Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети “ЭКОЛОГИК ХАВФСИЗЛИКНИНГ ТАЪМИНЛАШ…
Бутун дунёда содир бўлаётган табиий офатлар, климатик ўзганишлар ўз аксини Инсоният ҳаёти, саломатлигида кўрсатиб келмоқда.Албатта, буларнинг негизида асосий сабабчи бўлиб ҳам Инсон ўтиради. Экологик муаммолар энг мураккаб муаммолар қаторига киради, негаки уларни хал этишда кеч бўлган муаммолар ҳам бор. Буларни мисоли сифатида, Озон қатламини емирилиши, чучуқ сувнинг камайиши, хаво хароратининг ўзгариши, Орол денгизининг  қуришини келтиришимиз мумкин. Экологик хавфсизликни таъминлаш, атроф-муҳитни химоя қилиш ва эъзозлаш бугунги куннинг энг долзарб ва муҳим , глобал миқёсига қўтарилган масаласи бўлиб хисобланади. Шу сабабли, экологик хавфсизлик масаласи Миллий хавфсизликнинг йўналишларида муҳим аҳамиятга эгадир. Бугун мамлакатимизда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш ва уларни асраб-авайлашга давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилмоқда. Конституциямизда атроф-муҳитга бўлган муносабатларни тартибга солишнинг фундаментал негизи мустаҳкамлаб қўйилган бўлиб, бу борада 30 га яқин муҳим қонунлар ҳамда 200 дан ортиқ қонуности ҳужжатлари ҳаётга татбиқ этилди, қатор халқаро ҳужжатлар ратификация қилинди. Шулар қаторида, 2019 йил 30 октябр кунидаги  “2030 йилгача бўлган даврда Ўзбекистон  Республикасининг  атроф муҳитни муҳофаза қилиш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги ПФ 5863-сонли Фармони, Ўзбекистон  Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 18 феврал кунидаги “Экологик ҳавфсизлик тўғрисидаги умумий техник регламентининг тасдиқлаш ҳақида”ги 95-сонли Қарори, Ўзбекистон  Республикаси Президентининг “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ги 03.10.2018 йилдаги ПҚ-3956-сон Қарори, Ўзбекистон  Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида илмий-тадқиқот базасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги  27.11.2018 йилдаги қарори, 26.11.2018 йилдаги 958-сон Қарорида қўйилган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида,  Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети “Табиий фанлар” ва “Жамоат хавфсизлигини таъминлаш” кафедралари ҳамкорлигида 2023 йил 28 феврал куни “Экологик ҳавфсизликнинг таъминлаш асослари”  мавзусида Республика илмий-амалий конференция бўлиб ўтади. Конференция материаллари бўйича тўплам нашр этиш режалаштирилган.
Конференция ишида қуйидаги ташкилотлар, муассасалар иштирок этишди:
1. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Сенати
2. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатаси
3. Ўзбекистон Экологик партияси
4. Ўзбекистон Экоҳаракати
5. Мирзо-Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети
6. Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети
7. Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлар Академияси
8. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар Академияси
9. Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар Академияси
10. Чирчиқ олий танк қўмондонлик-мухандислик билим юрти
11. Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети профессор-ўқитувчилари ва магистрлар таркиби.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети ва Ўзбекистон Экологик Ҳаракати ўртасида Ҳамкорлик Меморандумига имзо қўйилиш тадбири ўтказилди. Мазкур Меморандум асосида: Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, “Ижтимоий шериклик тўғрисида”ги, “Экологик назорат тўғрисида”, “Экологик хавфсизлик” “Таълим тўғрисида”ги қонунларига амал қилиш. Атроф-муҳит муҳофаза қилиш ва табиий ресурсларни сақлаш давлат, жамият ва мамлакатнинг ҳар бир фуқаросининг вазифаси бўлишига эришишга кўмаклашиш:
- узлуксиз экологик таълим ва тарбия тизимини такомиллаштириш, аҳолининг экологик маданияти даражасини юксалтириш, уларда соғлом турмуш тарзи кўникмаларини шакллантириш;
- ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишга ва ёшларни табиат ҳамда унинг ресурсларига эҳтиёткорона муносабатда бўлиш руҳида тарбиялашга кўмаклашиш;
- Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва ундан келиб чиқадиган устувор вазифаларнинг ижросини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш, илмий-амалий назарий аҳамиятга эга бўлган тадбирлар ўтказиш, мамлакатда экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш сингари вазифаларни амалга ошириш бўйича ишларнинг самарадорлигини оширишда иштирок этиш.

В УНИВЕРСИТЕТЕ ОБЩЕСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПРОВЕДЕНА РЕСПУБЛИКАНСКАЯ Н…
В УНИВЕРСИТЕТЕ ОБЩЕСТВЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПРОВЕДЕНА РЕСПУБЛИКАНСКАЯ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕР…
Стихийные бедствия и климатические изменения, происходящие  во всем мире, отражаются в жизни  и на здоровье  человека. Отметим, что человек является главной причиной. Экологические проблемы  относятся к числу самых сложных, так как существуют проблемы, решение которых порой запаздывает. В качестве примеров можно назвать истощение озонного слоя и запасов пресной воды, изменение температуры воздуха, высыхание Аральского моря. Обеспечение экологической безопасности, защита и охрана окружающей среды  считаются наиболее актуальными и важными проблемами сегодняшнего глобального мира. В связи с этим вопрос об экологической безопасности  имеет большое значение в направлении Национальной безопасности. Сегодня в нашей стране на уровне государственной политики уделяется особое внимание охране окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов и их сохранению. В нашей конституции закреплена фундаментальная основа  регулирования отношений с окружающей средой, в этом направлении  реализовано около 30 важнейших  законов, а также более 200 подзаконных документов, ратифицирован ряд международных документов. В целях обеспечения выполнения задач, поставленных в Постановлении Президента ПП  №5863 от 30 октября 2019 года “Об утверждении концепции охраны окружающей среды Республики Узбекистан до 2030 года”, Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18  февраля 2019 года № 95 “Об утверждении общего технического регламента экологической безопасности”, Постановлении Президента Республики Узбекистан от 03.10.2018 ПП №3956 “О дополнительных мерах п совершенствованию системы государственного управления в области экологии и охраны окружающей среды”, Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 27.11.2018 года “Дальнейшее развитие научно-исследовательской базы в области экологии и охраны окружающей среды”, Постановлении №958 от 26.11.2018 года 28 февраля 2023 года в Университете Общественной безопасности Республики Узбекистан совместно с кафедрами “Естественных дисциплин” и “Обеспечение общественной безопасности”  была проведена Республиканская  научно-практическая конференция на тему  “Основы обеспечения экологической безопасности”. Планируется издание сборника материалов конференции.
В конференции приняли участие следующие организации и учреждения:
1. Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан
2. Законодательная палата Олий Мажлиса Республики Узбекистан
3. Экологическая партия Узбекистана
4. Экодвижение Узбекистана
5. Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека
6. Ташкентский государственный педагогический университет имени Низоми
7. Академия Вооруженных Сил Республики Узбекистан
8. Академия внутренних дел Республики Узбекистан
9. Академия Чрезвычайных ситуаций Республики Узбекистан
10. Чирчикское высшее танковое инженерно-командное училище.
11. Профессорско-преподавательский состав и магистранты Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.
Также состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между Университетом общественной безопасности Республики Узбекистан и Экологическим движением Узбекистана. Основу Меморандума составляет следующее: Соблюдение законов Конституции Республики Узбекистан “О социальном партнерстве”, “Об охране окружающей среды”, “Об экологической безопасности”, “Об образовании”. Содействие охране окружающей среды  и сохранение природных ресурсов как долг каждого гражданина государства, общества и страны. Совершенствование системы непрерывного экологического образования и воспитания, повышение уровня экологической культуры населения, формирование у них навыков здорового образа жизни. Поддержание реализации государственной политики в отношении молодёжи и воспитание их в духе заботы о природе и ее ресурсах. Участие в реализации мероприятий, направленных на обеспечение  проведения комплексных реформ в Узбекистане  и реализацию  вытекающих из этого первоочередных задач, проведения меоприятий научно- практического, теоретического значения, участие в повышении эффективности работы по реализации таких задач, как защита экологии и окружающей среды в стране.