O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida “O‘zbekistonda xotin-qizlarning…
O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetida “O‘zbekistonda xotin-qizlarning huquqlarini ta’minlash v…
Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining asosiy vazifalaridan biri mamlakatning ijtimoiy-siyosiy hayotida ayollarning rolini oshirish hamda ichki va tashqi siyosati, shuningdek, davlatda tinchlik va xavfsizlikning dolzarb masalalarini hal qilishda ayollarning vakolatlarini kengaytirish hisoblanadi.
Ushbu maqsadlariga erishish yo‘lida Universitet xotin-qizlar jamoatchilik kengashi tomonidan bo‘lajak mutaxassislar, oliygohning go‘zal kursant qizlari bilan “O‘zbekistonda xotin-qizlarning huquqlarini ta’minlash va oilaviy zo‘ravonlikni oldini olish masalalari” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Mazkur anjumanda o‘zining bilimlari bilan jamiyatimizda ajralib turgan ayollar qatnashdi. “Ma’rifat” targ‘ibotchilar jamiyati a’zosi, Xalqaro toifadagi Spiker, “Mehnat shuhrati” Ordeni sohibasi, falsafa fanlari doktori, professor Shermuhamedova Jamila Tashpulatovna va O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti Jinoiy-huquqiy fanlar kafedrasi dotsenti, huquqiy fanlar bo‘yicha falsafa doktori, dotsent, podpolkovnik Nurmuhammedova Guzal Baxodirovna shular jumlasidandir.
Tadbirda “Farovon oila – jamiyat ravnaqining asosi”, “Konstitutsiya – ayollar huquqlari kafolati”, “O‘zbekiston jinoyat qonunchiligida xotin-qizlarning huquqlarini ta’minlash va oilaviy zo‘ravonlik uchun javobgarlik masalalari” kabi masalalar alohida e’tiborga sazovor bo‘lib, keng muhokama qilindi.
Davra suhbatining yakunida professor Shermuhamedova Jamila Tashpulatovna tomonidan o‘zini baxtli xis qilish bo‘yicha mahorat darsi o‘tkazilib, barcha qatnashchilarga kelgusi oilaviy va xizmat hayotiga munosabatlarini shakllantirish bo‘yicha maslahatlar berildi.
Qatnashchilarning fikricha, shunday anjumanlarning muntazam ravishda o‘tkazilishi ayollarning oilaviy baxt, o‘zini barkamol shaxs sifatida rivojlantirishga olib kelishida roli juda katta. Anjuman yuqori saviyada do‘stona hamkorlikning rivojlanishiga zamin yaratdi.

A roundtable discussion on "Issues of ensuring the rights of women and preventing family v…
A roundtable discussion on "Issues of ensuring the rights of women and preventing family violence in Uzbekistan" wa…
One of the main tasks of the development strategy of the new Uzbekistan is to increase the role of women in the socio-political life of the country and to expand the powers of women in solving current issues of domestic and foreign policy, as well as peace and security in the country.
In order to achieve these goals, the Women's Public Council of the University organized a roundtable discussion with future professionals and beautiful cadet girls of the university on the topic "Issues of ensuring the rights of women and preventing domestic violence in Uzbekistan." was carried out.
Women who stand out in our society with their knowledge took part in this conference. Member of "Marifat" propagandist society, speaker of the international category, holder of the Order of "Labour Glory", doctor of philosophy, professor Shermuhamedova Jamila Tashpulatovna and associate professor of the Department of Criminal and Legal Sciences of the Public Security University of the Republic of Uzbekistan, legal sciences Doctor of philosophy, associate professor, lieutenant colonel Nurmuhammedova Guzal Bakhodirovna is one of them.
At the event, special attention was paid to issues such as "A prosperous family is the basis of society's development", "The Constitution is a guarantee of women's rights", "Issues of ensuring the rights of women in the criminal law of Uzbekistan and responsibility for domestic violence" , was widely discussed.
At the end of the roundtable discussion, Professor Shermuhamedova Jamila Tashpulatovna held a master class on how to feel happy, and all participants were given advice on how to form relationships in the future family and work life.
According to the participants, the regular holding of such conferences has a great role in women's family happiness and development of themselves as well-rounded individuals. The conference laid the foundation for the development of friendly cooperation at a high level.