  Республикаси Президентининг “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ги 03.10.2018 йилдаги ПҚ-3956-сон Қарори, Ўзбекистон  Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида илмий-тадқиқот базасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги  27.11.2018 йилдаги қарори, 26.11.2018 йилдаги 958-сон Қарорида қўйилган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида,  Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети “Табиий фанлар” ва “Жамоат хавфсизлигини таъминлаш” кафедралари ҳамкорлигида 2023 йил 28 феврал куни “Экологик ҳавфсизликнинг таъминлаш асослари”  мавзусида Республика илмий-амалий конференция бўлиб ўтади. Конференция материаллари бўйича тўплам нашр этиш режалаштирилган.
Конференция ишида қуйидаги ташкилотлар, муассасалар иштирок этишди:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати
2. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси
3. Ўзбекистон Экологик партияси
4. Ўзбекистон Экоҳаракати
5. Мирзо-Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети
6. Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети
7. Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлар Академияси
8. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар Академияси
9. Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар Академияси
10. Чирчиқ олий танк қўмондонлик-мухандислик билим юрти
11. Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети профессор-ўқитувчилари ва магистрлар таркиби.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети ва Ўзбекистон Экологик Ҳаракати ўртасида Ҳамкорлик Меморандумига имзо қўйилиш тадбири ўтказилди. Мазкур Меморандум асосида: Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, “Ижтимоий шериклик тўғрисида”ги, “Экологик назорат тўғрисида”, “Экологик хавфсизлик” “Таълим тўғрисида”ги қонунларига амал қилиш. Атроф-муҳит муҳофаза қилиш ва табиий ресурсларни сақлаш давлат, жамият ва мамлакатнинг ҳар бир фуқаросининг вазифаси бўлишига эришишга кўмаклашиш:
- узлуксиз экологик таълим ва тарбия тизимини такомиллаштириш, аҳолининг экологик маданияти даражасини юксалтириш, уларда соғлом турмуш тарзи кўникмаларини шакллантириш;
- ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишга ва ёшларни табиат ҳамда унинг ресурсларига эҳтиёткорона муносабатда бўлиш руҳида тарбиялашга кўмаклашиш;
- Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва ундан келиб чиқадиган устувор вазифаларнинг ижросини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш, илмий-амалий назарий аҳамиятга эга бўлган тадбирлар ўтказиш, мамлакатда экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш сингари вазифаларни амалга ошириш бўйича ишларнинг самарадорлигини оширишда иштирок этиш.

Republican scientific-practical conference on the topic “Fundamentals of Ensuring Environm…
Republican scientific-practical conference on the topic “Fundamentals of Ensuring Environmental Safety” of the Univ…
Natural disasters and climatic changes occurring all over the world are showing their reflection in Human life and health. The human being is the main cause of all this. Ecological problem is the most complex problem, because there are problems that are too late to solve. An example of these, we can cite the depletion of the Ozone layer, the depletion of fresh water, the change in air temperature, and the drying of the Aral Sea. Ensuring environmental safety, protecting and respecting the environment is today’s most urgent and important global issue. Therefore, the issue of environmental security is important in the direction of national security. Today in our country attention is paid to environmental protection, rational use of natural resources and their preservation at the level of state policy. The fundamental basis of regulation of relations with the environment has been strengthened in our Constitution, about 30 important laws and more than 200 legal documents have been implemented in this regard, and a number of international documents have been ratified. Among these, in order to ensure the implementation of the tasks set in the PD 5863 dated October 30, 2019 “On the approval of the concept of environmental protection of the Republic of Uzbekistan until 2030”, Resolution 95 of the Cabinet Of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 18, 2019 “On approval of the general technical regulation on environmental safety”, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to improve the state management system in the field of ecology and environmental protection”, dated October 3, 2018 PD 3956, Resolution 958 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to further develop the scientific research base in the field of ecology and environmental protection”, dated November 26, 2018. The University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan in cooperation with departments “Natural Sciences” and “Ensuring Public Safety” held Republican Scientific-practical Conference on the topic “Fundamentals of Ensuring Environmental Safety” on February 28, 2023. It is planned to publish a collection of conference materials.
The following organizations and institutions participated in the conference:
1.Senate of the Supreme Assembly of the Republic of Uzbekistan
2.Legislative Chamber of the Supreme Assembly of the Republic of Uzbekistan
3.Environmental Party of Uzbekistan
4.Eco-movement of Uzbekistan
5.National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulug’bek
6.Tashkent State Pedagogical University named after Nizami
7.Academy of Armed Forces of the Republic of Uzbekistan
8.Academy of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan
9.Academy of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan
10.Chirchik Higher Tank Command and Engineering Educational Institution
11.Professors and masters of the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan.
At the same time, an event was held to sign the Memorandum of Cooperation between the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan and the Environmental Movement of Uzbekistan. Based on the Memorandum: To follow the laws of the Constitution of the Republic of Uzbekistan on “Social partnership”, “About environmental Control”, “Environmental safety”, “About education”. To help to achieve that the protection of the environment and the preservation of natural resources are the duty of the state, society and every citizen of the country:
-improving the system of continuous environmental education and training, raising the level of environmental culture of the population, forming healthy lifestyle skills in them;
-to support the implementation of the state policy on youth in the spirit of caring for nature and its resources;
-implementation of measures aimed at ensuring the implementation of wide-ranging reforms and the priority tasks arising from them, conducting events of scientific-practical theoretical importance, participating in increasing the efficiency of work on the implementation of tasks such as ecology and environmental protection in Uzbekistan.