Бугун Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети магистратурасини тамомлаган …
Бугун Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети магистратурасини тамомлаган тингловчиларнинг битирувига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Маълумки, 2017 йилда Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ташкил этилди. Ўтган қисқа давр ичида Миллий гвардия тизимида кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизими жорий этилди.
Миллий гвардия тизимида кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишнинг ўзига хос амалиёти йўлга қўйилди, хусусан, 2021 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти Қарорига асосан мамлакатимиз тинчлиги ва осойишталигига бўлган ҳар қандай таҳдиднинг олдини олиш, жамоат тартибини сақлаш, жиноятчиликка қарши курашиш соҳаси учун юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 15 апрелдаги ПҚ–5077-сон “Жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасида профессионал кадрларни тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Миллий гвардия ҳарбий-техник институти негизида Жамоат Хавфсизлиги Университети ташкил этилди.
Университетда кадрлар тайёрлаш сифати тубдан такомиллаштирилиб, мавжуд 5 та таълим йўналиши ўрнида 23 та таълим йўналиши бўйича ўқитиш жорий этилди. Жумладан, кундузги таълим шакли бўйича курсантлар сафига 10 та ва умумфуқаровий асосда 3 та, сиртқи таълим шаклига 2 та жами бўлиб 15 та бакалавриат таълим йўналиши ҳамда 5 та ҳарбий ва 3 та умумфуқаровий жами бўлиб 8 та магистратура мутахассислиги бўйича кадрлар тайёрлаш йўлга қўйилди.
Шу мақсадда 2022/2023 ўқув йили учун магистратурага 5 та мутахассислик бўйича жами 46 нафар ҳарбий хизматчи тингловчилар сафига ўқишга қабул қилинди. Жумладан:
1. “Жамоат хавфсизлигини тезкор-тактик таъминлашнинг қўмондонлик-штаб фаолияти” мутахассислиги бўйича – 14 нафар;
2. “Тарбиявий-психологик таъминлашнинг қўмондонлик-штаб фаолияти” мутахассислиги бўйича – 12 нафар;
3. “Жамоат хавфсизлигини ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича – 10 нафар;
4. “Қўриқлаш фаолиятини таъминлашнинг қўмондонлик-муҳандислик фаолияти” мутахассислиги бўйича – 5 нафар;
5. “Иқтисодий хавфсизлик” мутахассислиги бўйича – 5 нафар.
Шулардан 28 нафари Миллий гвардия, 6 нафари Мудофаа вазирлиги ва 12 нафари Ички ишлар вазирлиги ҳарбий хизматчиларидир.
Ўқув жараёни илмий даража ва илмий унвонга эга бўлган профессор-ўқитувчилар томонидан ташкил этилди. Тингловчилар томонидан Жамоат хавфсизлигини таъминлашга қаратилган илмий-тадқиқот йўналишида бугунги кунда долзарб бўлган магистрлик диссертацияси мавзулари бўйича изланишлар олиб борилди. Ўқув йили давомида тингловчилар ҳар бирининг камида 5 та илмий мақола, 5 та тезислари илмий-амалий республика ва хориж журналларида ва тўпламларда нашр этилди.
Машғулотлар асосан амалиёт билан боғлаган ҳолда олиб борилди. Хусусан, амалий машғулотлар республика Олий суди, Тошкент шаҳар ва туман судларида, республика прокуратурасида, ИИВ криминаластик полигонларида, Мудофаа вазирлигининг ҳарбий полигонларида, Миллий гвардия маркизий девони ва Тошкент шаҳар ва вилоят бошқармаларида, Миллий гвардия қўриқлаш бошқармасида соҳа мутахассислари билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Бу, аввало, муҳтарам Президентимиз томонидан Миллий гвардияга
ва бошқа куч тузилмаларига жамоат хавфсизлигини таъминлаш юзасидан яратиб берилган имконият ва шарт-шароитлар, шунингдек, университет жамоасининг самарали меҳнатлари натижасидир.
Сафда турган магистратура битирувчиларига ўтган давр мобайнида тажрибали профессор-ўқитувчилар томонидан мутахассисликлар бўйича замонавий моддий-техник база асосида таълим-тарбия берилди. Университетда таҳсил олиш жараёнида уларни юксак профессионал тайёргарликка, энг илғор инновацион билим ва кўникмаларга эга бўлишларига, хорижий тилларни ўрганишларига алоҳида аҳамият берилди. Натижада битирувчиларнинг ҳарбий ва ҳуқуқий билим ва кўникмалари юксалиш билан бирга, уларнинг қалбида янада ватанпарварлик, садоқат ва матонат туйғулари шаклланди.
Амалга оширилган ишлар натижасига кўра:
1 нафар тингловчи чет тили бўйича халқаро В2 (CEFR) сертифакатини олди;
4 нафар тингловчи амалга оширган илмий ишлари доирасида Электрон ҳисоблаш машиналари учун яратилаган дастурнинг расмий рўйхатдан ўтганлиги тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигидан гувоҳномага эга бўлди. Хусусан, - “Тоифаланган объектларни қўриқлашда учувчисиз учувчи қурилмалардан фойдаланиш учун дастурий таъминот”, “Зирхли (ўқ ўтказмайдиган) жалюзилар”, “Техник қўриқлаш воситалари. Дарслик”, “Система тревожного оповешения - БОНГ” шулар жумласидандир.
Тадбирда сўзга чиққан Университет бошлиғи полковник Рустамбаев Мирзаюсуп Хакимович Университет магистратурасини илк бор битирувчиларини келгусида қандай лавозимларда хизмат қилишмасин, юксак масъулият, ҳалоллик ва камтарлик фазилатларини намоён этишларини, она Ватани, халқи ва Президентига бир умр содиқ қолишларини таъкидлади. Шундан кейин битирувчиларга магистрлик дипломлари тантанали равишда топширилди.
Тантанали тадбирда Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Қўмондони ўринбосари полковник Мамаюсупов Сарвар Дехқонович сўзга чиқиб, магистратура тингловчиларини Университет магистратурасини тамомлаганликлари, магистр деган шарафли номга сазовор бўлганликлари билан самимий муборакбод этди. Сўнгра ҳарбий оркестр садолари остида Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси ижро этилди.
Тантанали маросимда Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси марказий девони, Университет профессор-ўқитувчилари ва магистратурани битирувчи тингловчилар сўзга чиқиб, битирувчиларни унутилмас байрам билан табриклашди.

Today, a solemn ceremony was held dedicated to the graduation of listeners who graduated f…
Today, a solemn ceremony was held dedicated to the graduation of listeners who graduated from the Graduate School o…
Today, a solemn ceremony was held dedicated to the graduation of listeners who graduated from the Graduate School of the University of public security of the Republic of Uzbekistan.
It is known that in 2017 the National Guard of the Republic of Uzbekistan was established. In the past short period, a continuous system of Personnel Training was introduced in the National Guard system.
The specific practice of training, retraining and professional development of personnel in the National Guard system has been established, in particular, in order to prepare highly qualified specialists for the field of maintaining public order, combating crime, preventing any threat to the peace and tranquility of our country, in accordance with the decision of the president of the Republic of Uzbekistan in 2021, In accordance with the decision of the president of the Republic of Uzbekistan on April 15, 2021 PQ–5077 "on measures to further improve the system of training of professional personnel in the field of Public Security", the University of Public Security was established on the basis of the Military-Technical Institute of the National Guard.
The quality of staff training was radically improved at the University, and training in 23 educational areas was introduced in place of the existing 5 educational areas. In particular, 10 courses in the form of full-time education and 3 on a universal basis, 2 in total for the form of part-time education, 15 Bachelor's degree courses and 5 military and 3 general staff training in a total of 8 Master's specialties were established.
To this end, for the academic year 2022/2023, a total of 46 military personnel in 5 specialties were enrolled in the magistracy. Including:
1. In the specialty "command and staff activities of rapid-tactical provision of Public Security" - 14 people;
2. In the specialty " command and staff activities of educational and psychological provision – - 12 people;
3. In the specialty "legal provision of Public Security" - 10 people;
4. In the specialty " command-engineering activities of providing protection activities – - 5 people;
5. In the specialty "economic security" - 5 people.
Of these, 28 are National Guardsmen, 6 are Ministry of Defence and 12 are Ministry of Home Affairs servicemen.
The educational process was organized by professors with a scientific degree and a scientific title. Research was carried out by listeners on the topics of the master's thesis, which is relevant today in the direction of research aimed at ensuring public safety. During the academic year, listeners published at least 5 scientific articles, 5 theses of each in scientific-practical Republican and foreign journals and collections.
The training was conducted mainly in connection with the practice. In particular, practical training was organized in cooperation with industry specialists in the Supreme Court of the Republic, The Tashkent City and district courts, the prosecutor's Office of the Republic, the IV criminalastic outposts, military outposts of the Ministry of Defense, the marquisate Office of the National Guard and The Tashkent City and regional departments, the National Guard Reserve Directorate.
This is, first of all, by our Honorable President to the National Guard
and other power structures are the result of the opportunities and conditions created to ensure public safety, as well as the effective work of the University team.
Graduate graduates who were in the ranks were given educational training on the basis of a modern material and technical base in specialties by experienced professors and teachers over the past period. In the process of studying at the University, special importance was attached to their high professional training, the acquisition of the most advanced innovative knowledge and skills, the study of foreign languages. As a result, along with the rise of military and legal knowledge and skills of graduates, more patriotic, feelings of loyalty and perseverance were formed in their hearts.
According to the result of the work carried out:
1 listener received international v2 (CEFR) certificate in foreign language;
4 listeners received a certificate from the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on the official registration of the program created for electronic computing machines as part of their scientific work. In particular, - "software for the use of unmanned aerial vehicles in guarding categorized objects"," armored (bulletproof) blinds", " technical guards. Textbook", "sistema trevojnogo opovesheniya - bong".
Speaking at the event, the head of the University, Colonel Rustambaev Mirzayusup Khakimovich, noted that for the first time graduates of the University graduate school, no matter what positions they serve in the future, show high qualities of responsibility, honesty and humility, remain faithful to their motherland, people and President for a lifetime. After that, the graduates were solemnly awarded master's degrees.
At the solemn event, Deputy Commander of the National Guard of the Republic of Uzbekistan Colonel Mamayusupov Sarvar Dekhkonovich spoke and warmly congratulated the listeners of the magistracy with the fact that they graduated from the University magistracy, received the honorable title of Master. Then the state anthem of the Republic of Uzbekistan was played under the sounds of the military band.
At the solemn ceremony, the central office of the National Guard of the Republic of Uzbekistan, university professors and graduate listeners spoke and congratulated the graduates on an unforgettable holiday.
In order to cover the details of the event in the media of the Republic, reporters and journalists visited.